b* digitalisering digitalisering - '"79c," -*1»- 14 15 Door Jeanine Tieleman* KIT zet kaartencollectie op internet Sinds 13 december van het vorige jaar is de historische kaartencollectie van de biblio theek van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) via internet te raadplegen. Daarmee is een van de grootste collecties koloniale kaarten gedigitaliseerd en ontslo ten. De software waarmee de kaarten kun nen worden bekeken, heeft een aantal unie ke functionaliteiten die interessante moge lijkheden voor de toekomst bieden. Het Koninklijk Instituut voor de Tropen is een onafhankelijk kennis- en expertisecentrum voor internationale en interculturele samenwerking in (subtro pische landen. Tot 1950 heette het KIT 'Koloniaal Instituut' en had tot doel ken nis te verzamelen en te verspreiden over koloniën in het algemeen en die van Nederland in het bijzonder. In 1950, na de onafhankelijkheid van Indonesië, werd de naam veranderd in Koninklijk Instituut voor de Tropen en werd het werkterrein uitgebreid naar alle (sub)tropische landen. De kaartencollectie van het KIT De bibliotheek van het KIT heeft een grote collectie zeekaarten, topografische overzichtskaarten, stadsplattegronden, thematische kaarten en nationale atlassen van (sub)tropische landen. In totaal telt deze collectie circa 27.000 kaarten en I.000 atlassen. Er wordt naar gestreefd om voor elk land van alle genoemde kaart- soorten de meest representatieve exempla ren in de collectie te hebben. De basis voor de collectie is gelegd in de tweede helft van de negentiende eeuw. Kaarten die ouder zijn dan 1950 worden gerekend tot de historische collectie, kaar ten van recenter datum tot de actuele col lectie. De historische collectie bestaat uit circa II.500 kaarten uit de voormalige Nederlandse koloniën: Nederlands-Indië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Ongeveer 80 procent daarvan is afkomstig uit het voormalige Nederlands-Indië. De collectie is voor het merendeel door schen kingen tot stand gekomen. Als belangrijk ste schenker moet het hoofdbureau van de Topografische Dienst te Weltevreden (Batavia) worden aangemerkt. Zo weet deze in 1927 met één schenking van 2.600 kaartbladen de totale collectie van het instituut meteen te verdubbelen tot 5.250 bladen. In 1947 volgt nog een grote schen king: in opdracht van de toenmalige gou verneur-generaal H.J. van Mook worden 1.543 nieuwe of herziene topografische kaarten en dertien mappen met Terrain Studies geschonken. De Terrain Studies zijn tussen 1942 en 1945 door de geallieerde strijdkrachten gemaakt en bevatten zeer gedetailleerde beschrijvingen en kaarten. De laatste grote schenking van de dienst dateert uit 1949 en bestond uit al het kaartmateriaal dat van mei 1940 tot aan de Japanse bezetting is gemaakt. De collectie bevat vele bijzondere kaarten en atlassen, waaronder een van de eerste overzichtskaarten in manuscript van de Nederlands-Indische Archipel zoals wij die nu kennen. Deze kaart is in 1872 gemaakt door Gijsbert Franco Baron von Derfelden van Hinderstein (1783-1875) en G.A. Tindal. Een andere manuscriptkaart is een over zichtskaart van Suriname door J.F.A. Cateau van Rosevelt. Deze kaart bestaat uit maar liefst 27 bladen. Aanvankelijk waren de 140 minutenplannen waarop de kaart is gebaseerd, ook in het bezit van de kaarten zaal, maar in 1983 zijn die aan het toen malige Algemeen Rijksarchief overgedra gen. Beide collecties worden veelvuldig geraadpleegd, waarbij voor de historische collectie geldt dat dit zeker niet alleen plaatsvindt in het kader van familie- of rootsonderzoek. Zo kwamen de histori sche kaarten van Aceh nog recentelijk van pas toen Artsen Zonder Grenzen