z Uiterste houdbaarheidsdatum "SIb/I J' 1 Ie Archief Selectiedienst 8 1 -2 .0 O 6 SÊMBBÊÈÊlmmiÊÊW^mÊ De Centrale Archief Selectiedienst (CAS) is een agentschap van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties en functioneert als facilitaire dienst voor de gehele Rijksoverheid. De CAS speelt een belangrijke rol in de taak van het ministerie om een efficiënt informatiebeheer te voeren dat de inzichtelijkheid voor de burger waarborgt van zowel rechtmatig en doelmatig bestuur als bedrijfsmatige processen en de verantwoording hier van. De CAS heeft zich sinds de oprichting in 1981 ontwikkeld tot dé bewerker van informatie van de Rijksoverheid, ongeacht dragers en systemen en ongeacht het 'ontwikkelstadium' van die informatie. Onze organisatie biedt een compleet (full service-ldienstenpakket op het terrein van ontsluiting, beheer en beschik baarstelling van (archief-)informatie. Ons klantenbestand bestaat volledig uit ministeries en Hoge Colleges van Staat. Sinds 25 jaar is de CAS dé partner van het Nationaal Archief in het verzorgen van goede, geordende en toegankelijke overheids informatie. Centrale Archief Selectiedienst Transportbaan 12 I Postbus 252 I 9670 AG Winschoten telefoon 0597-431433 I telefax 0597-422785 I e-mail infolclcas.nninbzk.nl internet www.cas.minbzk.nl I www.handelingenbank.nl column Je hoeft maar een supermarkt binnen te stappen en in elk schap kom je het tegen. Alle producten die voor consumptie bestemd zijn, hebben op de verpakking een datum staan, die aangeeft of het nog wel geschikt is om de inhoud te consu meren. Terecht hebben allerlei organisa ties zich in het verleden ingezet om deze vermelding verplicht te krijgen. De con sument moet erop kunnen vertrouwen dat hetgeen te koop aangeboden wordt ook veilig kan worden opgegeten. Het achterliggende principe is tegen woordig sowieso gemeengoed geworden. Omdat er altijd lieden bleken te zijn die misbruik maakten van het al te goed ver trouwen van de consument, is er extra bescherming nodig. Werden we vroeger nog wel eens genekt door de kleine letter tjes, nu kan dat vrijwel niet meer. De regels zijn ervoor gemaakt om te zorgen dat dingen meer zo worden zoals ze ook lijken te zijn. Externe, onafhankelijke controle blijft altijd noodzakelijk, zodat de regels het vertrouwen ook blijvend waard zijn. Stunten met artikelen met een zeer korte houdbaarheidstermijn moet geen gevaar voor de volksgezond heid opleveren. Waarom zoveel over iets wat verre van archieven lijkt te staan? Bij recente archiefbestanden speelt iets als houd baarheid vaak ook mee. Allereerst is onlangs een nieuwe lijst met 'houdbaar heidsdata' voor stukken sinds 1996 van COLUMN kracht geworden. Die selectielijst is goed, want alleen relevant materiaal wordt, goed ontsloten en geconserveerd, voor de eeuwigheid bewaard. Welke interpre tatie wordt gegeven, welke lokale omstandigheden mee moeten wegen, welke interpretatievrijheid archiefbewer kers krijgen, het zijn zaken die ook hier aan extern onafhankelijk toezicht moe ten worden onderworpen. Daarnaast kennen we allemaal de beperkte houdbaarheid van de dragers van een groeiende tak van de informatie voorziening. Helaas staan er nog geen waarschuwende data op floppy's, memo- rysticks, cd's, dvd's, harddisks, etc. Iedere archivaris weet dat deze dragers niet sta biel zijn (ja toch?), maar in de praktijk blijken veel mensen in de eerste lijn daar van niet doordrongen te zijn. Een stan daard op het materiaal aangebrachte waarschuwing om tijdig om te zetten, te verversen of anderszins zou daarom op zijn plaats zijn. We moeten allemaal wer ken uit het besef dat er hier veel meer aandacht moet worden gegeven dan bij de traditionele dragers, zoals perkament en papier (hoewel evenmin altijd eeuwig houdbaar). Ook op ander terrein kennen archieven nog een 'beperkte houdbaarheid', name lijk waar het hun inhoud betreft. Gebrek aan bronnenkritiek, interpretatievermo gen en inzet van andere dan voor de hand liggende bronnen schreeuwen je soms tegemoet. Gebruikers worden daar- om overspoeld met toelichtingen, onder zoekshulpen en andere verdiepingsstof. Daarmee is niet alles op te vangen, want bronnen zijn weerbarstig in hun unici teit. Iets als een houdbaarheidsdatum kan daar wellicht bij helpen. Bronnen zijn altijd een product van hun context en daarmee tijdgebonden. Een weeksalaris van een arbeider in 1880 heeft een beperkte houdbaar heid en kan niet zon der meer worden becommentarieerd. En wat te zeggen van de resoluties van een stadsbestuur tijdens politieke troebelen? Is er dan wel werke lijk genotuleerd wat er gebeurde of slechts dat wat politiek 'cor rect' was? En wat betekent het niet aanwezig zijn van bepaalde informatie? De gebruiker van archieven heeft baat bij 'houdbaarheids informatie' van stukken en zou standaard bij gebruik moeten worden gewezen op relevante feiten over archivering en (lokale) historische inbedding. Dat moet niet verborgen zitten in de inleiding van inventarissen. De onderzoeker moet wor den beschermd! Terecht wordt dit alles overgelaten aan de inzet en kunde van de archiefbeheer ders. Zij zijn immers behulpzaam en die nen de belangen van de onderzoeker. Of het nu voor vernietiging, migratie of interpretatie bedoeld is: als beroepsgroep moet men niet bang zijn om waar nodig een 'houdbaarheidsstempel' standaard op bestanden te zetten. Gebruik van archie ven wordt zo een minder hachelijke onderneming dan het nu soms voor goedwillende 'erfgoedsnackers' lijkt en dat kan het publieksbereik alleen maar vergroten. CASp het voorport loi ae g Door Dick Bunskoeke maart 2006 dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 12