archieven.nl Paraplu overeenkomst Historisch onderzoek begint op www.archieven.nl Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Archiefwijzen Handleiding voor het gebruik van archie ven in Nederland In Nederland worden er bij verschil lende archiefdiensten honderden strek kende kilometers archief bewaard. Om iets in deze massa te kunnen vinden, is het van belang te weten hoe het Nederlands archiefwezen is georgani seerd en welke mogelijkheden het zijn bezoekers biedt. De Archiefwijzer is op de eerste plaats geschreven voor studenten van HBO- en universitaire opleidingen die in het kader van hun studie te maken krijgen met archiefonderzoek. Echter ook voor archiefvorsers en wetenschappers is dit een zeer nuttig boek. Het biedt de infor matie die nodig is om effectief in de archieven te werken. Het beschrijft hoe de moderne archiefdiensten zijn ont staan en welke archieven zij beheren en het gaat in op de rechten van de onder zoekers. Daarnaast wordt uitgebreid aan dacht besteed aan de hulpmiddelen voor archiefonderzoek, zoals gidsen om het materiaal op te sporen, inventaris sen en andere toegangen. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de bronnen die er zijn voor stamboomonderzoek en ten slotte verschaffen de auteurs belang rijke informatie over zaken als oud schrift en vroegere manieren van tijds aanduiding. Ook wordt veel aandacht besteed aan digitalisering en is bij het boek een webpagina gemaakt met rele vante webadressen. Een gedegen werk en een aanrader voor iedereen die in de archieven wil duiken. (HS) Anton Mussert. Nagelaten bekentenissen. Verantwoording en celbrieven van de NSB-leider Mussert zag zichzelf als redder des vader lands. Uit maatschappelijke verontwaar diging en geïnspireerd door wat Hitler in Duitsland bewerkstelligde, stichtte de ingenieur van Rijkswaterstaat een auto ritaire partij die Nederland zelfrespect moest bijbrengen. Hij riep op tot een 'nationaal reveil'. Binnen enkele jaren was Musserts Nationaal-Socialistische Beweging (NSB) een politieke factor van betekenis, maar een doorbraak bleef uit. Kort na de Duitse inval rook Mussert nieuwe kansen. De NSB was volgens hem een 'verzekeringspolis' voor zijn natie. Het liep allemaal anders. In plaats van leider van het Nederlandse volk werd Mussert het ultieme symbool van colla boratie. Op 7 mei 1945 nam een arresta- tieploeg hem in hechtenis en precies een jaar later eindigde het bewogen leven van de NSB-leider voor het vuurpeloton in de duinen van de Waalsdorpervlakte. Tijdens zijn gevangenschap legde Anton Mussert in twee geschriften verantwoor ding af voor zijn politieke daden: 'De offergang der NSB' en 'De NSB in oor logstijd'. Voor het eerst worden deze belangrijke historische documenten integraal gepubliceerd. Daarnaast bevat de uitgave persoonlijke brieven die Mussert vanuit de cel aan zijn familie, vrienden en de toenmalige minister-pre sident Schermerhorn schreef. Tezamen bieden deze teksten een fascinerende blik op de handelingen en beweegrede nen van Nederlands bekendste oorlogs collaborateur. Musserts 'Nagelaten be kentenissen' worden voorafgegaan door een uitvoerige, verhelderende inleiding van Gerard Groeneveld. Hij raadpleegde hiervoor diverse archieven bij het Nationaal Archief, het NIOD, het Haags Gemeentearchief en het Archief- en Documentatiecentrum voor het Vlaams Nationalisme (ADVN) in Antwerpen. (HS) 31 D ocumënten acht Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron I Engelanderholt 3,7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com NUOPARCHIEVEN.NL 7296 prentbriefkaarten van Gemeentearchief Waalwijk 250 inventarissen van het Regionaal Historisch Centrum Limburg filmfragmenten van het GAVA Groningen BINNENKORT notariële akten van het Noord-Hollands Archief 7500 inventarissen van het Westfries Archief NIEUWS groei bezoekers 2005 7 5 ten opzichte van 2004 groei zoekvragen 2005 60% ten opzichte van 2004 CIJFERS JANUARI 2006 ca. 47.774 bezoekers en 164.147zoekacties 5.164.525 records 7 0.520 inventarissen 28.26 7 archieftitels Een product van DE REE archiefsystemen b.v. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen T 050 -311 2600 F 050 - 313 7350 www.de-ree.nl Signalementen door Harry Strijkers. Yvonne Bos-Rops, Marijke Bruggeman, Eric Ketelaar Uitgeverij Coutinho, Bussum, 2005 ISBN 90-6263-474-4, 165 blz., 23,00 Bezorgd en ingeleid door Gerard Groeneveld Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2005 ISBN 90-77503-38-2, 254 blz., 19,90 NAGELATEN BEKENTENISSEN maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15