daar na de tsunami een hulpproject startte. De historische kaarten staan namelijk bekend om hun nauwkeurigheid en dus werden kopieën hiervan geprefereerd boven kopieën van recentere exemplaren. Ook doen de historische kaarten regel matig dienst bij nationale en internatio nale arbitrage inzake grensgeschillen en bij voorbereidingen van militaire vredes operaties. Dezelfde kaarten van Aceh werden kort geleden eveneens geraad pleegd door een Indonesische delegatie die zich, na het sluiten van het vredesbe- stand in augustus vorig jaar, bezighoudt met de grensbepaling. Globaal kan worden gesteld dat de col lectie door drie doelgroepen wordt gebruikt: wetenschappers, studenten en algemeen publiek. Aanleiding tot digitalisering In 2000 ontving het KIT van het Ministerie van Buitenlandse Zaken een eenmalige extra subsidie voor het inlo pen van achterstanden op het gebied van behoud en beheer van museale en docu mentaire erfgoedcollecties. Drie miljoen euro was bestemd voor de historische collecties van de bibliotheek, bestaande uit boeken, tijdschriften, kranten en kaarten. De werkzaamheden werden uit gevoerd binnen het zogenaamde Erfgoed Extra Project. Een van de activiteiten van het project was verbetering van de bewaaromstandigheden van de histori sche collecties. Er werd een klimaatkamer gebouwd waar licht, temperatuur en luchtvochtigheid met de modernste technieken gecontroleerd worden. In 2002 vond de feestelijke opening plaats en kon worden begonnen met het over brengen van de collecties. De historische kaartencollectie zou na de verhuizing naar de klimaatkamer niet meer toegankelijk zijn voor het publiek. Om de kaarten toch te kunnen raadple gen, moest er een alternatief worden gevonden. Uiteindelijk is digitalisering als beste optie uit de bus gekomen. Weliswaar is digitalisering nog niet formeel erkend als conserveringsmethode, het is wel mogelijk om van een digitaal bestand een print te maken die een getrouwe kopie vormt van het origineel. En door de col lectie digitaal beschikbaar te stellen, kan de originele collectie met rust worden gelaten, zodat het natuurlijk verval van papier aanzienlijk wordt vertraagd. Het kaartenproject heeft in totaal twee jaar geduurd. De meeste tijd is in beslag genomen door de conserveringsbehande ling van de originele collectie en de con trole en verwerking van de digitale bestan den. Voordat de kaarten konden worden gedigitaliseerd, moesten deze geconser veerd worden. Daarbij werden ze droog gereinigd, werden schadelijke etiketten en eventuele eerdere reparaties verwijderd en werden onder bepaalde voorwaarden klei ne reparaties uitgevoerd. Dit gebeurde bij een extern papierconserveringsatelier. Na deze behandeling konden de kaarten bij een ander bedrijf worden gedigitaliseerd. Het merendeel van de kaarten is op 300 dpi gescand. Alleen bij hele grote forma ten moest daarvan worden afgeweken. Die zijn in meerdere delen op 200 dpi gescand. Voor de presentatie van de digitale kaar ten is software op maat gemaakt omdat bestaande software niet aan de eisen van het KIT voldeed. Unieke functionaliteiten De software waarmee de digitale kaarten worden getoond (viewer), heeft een aantal unieke functionaliteiten. 1. Het is mogelijk om te switchen tussen bibli otheekcatalogus en vieweren vice versa. De kaartencollectie was al ruim voor de aanvang van het digitaliseringsproject in de bibliotheekcatalogus beschreven. Eén van de eisen van het KIT was dan ook dat de digitale kaart vanuit die catalogus moest kunnen worden opgeroepen. Het omgekeerde is ook mogelijk: wan neer de bezoeker via de catalogus in de viewer is beland en van daaruit de collec tie verder doorzoekt (zie ook punt 3), kan met één muisklik op het icoontje van de kaartenbak bij een gevonden kaart de bij behorende beschrijving uit de biblio theekcatalogus worden opgevraagd. vi'-J 1 B 3 l.jgoa .