O BINNEN BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Bijeenkomsten 36 Internationale bijeenkomsten t/m 26 februari Isidore van Kinsbergen (1821-1905). Fotopionieren theatermaker in Nederlands-lndië Hoewel Isidore van Kinsbergen al tijdens zijn leven zowel natio naal als internationaal grote roem vergaarde, is dit de eerste grote over zichtstentoonstelling die aan zijn oeuvre is gewijd. De 140 geëxposeerde foto's, albums en andere objecten uit collecties in binnen- en buitenland geven een breed beeld van de bijzondere kwaliteiten van deze fotopionier, die zijn ervaringen als theatermaker volop in zijn fotografie benutte. Van Kinsbergens contacten in de hoogste bestuurlijke kringen in Nederlands-lndië leverden hem bijzonde re foto-opdrachten op. Dankzij zijn onver moeibare inzet voor nieuwe culturele projec ten werd hij ook wel de ziel van het kolonia le artistieke leven in Batavia genoemd. Huis Marseille, Keizergracht 401, Amsterdam Info: tei. (020) 531 89 89 of via www.huismarseille.nl t/m 28 februari Edelvrouwen en Goud smidsdochters. Negentiende-eeuw- se kruissteekpatronen naar contem poraine schilderijen en prenten Schilderijen en prenten dienden in de negentiende eeuw als voor beeld voor de vervaardiging van ingekleurde kruissteekpatronen. De originele patronen uit de Tielse collectie Landwehr-Vogels wor den getoond naast afbeeldingen van werken die daarvoor model stonden. Soms werd het geheel overgenomen, soms een deel en op een ander moment ging het slechts om het thema en kreeg het patroon een geheel ande re compositie. Historische gebeurtenissen, het volksleven, visserstaferelen en het kin derleven waren met name geliefde onder werpen. Regionaal Archief Rivierenland, St. Agnietenstraat 28, Tiel Info: tel. (0344) 612 230 of via www.regionaalarchiefrivierenland.nl I t/m 5 maart Alphons Hustinx- Kleur in donkere dagen Wie de Tweede Wereldoorlog niet heeft meegemaakt, kan zich van dat hoofdstuk uit de geschiedenis alleen een voorstelling maken in zwart-witbeelden. Kleuropnames uit die periode zijn een zeldzaamheid. De Limburgse cineast en fotograaf Alphons Hustinx (1900-1972) maakte in de jaren 1939-1946 met zijn Leica 2.000 kleu rendia's op ver- 1®^ schillende plaatsen in het land. Deze werden jarenlang bewaard in een privé-collectie in Roermond, die stuk voor stuk digitaal zijn gerestaureerd, waarbij de oorspronkelijke kleuren zijn teruggehaald. De tentoonstelling laat een ruime keuze uit dat oeuvre zien. Deels als afdrukken, deels in de vorm van een digitale presentatie. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 2112 of via www.limburgsmuseum.nl t/m 11 maart 2006 Van mandoline tot elektrische gitaar Mandolines waar je zo lekker op weg kunt tokkelen, akoestische gitaren met prachtige ronde klanken, elektri sche gitaren die je kunt laten huilen, sner pen... In het Zeeuws Archief is een aantal bij zondere exemplaren van deze instrumenten te zien. Nostalgisch zijn de allereerste Nederlandse gitaarmethode en de verschil lende muziekboekjes voor gitaar en mando line. Liefhebbers van vinyl kunnen zich ver gapen aan enkele bijzondere LP's. De exquise gitaartentoonstelling vormt de omlijsting van de fototentoonstelling 'Jong Zeeuws 50 jaar jong in Zeeland'. Jeugdfoto's van Zeeuwen zelf geven een beeld van hoe het was om jong te zijn in Zeeland in de periode 1955- 2005. Daarnaast is in de expositiekelders van het Zeeuws Ar chief nog de tentoonstelling 'My Genera tion! 50 jaar jong in Zeeland' te zien. