oooowooooooo W'oamèti ■ïv v-./'li; In w Archief Heilig Kerstmisgïlde naar Noord-Hollands Archief Spaarnestad Fotoarchief ontsluit al zijn collecties 7 Oude familiedocumenten ondergebracht bij Haags Gemeentearchief nieuws uit het veld Het in Haarlem gevestigde Spaarne stad Fotoarchief (SFA) is sinds zijn oprichting in 1986 uitgegroeid tot hét archief in Nederland van de (internatio nale journalistieke en documentaire foto grafie van de twintigste eeuw. De toena me van het aantal collecties - doordat (persfoto)bedrijven, instellingen en over heden hun pers- en documentaire foto materiaal afstootten en bij SFA onder brachten - vroeg om een nadere inventa risatie. Deelname aan Musip (het Museum Inventarisatie Project, dat van uit de provincies het cultureel erfgoed in Nederland kaart brengt), was voor SFA een uitgelezen kans de grote stap te maken om voor het eerst al zijn 120 col lecties globaal te ontsluiten. Voor de medewerkers van SFA betekende Musip 1.500 mensuren lang tellen en beschrijven. Deze in vijf maanden vol tooide krachtsinspanning leverde een totaal op van 9,3 miljoen negatieven, contactafdrukken, positieven en dia's. Sommige collecties - vaak met in de perswereld bekende namen als die van Drukkerij De Spaarnestad, het ANP, het Nationaal Fotopersbureau, Elsevier, 't Sticht en ABC Press - lopen in de honderddui zenden en zelfs miljoe nen beelden. De 120 col lecties geven een duize lingwekkend beeld van de uitdagingen van de twintigste-eeuwse mens. Om slechts enkele voor beelden te noemen: er kwam prachtig en over vloedig materiaal boven water van de Olympische Spelen in Amsterdam in 1928, maar ook aangrij pende beelden uit de Eerste Wereldoorlog. An dere collecties illustreren nagenoeg de hele ontwikkeling van agrarisch Neder land in de twintigste eeuw of het ont staan van de televisie als medium. Plot seling worden we geconfronteerd met joodse vluchtelingen die in de jaren der tig in Nederland arriveerden, terwijl andere collecties een beeld geven van het opkomend massatoerisme in de wereld. Foto's van beroemdheden, politici en kunstenaars staan naast overvloedig ma- teriaal dat het dagelijks leven in de vorige eeuw uitgebreid illustreert. SFA wil dit fotografisch erfgoed veiligstellen en bereikbaar maken voor de huidige en toekomstige generaties. Deze eerste grote inventarisatie is daartoe de eerste stap. De gegevens over de collecties van SFA worden gepubliceerd op www.musip.nl. Sinds 1 december 2005 is Rob Kramer offi cieel in de functie van hoofdinspecteur benoemd. Na het vertrek van Marry Molenaar in december 2004 heeft hij de functie van hoofdinspecteur waargeno men. Kramer was in 1997 de kwartierma ker van de huidige Rijksarchiefinspectie. Hij heeft zich de afgelopen jaren als plaatsvervangend hoofd ingezet voor de verbetering van het informatiebeheer bij de centrale overheid en een belangrijke bijdrage geleverd aan de strategie, kwali teit van het inspectiewerk en de externe communicatie van de inspectie. Kramer heeft al een lange staat van dienst in het archiefwezen. Voor 1997 vervulde hij ver schillende functies bij de Rijksarchief dienst. Hij is co-auteur van het boekje 'Archiefwet 1995 in 100 trefwoorden', was onder meer lid van de redactie van de Commissie Archiefterminologie, de Werk groep Onderzoek Versterking Archiefin spectiefunctie, en hij was geruime tijd ook actief voor de SOD. Rienk Jonker is sinds 1 januari 2006 be leidsmedewerker informatiebeheer bij de gemeente Leeuwarden. Voorheen was hij werkzaam bij de Groninger Archieven. Per 1 januari 2006 is H.H. Huitsing in dienst getreden van het Regionaal Archief Rivierenland in de functie van archiefin specteur, tevens archivaris voor Culem- borg. Daarvoor was hij werkzaam bij het Streekarchivariaat Tiel-Buren-Culemborg, het gemeentearchief van Rijswijk en bij Van Lee en Van Everdingen Docu mentaire Informatievoorziening. Charles Noordam is per 1 maart 2006 benoemd tot directeur Dienst Open bare Bibliotheek (DOB) van de ge meente Den Haag. Op dit moment is hij directeur van het Haags Gemeen tearchief. Eerder was hij hoofd In spectie, Registratuur en Acquisitie van het Gemeentearchief van Amsterdam en vervulde hij bij verschillende gemeenten de functie van archivaris. Noordam zal op de komende leden vergadering zijn functie van voorzit ter van de KVAN neerleggen. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl k .0 Jjl' 'Op 6 maart 1528 kwamen de Geldernaren en de Utrechtenaren verra derlijk in Den Haag en plunderden de plaats. Zij namen mijn vader gevangen en voerden hem naar Utrecht, waar hij drie weken lang gevangen zat Dit en nog vele andere zaken noteerde de Hagenaar Reinier Moons in zijn dagboek, nadat zijn vader Pieter Moons door de Gelderse veldheer Maarten van Rossum als gijzelaar naar Utrecht was meegeno men. Het boekje van Reinier Moons is één van de vele bijzondere en oude archiefstuk ken die onlangs zijn overgebracht naar het Haags Gemeentearchief. De docu menten maken alle deel uit van het archief van de familie Van Persijn. Leden van deze vooraanstaande Hollandse familie hadden reeds honderden jaren geleden genealogische belangstelling. Al aan het begin van de zestiende eeuw zijn ze gestart met het verzamelen van archiefstukken. Dit heeft ertoe geleid dat er in de loop der tijden honderden papieren en perka menten zijn verzameld, die samen een interessante kijk geven op het openbare en het privéleven van een aantal zeven tiende-, achttiende- en negen- tiende-eeuwse Nederlanders, waaronder zeer vele Hagenaars. Vele telgen van deze oude Hollandse familie woonden in Den Haag of waren er werkzaam. Een van de pronkstukken uit dit archief is het album amicorum van ,.iUv het meisje Alithea van Wijnbergen uit de periode 1608-1613. Behalve de vele gedichtjes zijn er schitterende tekenin gen in dit album opgenomen. Op vrijdag 25 november 2005- kreeg het Noord-Hollands Archief een belang wekkende aanwinst. De deken van het Heilig Kerstmisgilde, mevrouw Kutsch Loyenga - Vos de Wael, droeg het archief van dit gilde in bruikleen over aan de directeur van het Noord-Hollands Archief, Lieuwe Zoodsma. Het is bijzonder dat een middeleeuwse instelling nog steeds functioneert, maar nog meer dat er vanaf de Middeleeuwen archief bewaard is gebleven. Het is daar om verheugend dat het archief van het Heilig Kerstmisgilde in bruikleen is gege ven aan het Noord-Hollands Archief in Haarlem. Hierdoor wordt dit voor Haarlem belangrijke erfgoed veiligge steld. Het archief zal toegankelijk worden gemaakt en onder optimale bewaarcon- dities worden gehuisvest. Het Heilig Kerstmisgilde was en is een religieus gilde. Leden van het gilde kwa men vroeger bijeen bij hun eigen altaar in de Grote of Sint-Bavokerk om de geboorte van Christus te gedenken. Tegenwoordig heeft het gilde een altaar in de Kathedrale Basiliek. Het gilde is zeer waarschijnlijk niet lang na 1300 opge richt. Bijzonder aan het archief is het Ruyghe Boek, een register dat is ingebon den in kalfsvel met de haren er nog aan. De oudste inschrijving stamt uit 1371 en hiermee is dit register het oudst bewaard gebleven exemplaar. Het gilde heeft een vastgesteld aantal van 54 leden, vroeger vooral mannen en vrouwen uit Haarlem, nu komen de leden uit heel Nederland en België. Het lidmaatschap, ofwel het hebben van een 'stoel' in het gilde, kan door vererving, verkoop of schenking op een ander over gaan. Leden moeten echter wel katholiek zijn. In de Middeleeuwen werd er een jaarlijk se mis in de parochiekerk gehouden, waarbij alle broeders en zusters aanwezig moesten zijn. De dag ervoor was er de gemeenschappelijke gildenmaaltijd, ten minste voor zover de financiën het toe lieten. Tegenwoordig komen de leden van het gilde tweemaal per jaar bijeen. Het gilde stelt zich ten doel de geboorte van Christus te gedenken. Een andere doelstelling was en is nog steeds de uitoe fening van de charitas, de liefdadigheid. Een symbolisch aantal aantal armen, namelijk dertien (het getal dat staat voor Christus en de twaalf apostelen) werd jaarlijks een maaltijd aangeboden. In de vorige eeuw werden bewoonsters van verschillende hofjes getrakteerd op een uitje naar de ruïne van Bredero of Kraantje Lek, met uiteraard lunch en avondeten. Tegenwoordig zijn er meer eigentijdse vormen van liefdadigheid voor in de plaats gekomen en worden met name subsidies aan charitatieve instellingen gegeven. NIEUWS u i t Florence. Eén van de 9,3 miljoen foto's uit het Spaarnestad Fotoarchief. archievenblad februari 2006 het veld De deken van het Kerstmisgilde, mevrouw Kutsch Loyenga-Vos de Wael overhandigt het 'Ruyghe Boeck' aan Lieuwe Zoodsma, directeur van het Noord-Hollands Archief. Foto:Jos Fielmich, Noord-Hollands Archief. februari 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4