Bookkeeper Restauratie atelier Sterken BV 1 Honderd jaar H. de Vries Boeken in Haarlem PreservationTechnologies Van Bilsen Consultancy Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Notities voor Herman Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 STERK F. N p AT EI. IER m Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels numrm Mensen die Haarlem bezoeken en de boekhandels daarbij niet overslaan, zal het opvallen dat Haarlem de enige stad van redelijke omvang is, waar geen boek handel met een aanwezig is. De enige boekhandel die in aanmerking zou zijn gekomen om in dit conglomeraat te wor den opgenomen, is ongetwijfeld H. de Vries Boeken. Het bedrijf is al sinds de oprichting in 1905 gevestigd in een com binatie van verschillende panden aan de Gedempte Oude Gracht en de zijstraat Jacobijnestraat. Het - met recht - trotse familiebedrijf is altijd zelfstandig geble ven. De geschiedenis van een familiebedrijf is de geschiedenis van mensen. Hendrik de Vries begon in 1905 aan de Jacobijne straat, vlakbij de Gedempte Oude Gracht, een handel in nieuwe en oude boeken. De Vries probeerde daarmee in te spelen op verschillende behoeftes. Steeds meer mensen namen de tijd om te lezen. Daarnaast waren de nabij gelegen scho len een continue bron van inkomsten door de verkoop van schoolboeken. Het bedrijf kreeg binnen enkele jaren zelfs landelijke bekendheid met de introductie van de eerste boekwinkel met openslaan de deuren, die de drempel voor elke soort publiek aanmerkelijk verlaagden. Het bedrijf werd in de jaren dertig over genomen en voortgezet door Hendriks twee zonen: Herman en Johan. In de Tweede Wereldoorlog sloeg het noodlot toe: de illegale praktijken van de twee broers - zij waren betrokken bij de ver spreiding van Vrij Nederland - leidden tot de arrestatie van Herman. Ondanks pogingen hem vrij te krijgen, werd hij getransporteerd naar Dachau, waar hij vlak voor het einde van de oorlog over leed. Johan zette het bedrijf na de oorlog alleen voort. Zijn zoon Dolf nam geleide lijk het bedrijf over en Johan trad in 1973 formeel terug. Dolfs interesse ging uit naar boeken over sport, waardoor opnieuw landelijke bekendheid werd ver worven. Het be drijf werd zelfs uit gebreid met een uitgeverij, die zich toelegde op de uit gave van sportboe ken en boeken over Haarlem. Als Dolf in 1996 op 52-jarige leef tijd overlijdt, wordt het bedrijf voortgezet door zijn vrouw Karin de Vries-Kuijper. De geschiede nis van het bedrijf is naar aanleiding van het jubileum gedocumenteerd in een speciale uit gave onder de titel: Hier vind je de hele wereld; een eeuw H. de Vries Boeken door Charles Coster en Hans Hoffmann. Behalve de geschiedenis van het bedrijf wordt uitgebreid inge gaan op de plaats van de boekhandel (en uiteraard van zijn eigenaars) in het cultu rele leven van Haarlem: immers toch de stad van Bilderdijk, Hildebrand, Van Deyssel, Mulisch, Bomans en de onlangs overleden Ferron. De publicatie stoelt voor een belangrijk gedeelte op het bedrijfsarchief, dat nog steeds binnen het bedrijf wordt bewaard. Het archief werd daarvoor toegankelijk gemaakt door de producent van het boek, Els Vogel. Ongetwijfeld het meest indrukwekkende onderdeel van het bedrijfsarchief werd begin jaren negentig aangetroffen door de toenmalige eigenaar Dolf de Vries. Het betreft de oorlogsdagboeken die zijn vader Johan had bijgehouden om zijn broer na afloop van de oorlog te kunnen informeren over de gebeurtenissen die hadden plaatsgevonden. Herman heb ben ze niet meer kunnen informeren, maar ons geven de aantekeningen een beeld van een boekhandel in oorlogstijd. Dolf de Vries heeft de dagboeken in 1995 bewerkt, geanno teerd en uitgege ven. Ook bevat het archief vele brie ven aan, van en over Herman in gevangenschap. De binding tussen het archief en het bedrijf is in dit geval zo persoon lijk dat afstand doen niet eenvou dig zal zijn. Maar het belang voor Haarlem en voor het boekenvak in heel Nederland is groot genoeg dat de opname van het archief in een publieke collectie zeker gerechtvaar digd is. Wie weet wat de toekomst brengt. 25 H DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op IIW^clClit calamiteitenservice, zorg en beheer isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Door Ivo Zandhuis* Het Archievenblad heeft naar aanleiding van het regeringsjubileumjaar van koningin Beatrix in 2005 aandacht besteed aan enke le koninklijke ondernemingen en hofleve ranciers en hun archieven. De reeks wordt nog enkele nummers voortgezet. Het bedrijf H. de Vries Boeken in Haarlem kreeg bij het honderdjarig bestaan in 2005 het predikaat hofleverancier toegekend. Het bedrijf heeft de afgelopen eeuw een belangrijke rol gespeeld in het culturele leven in Haarlem en omstreken. J.H. DE VRIES Dagboek Bockhandel H. de Vries van 13 december 1943 tot 8 mei 1945 overgenomen uir kantooragendas door W.J.B. lansen a: L\ntoon AC,enC>,\ Publicatie 1944 Ivo Zandhuis is projectmanager Digitale Projecten bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (MSG) in Amsterdam en redacteur van het Archieven blad. februari 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 13