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Info: tel. (0118) 678 800 of via www.zeeuwsarchief.nl t/m 9 april 2006 Professor Van Giffen en het geheim van de wierden Expositie gewijd aan de belangrijkste Nederlandse archeoloog van de twintigste eeuw, tevens oud-conser vator van het Groninger Museum, professor ong in Zeeland dr. A.E. van Giffen (1884-1973) en zijn on derzoek naar de wierden, door mensen opge worpen woonheuvels. Aan de hand van ori ginele objecten en beeldmateriaal wordt getoond hoe Van Giffen de geheimen van de wierden heeft ontrafeld. Zo zijn op de ten toonstelling de munten van Claudius Julius Caesar, keizer Augustus en keizer Tiberius te zien, alsmede het goudstuk (aureus) van kei zer Nero, de Romeinse bronzen beeldjes van Jupiter, Mercurius en Mars en het lakrode Terra Sigillata-aardewerk. Een reconstructie van een afgraving, het beroemde paarden- graf uit Ezinge, attributen van Van Giffen, en een 19de-eeuwse museumzaal zorgen voor een sfeer van het verleden. Groninger Museum, Museumeiland 1, 9711 ME Groningen Info: tel. (050) 366 65 55 of www.groningermuseum.nl 15 februari Tweede OZO-Congres: 'De andere overheid kan niet zonder DIV' In de ambiance van een 'politiek café' worden de nieuwe inzichten en ontwikkelin gen onder de loep genomen sinds het eerste OZO-congres (Orde op Zaken, Zaken op Orde) in 2003, de lancering van het pro gramma Andere Overheid in 2004 en de pre sentatie van de SOD-beleidsvisie. Mogelijke oplossingen worden gepresenteerd aan de hand van een dvd die congresdeelnemers mee naar huis krijgen. Zij ontvangen t.z.t. ook het derde OZO-boekje. Tijdens deze middag wordt ook de TTP Talentprijs 2005 uitgereikt en is er een forumdiscussie. De organisatie is in handen van het Congres- en Studiecentrum van de VNG. Tijd: 13.30-17.30 uur Deelnamekosten: 125/150,- (excl. BTW) Locatie: Restaurant Staal, Rotterdam Informatie en aanmelding: tel. (070) 373 84 59 of via www.congresenstudiecentrum.nl 18 februari Voor Napoleon, Hollanders in oorlogstijd 1792-1815 Internationale studiedag, in het kader van de gelijknamige tentoonstelling in het Legermuseum, met als centraal thema de persoonlijke verhalen van soldaten die samen met Hollanders voor of tegen Napoleon vochten. Hoe geef je een beeld van de belevenissen van deze mannen en archievenblad februari 2006 hun motivatie, de rol van hun nationaliteit en de verwerking van hun ervaringen? Hun nalatenschap en hoe deze als historische bronnen te gebruiken, staat hierin centraal: brieven en egodocumenten, maar ook uni formen, wapens en uitrustingstukken. Sprekers uit Groot-Brittannië, België, Duitsland en Nederland belichten hiervan enkele voorbeelden. De voertaal is Engels. Deelnamekosten: 35,-. Tijd: 9.45-17.00 uur. Locatie: Legermuseum, Korte Geer 1, Delft Informatie en aanmelding: a.soer@legermuseum.nl 28 februari Weatherwise: the Impact of Climate on the History of Western Europe, 1200-2000 Lezing door de Franse historicus Emmanuel Le Roy Ladurie ter afsluiting van zijn KB-fellowship, waarbij hij onderzoek doet naar de invloed van het klimaat op de geschiedenis van West-Europa in de periode 1200 tot 2000. Aansluitend volgt een ronde tafelgesprek met Nederlandse meteorologen en klimaathistorici. Le Roy Ladurie, oud directeur van de Bibliothèque Nationale de France, kan beschouwd worden als een van de grondleggers van de 'micro histoire' en is vooral bekend geworden met zijn boek 'Montaillou, een ketters dorp in de Pyreneeën (1294-1324)'. De voertaal is Engels. De lezing is gratis toegankelijk. Aanvang 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Locatie: Koninklijke biblioteek Aanmelding: tel. via (070) 314 05 97 of via e-mail communicatie@kb.nl 8 maart SNAAI scriptiemiddag Ook in 2006 organiseert SNAAI weer een studiemiddag rond enkele interessante scripties van recent afgestudeerden, kortweg de scriptiemiddag genoemd. Het programma is gekoppeld aan de jaarlijkse ledenvergade ring van SNAAI, waarin speciaal het beleids- en activiteitenplan voor de komende jaren centraal staat. Daarnaast is er gelegenheid om een korte rondleiding te krijgen door de veelgeprezen tentoonstelling 'De Verdieping van Nederland'. Locatie: Nationaal Archief, Den Haag Informatie en aanmelding: snaai.web-log.nl 9 en 10 maart Studiedagen SOD. Op weg naar excellente kwa liteit in informatievoorziening Dit keer staat de klant van div voorop. Wat verwacht hij van div, wat vindt hij belangrijk? Hoe kan div zich daarop het beste richten, wat betekent dat voor de eigen organisatie? Hoe gebeurt dat in collega-orga nisaties? Wat kunnen wij daarvan leren? Hoe maken we waar wat we beloven? Wie uit de SOD-community zou mij daarbij kunnen helpen? Gedurende de twee studiedagen zal voornamelijk in workshops aan het beant woorden van bovengenoemde vragen wor den gewerkt. Deelnamekosten: 355/395,- (zonder overnachting) - 405/445,- (met overnachting) Locatie: Conferentiecentrum De Werelt, Lunteren Informatie en aanmelding: www.sod-opleidin- gen.nl 11 maart Historisch onderzoek naar onderwijs in Utrecht Workshop over school- en onderwijsge- schiedenis door mw. D. Verhoeven naar aan leiding van het verschijnen van haar onder zoeksgids 'Scholen stichten. Gids voor histo risch onderzoek naar het onderwijs in de provincie Utrecht'. Daarbij wordt niet alleen de informatie uit de onderzoeksgids doorge sproken, maar naar aanleiding van een casus, worden vaardigheden opgedaan waar mee de onderzoeker gelijk aan de slag kan. Tijd: 10.00 tot 12.30 uur. Deelnamekosten: 29,- (incl. de onderwijs gids). Informatie en aanmelding: www.utrechtsar- chief.nl I 16 maart Beeld en betekenis in stedelijke context Studiemiddag georganiseerd door de Werkgroep Stedengeschiedenis in samenwer king met de Faculteit Letteren van Univer siteit Utrecht. Drie sprekers houden achter eenvolgens voordrachten over 'Het realisme van het stadsportret van Jeruzalem van Erhard Reuwich uit I486', 'Het Amsterdamse stadhuis en de oorsprong van zijn architec tuur' en 'De utopische stad 1890-1930: esote risch ideaal en nuchtere realiteit'. Na de voordrachten is er gelegenheid tot discussie. De toegang is gratis. Locatie: Sweelinckzaal, Drift 21, Utrecht Informatie: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 of via www.stedengeschiedenis.nl 22 maart Digitaal archiveren en Documenten Structuur Plan Eendaags praktijkseminar georganiseerd door Elsevier Congressen, bedoeld voor iedereen die verantwoordelijk is voor het inrichten van het archief en richtlijnen/ handvatten zoekt om het bestaande archief te reorganiseren of een digitaal archief op te zetten. Het seminar wordt ook gehouden op 14 september 2006. Deelnamekosten: 449,- (excl. BTW) p.p. Informatie en aanmelding: Linda Schagen, tel. (070) 441 57 64, e-mail: Linda.Scha.gen@reedbusiness.nl 19-25 april TAPE workshop on management of audiovisual collections De workshop is bedoeld voor degenen die verantwoordelijk zijn voor audiovisuele collecties in archieven, musea en bibliothe ken. Daar dit een introductiecursus betreft, is geen specifieke technische kennis vereist. De deelnemers krijgen informatie over alle aspecten die bij het beheren van audiovisu eel materiaal van belang zijn en zullen zo in staat zijn weloverwogen beslissingen te nemen over de rol van digitalisering bij beheer en management van audiovisuele collecties. De voertaal is Engels. Deelnamekosten: 500/600,- (incl. koffie/ thee, lunch en cursusmateriaal) Locatie: KNAW, Kloveniersburgwal 29, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.tape-online.net/courses.html I 25-27 april Overheid en ICT Jaarlijkse beurs die is uitgegroeid tot het ijkpunt voor ICT en innovatie binnen de overheid. Het is de plek waar men kennis kan nemen van de laatste ontwikkelingen voor een specifiek beleidsterrein of vakge bied. De toegang is gratis. Locatie: Jaarbeurs Utrecht Informatie: www.overheid-en-ict.nl 19-20 mei Europees Archiefcongres in Warschau Thema: 'Archivist: profession of the future in Europe'. Informatie en aanmelding: www.archiwa.gov.pl/?CIDA=5ii februari 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 19