ignalementen) Oral History: Zegt het voort! Een handleiding In een recent verschenen boek over de geschiedenis van Noord-Beveland (A.J. Barth en A.L. Kort, Tussen isolement en ontsluiting. Een bestuurlijke geschiedenis van Noord-Beveland 1795-1995) wordt door de auteurs nogal denigrerend over oral his tory gesproken: 'Vertrouwen op monde linge overlevering is wel het laatste wat een historicus kan en mag doen' en 'In schriftelijke documenten liggen de fei ten immers voor eens en altijd vast'. Documenten hebben echter niet de wijs heid en waarheid in pacht en archivaris sen weten als geen ander dat schijnbaar objectieve stukken heel onbetrouwbaar kunnen zijn. De laatste jaren zijn we steeds meer tot de overtuiging gekomen dat oral history juist heel belangrijk voor de geschiedschrijving van de recente his torie is en dat een combinatie van archiefonderzoek en interviews heel waardevol kan zijn. Sandy Marijnissen, studente algemene cultuurwetenschap pen aan de Erasmusuniversiteit, zegt het in de inleiding van Oral History: Zegt het voort! zo: 'Bij oral history, dat ook wel mondelinge geschiedenis wordt ge noemd, gaat het om herinneringen en verhalen die men aan bepaalde zaken uit het verleden heeft. Het is belangrijk dat deze verhalen op een goede manier vast gelegd worden' en 'Oral history dient niet alleen om de beleving van het verleden boven water te halen, maar ook om het verleden zo goed mogelijk te reconstru eren' (blz. 5). Het boekje Oral History: Zegt het voort! geeft heel beknopt een heldere en praktische handleiding voor de beoe fening van oral history. De schrijfster gebruikte voor het samenstellen van deze handleiding niet alleen literatuur, maar hield - uiteraard - ook interviews, onder andere met de 'grand old man' van de oral history in Nederland Kees Slager. Bij het beoefenen van oral history zijn een goede voorbereiding en opzet essentieel, alsmede een zekere ervaring bij de inter viewer. Sandy Marijnissen geeft per hoofdstuk telkens een duidelijke schema tische weergave van het behandelde (fase 1 de voorbereiding, fase 2 het interview, fase 3 daarna). Ze geeft tips tricks voor het afnemen van interviews en gaat in op de kritiek op oral history: al zijn mondelinge bronnen subjectief te noe men, ze zijn tegelijk onmiskenbaar een rijke bron van informatie voor de geschiedschrijving' (blz. 27) en 'Mon delinge bronnen zijn voor de geschied schrijving niet minder belangrijk dan schriftelijke bronnen' (blz. 29). In de bij lagen zijn onder meer een vragenlijst en gegevens over opnametechnieken en -apparatuur opgenomen. Behalve ge bruikte literatuur en geïnterviewde perso nen worden ook relevante websites ver meld. Een handig en nuttig boekje. Want geschiedenis als vak heeft immers een orale oorsprong en een goede geschied schrijver is toch vooral een verteller, die verhaalt over mensen en gebeurtenissen uit vroeger tijden en zo het verleden weer tot leven brengt. (PS) De Vrankrijker's Geschiedenis van de Belastingen In 1969 verscheen het boek Ge schiedenis van de Belastingen van de hand van dr. A.C.J. de Vrankrijker (1907- 1995). Ruim 35 jaar na de verschijning van dit boek is er op het gebied van de belastingen veel veranderd. Sommige belastingen zijn verdwenen, nieuwe be lastingen hebben hun intrede gedaan. Ook het wetenschappelijk onderzoek naar de geschiedenis van de belastingen door historici en juristen heeft een grote vlucht genomen. Door al deze ontwikke lingen was het boek verouderd. In over leg met de familie De Vrankrijker heeft A.M. Elias een herziening van het boek verzorgd. Van de belastingen tijdens de Republiek van de Zeven Verenigde Ne derlanden via de Bataafs-Franse tijd, waarin het algemeen belastingstelsel van Gogel tot stand kwam, en het negentien- de-eeuwse stelsel wordt de lezer gevoerd naar de belastingen van de twintigste en eenentwintigste eeuw. (HS) 28 DiEP, cultuurhistorisch magazine Dordrecht regio Fibula, magazine over gisteren en zo Twee historische tijdschriften: één nieuw en één vernieuwd. De gemeente Dordrecht kende onlangs een 'historische herfst', waarvoor veel reclame werd gemaakt, onder andere via tv-commer- cials. Er waren exposities, stadswandelin gen etc. en er werd een nieuw tijdschrift gelanceerd: DiEP. Dit tijdschrift is ont- Un pays absolument artificiel. Beierse diplomaten over politieke veranderingen in Nederland in de Bataafs- Franse periode (1795-1810) De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden onderging aan het einde staan uit een samenwerkingsverband tussen het Stadsarchief Dordrecht en het gemeentelijke bureau Monumentenzorg en Archeologie. In de nabije toekomst moet die samenwerking ook in ruimtelij ke zin gestalte krijgen in de vorm van een nieuw cultuurhistorisch centrum in het Hofkwartier. In dit nummer wordt daar ai over bericht, alsmede over het zogenaamde stadsdepot, waarin twee musea, het stadsarchief en het bureau Monumentenzorg en Archeologie hun collecties bewaren. Een interessant con cept, dat zeker voordelen, maar mijns inziens ook nadelen (front- en backoffice gescheiden!) kent. Dit nummer bevat verder onder meer korte actuele berich ten, een interview met de burgemeester van Dordrecht en artikelen, vooral in relatie tot het jaar 1572 (toen de eerste Hollandse Statenvergadering in Dor drecht werd gehouden, dat klopt eigen lijk niet schrijft prof. A.Th. van Deursen: de allereerste vergadering was feitelijk in april 1572 te Den Haag). Een goed initia tief dit tijdschrift, dat er gelikt uitziet en de potentie heeft tot een heel informa tief medium uit te groeien. Een heel ander tijdschrift is Fibula, dat al sedert 1960 bestaat. Ooit, in een grijs verleden, was ik lid van wat toen nog de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis heette (tegenwoor- van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw grote politieke en maatschappelijke veranderingen. Op internationaal vlak was de rol van de Republiek uitgespeeld. Tijdens de Bataafse Republiek en het Koninkrijk Holland was in Den Haag, en later in Amsterdam, een vertegenwoordiging van de keurvorst-her tog en (vanaf 1896) de koning van Beieren gevestigd. In het boek wordt uit de doeken gedaan wat Beierse diplomaten berichtten over de ontwikkelingen in Nederland in de Bataafs-Franse periode. Zij gaven een beeld van een land waarvan de elite zo veel mogelijk politieke ruimte voor zichzelf schiep en zich met inventi- dig Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis). Als lid kreeg je een tijd schriftje), Fibula genaamd. Dat bestaat nog steeds en werd onlangs geheel gere- styled. Het heet tegenwoordig Fibula, magazine voor geschiedenis en zo. De staatssecretaris van Onderwijs, Mark Rutte (afgestudeerd historicus), nam tij dens de Nacht van de Geschiedenis (29 op 30 oktober jl.) het eerste exemplaar van de vernieuwde Fibula in ontvangst. Het omslag wordt gesierd door een foto van de actrice en zangeres Birgit Schuurman, die een hoofdrol vervult in de filmbewerking van de televisieserie Floris. Op blz. 11 wordt ze geïnterviewd. Birgit merkt op dat ze niet graag in de Middeleeuwen geleefd zou hebben. Verder bevat dit blad veel korte verhalen, interviews en columns (onder andere over Neanderthalers, 'Noaberschap', muurschilderingen in Noord-Ierland, een filmrecensie van Good bye Lenin, door twee Leidse buurjongens van veer tien en zestien en een museumtest door twee scholieren van vijftien en zestien. Fibula is, zeker in deze vernieuwde vorm, een erg aardig tijdschrift dat hopelijk de doelgroep weet te enthousiasmeren en activeren voor geschiedenis. (PS) viteit en koppig heid verzette tegen de Franse invloed. De be volking liet min of meer de misè re over zich heenkomen en kwam niet in opstand. De auteur, diplo maat en thans werkzaam als consulgene- raal in de Beierse hoofdstad Miinchen, raadpleegde daar het archief van het Gesandschaft Haag in het Bayerisches Hauptstaatsarchiv. (HS) 29 Signalementen door Peter Sijnke en Harry Strijkers. Sandy Marijnissen Erfgoedhuis Zuid-Holland, Delft, 2005 ISBN-10 90-80890146 ISBN-13: 97-89080890145, 43 blz., 5,00 A.M. Elias Uitgeverij De Bataafse Leeuw, Amsterdam, 2005 ISBN 90-6707-602-3, 144 blz., 25,00 De Vrankrijker's Geschiedenis van de Belastingen f.JIM archievenblad februari 2006 c jaargang 1, editie 1 (november 2005) DiEP, cultuurhistorisch centrum Dordrecht regio i.o. (gemeente Dordrecht), ISSN 1871-6040 introductieprijs 2,50, daarna 3,50 per nummer (abonnementsprijs drie nummers 10,00) 46ste jaargang, nummer 179 (november 2005), Stichting 1600, Amsterdam, IS^N 0015-0576, losse nummers 6,95 (jaarabonnement vier nummers 24,00, leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis krijgen Fibula gratis) K.W. Spaans Uitgeverij De Bataafse Leeuw, Amsterdam, 2005 ISBN 90-6707-603-1, 104 blz., 22,50 'lln pays nbsolumenl ariifick-r archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15