kwaliteit spreekt voor zich! BBOMEFA I digitalisering Ter gelegenheid van de lancering van de collectie op internet heeft het KIT een symposium georganiseerd met als doel enerzijds de opgedane ervarin gen te delen en anderzijds aandacht te vragen voor de relevantie van histori sche kaarten voor hedendaags weten schappelijk onderzoek. Het symposium trok veel belangstelling van professio nals uit de informatiesector. Tijdens het symposium zijn ook ver schillende uitbreidingsmogelijkheden aan de orde gekomen. Uitbreidingen op korte termijn zijn: online bestellen of downloaden van kaarten en een koppe ling met Google Earth. Bij een gevonden locatie op een kaart kan dan met één muisklik de bijbehorende locatie op Google Earth worden opgezocht en vice versa. Daarnaast is ook nog een aantal uitbrei dingsmogelijkheden op lange termijn bespro ken. Met name de functionaliteit van de coördi- natendatabase biedt interessante mogelijkheden om museale objecten en documenten aan de digitale kaart te koppelen, te beginnen met de collecties van het KIT zelf. Inmiddels zijn de gesprekken daarover met het Tropenmuseum al gestart. In het verlengde hiervan ligt de moge lijkheid om een koloniale pendant te maken van de Nederlandse WoonOmgeving (www.dewoon- omgeving.nl). Een uitbreiding die over de instellingsgrenzen van het KIT heen gaat, is de aanvulling van de digitale koloniale kaartencollectie met kaarten van andere instellingen. De kaarten van het KIT dateren voornamelijk uit de periode 1850-1950, maar daaraan voorafgaand zijn natuurlijk ook heel interessante en mooie kaarten over dit gebied gemaakt. Bovendien zijn van de gedigita liseerde seriekaarten niet alle series compleet. Het zou een verrijking zijn als de huidige data base kan worden aangevuld met die ontbreken de kaarten. Dit zou dan zodanig moeten gebeu ren dat te allen tijde duidelijk is welke kaart bij welke instelling in het bezit is. En tot slot bleek onder de aanwezigen op het symposium grote belangstelling om te discussië ren over de mogelijkheid de viewer als standaard aanvangen. Iedereen die hieraan wil deelnemen, kan contact opnemen met ondergetekende. Uit bovenstaande mag blijken dat het digitalise ren voor de koloniale kaartencollectie beslist geen eindstation is, maar eerder het begin van een nieuwe toekomst. Geraapleegde literatuur P.W.A. Broeders, De Algemeene Kaart van Nederlandsch Oost-Indië (1842) door Gijsbert Franco Baron von Derfelden van Hinderstein. Indische Cartografie, GIN-publication series nr. 2. Themanummer ter gelegenheid van het symposium Indische Cartografie, Netherlands Society for Geo-Information/GEO-INFO. P. Levi, Koninklijk Instituut voor de Tropen: een ontdekkingsreis door de koloniale collec tie van de kaartenzaal. Indische Cartografie, GIN-publication series nr. 2, Themanummer ter gelegenheid van het symposium Indische Cartografie, Netherlands Society for Geo- Information/GEO-INFO. rechtermarge het vergrootglas wordt aangeklikt, verschijnt het zoekvenster van de viewer en kan de gezochte geografische locatie worden ingevoerd. Zo is het mogelijk om kleine of minder bekende locaties te vinden. te accepteren voor de presentatie van gedigitali seerde kaarten. Deze discussie zal begin 2006 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com www.bomefa.com Com m kw V NI: februari 2006 archievenblad Toekomst Jeanine Tieleman is hoofd cultureel erfgoed van KIT Information Library Services. n Overzichtskaart uit Suriname van ca. 1678, gemaakt door Hendrick Doncker. Bibliotheek Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT), Amsterdam.

Archievenblad | 2006 | | pagina 9