-J7 De titelbeschrijving vanuit de bibliotheekcatalogus. Door op de digitale kaartafbeelding te klikken, wordt de viewer- geopend en kan de kaart in detail worden bekeken. - r iiBiüJ 3 O*»"* "S> Ov.,-4,^ ■n&tv,-:ai 3_flöw« 8S 3> jL'""-"''-' zi i Irittr**. N»» 1 inr te le«.< uilic.. s-JC 1: 1 De kaart in de viewer.Van hieruit kan met één muisklik op het kaartenbakje rechts in de marge (naast het vraag teken) de titelbeschrijving in de catalogus weer worden opgevraagd. Van hieruit is het ook mogelijk om de collectie verder op geografische locatie te doorzoeken. Daartoe moet in de rechtermarge het vergrootglas worden aangeklikt, naast het handje.Vervolgens verschijnt onderstaand zoek scherm waar de gezochte locatie kan worden aangegeven en eventueel een land kan worden geselecteerd. Het zoekscherm van de viewer. 2. Navigeren door bladen van seriekaarten Een seriekaart is een kaart van een bepaald gebied die uit meerdere bladen bestaat: het eiland Java is dan niet op één, maar bijvoorbeeld op vier bladen afgebeeld. De positionering van de afzonderlijke bladen ten opzichte van elkaar is aangegeven op een zogenaamde indexkaart. Gedigitaliseerde seriekaarten werden tot nu toe als afzonderlijke bla den altijd onder elkaar getoond, waar door hun positie ten opzichte van elkaar niet duidelijk is. Bij een serie van vier bla den is daar nog wel uit te komen, maar bij een serie van vierhonderd bladen niet meer. In de viewer van het KIT is dit probleem opgelost: zowel de indexkaart als de afzonderlijke kaartbladen zijn gedigitali seerd en vanuit beide kan worden gena vigeerd naar de aangrenzende bladen. Op de indexkaart is dat mogelijk door het naastgelegen vakje aan te klikken en op het kaartblad moeten daarvoor de pijltjes aan de rand van het scherm worden aan geklikt. De pijltjes verschijnen alleen als er ook werkelijk een ander blad naast ligt. Tijdens het navigeren op het kaartblad kan bovendien op de indexkaart worden bijgehouden waar men zich precies bevindt. Vooral bij grote series is dit heel handig. De grote kaart toont een deel van een seriekaart. Links en onderaan staan pijltjes waarmee naar andere kaartbla den genavigeerd kan worden. Rechts en bovenaan zijn geen aangrenzende bladen en dus ook geen pijltjes. Het overzichtskaartje van de seriekaart is op deze afbeel ding gefixeerd (kan worden uitgezet). Het geopende kaartblad is met een blauw hokje op de seriekaart aange geven. De seriekaart kan ook worden vergroot. Tr -1 3 <- Qxfxf* "f Owd ■fi - gmienr* «JE? A <- Vergrote seriekaart. Het geopende kaartblad is met een blauw hokje aangegeven. 3. Twee zoekmogelijkheden: op formele beschrijving en op geografische locatie. Via de bibliotheekcatalogus kan de col lectie op beschrijvingsniveau (titel, auteur, trefwoord) worden doorzocht. Maar een beschrijving zal altijd een grote eenheid bestrijken: grote plaatsen zoals Batavia, Semarang of Paramaribo, of eilanden zoals Java. Op de meeste kaar ten staan natuurlijk veel meer locaties die nooit in een formele beschrijving zijn te vinden. Een aantal van deze (ongeveer 127.500) zijn op coördinatenniveau in een database ingevoerd. Deze database is gekoppeld aan de viewer en zal in de komende jaren worden uitgebreid. Vanuit de viewer kan de collectie nu op deze locaties worden doorzocht. Wanneer via de bibliotheekcatalogus eenmaal een digitale kaart is opgeroepen, is men in de viewer beland. Als in de archievenblad februari 2006 februari 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 8