Digitale Oplossingen Kunstvuur kerkfabriek Schuurmans Leeuwarden HaegheVelde BV Restauratieatelier 'De Tiendschuur' nnnnooo Kunst - Vuurwerkfabriek. m Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuurGMiamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk cHandboekbinderij Vacutimvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice De fabriek werd in 1821 opgericht door Jacob Nicolaas Schuurmans in een pand aan Over de Kelders in Leeuwarden. Schuurmans had zich toegelegd op het maken en verkopen van klein siervuur werk. Na verloop van tijd verhuisde de fabriek naar een pand aan de Voorstreek GEBRs. SCHUURMANS, in Leeuwarden. Hier werd wegens brand en explosiegevaar alleen het klein vuur werk gemaakt. De productie van groot vuurwerk vond plaats in een schuur in het open veld, buiten de stad. In 1884 w.erden buiten de stad, aan de Harlinger Trekvaart, enkele werkplaatsen en een opslagplaats voor buskruit gebouwd. De zaken gingen goed. Het vuurwerk van de firma Schuurmans was te zien bij feestelijkheden, grote evenementen en kermissen in Leeuwarden, maar ook op menige boerenbruiloft in de provincie en zelfs daarbuiten. Na 1873 mocht Schuur mans ook het vuurwerk verzorgen bij koninklijke bezoeken aan de Friese hoofd stad. Deze eer viel de firma te beurt nadat een groot vuurwerk, van een bedrijf uit Antwerpen, bij het bezoek van koning Willem III aan Leeuwarden in mei 1873 op een fiasco uitdraaide. Niet zonder leed vermaak beschrijft Anne Auke Schuur mans hoe het ene na het andere nummer mislukte. Koning Willem III, die het vuur- drijf ook enkele grote tegenslagen. Zo brandde op 25 maart 1913 de werkplaats aan de Voorstreek na een fikse explosie volledig uit. Ook een deel van het woon huis raakte beschadigd. Een grotere ramp voltrok zich op 25 mei van het volgende jaar. Er brak brand uit in de fabriek aan de Harlinger Trekvaart, waarbij Martinus zo zwaar gewond raakte dat hij enkele dagen later overleed. Bij het ongeluk gingen de werkplaats en de voorraad verloren. Een zware slag voor broer Anne Auke, die adviezen van familie en kennissen om met het gevaarlijke werk te stoppen in de werk vanaf het bordes van het Paleis van Justitie aanschouwde, zou het zelfs zo'n blamage gevonden hebben, dat hij er met zijn rug naar toe was gaan zitten. 'Dat was eens en nooit meer, dat er geen vuurwerk van Schuurmans in Leeuwarden zou wor den afgestoken', oordeelde Schuurmans. Bij een volgend koninklijk bezoek aan Leeuwarden ging het dan ook anders. Vader Schuurmans had van het Leeuwar der gemeentebestuur opdracht gekregen het vuurwerk te verzorgen tijdens het bezoek van koningin-moeder Emma en kroonprinses Wilhelmina aan de stad Leeuwarden op 18 juni 1892. Het vuur werk was een groot succes en de firma Schuurmans kreeg niet lang daarna het recht het wapen Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin-Moeder te voeren. In zijn memoires vermeldt Anne Auke Schuurmans trots dat het recht om het predikaat van hofleverancier te voeren de zaken goed deed. Behalve succes kende het familiebe- wind sloeg en besloot door te gaan met de vuurwerkproductie. In 1937 verkocht Schuurmans de fabriek aan zijn werknemer Paul A. de Bruin. In 1975 vond er een afsplitsing van het bedrijf plaats. De 'le Nederlandse kunst vuurwerkfabriek Schuurmans' ging verder met de verkoop van consumentenvuur werk dat werd geïmporteerd uit China, terwijl het nieuwe bedrijf JNS Pyro techniek zich richtte op de productie van vuurwerk voor grote evenementen, poli tie, brandweer en defensieonderdelen. Nadat de regelgeving ten aanzien van vuurwerkproductie en opslag na de vuur werkramp in Enschede in mei 2000 aan zienlijk werd verscherpt, kwam er in de zomer van 2004, na 183 jaar, een einde aan de vuurwerkproductie in Leeuwarden. 19 Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg HHHIiHHHm 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Door Hester Postma* Het Archievenblad besteedt in dit regerings jubileumjaar van koningin Beatrix aandacht aan enkele koninklijke ondernemingen en hofleveranciers en hun archieven. Deze keer aandacht voor JNS Pyrotechniek. Het Historisch Centrum Leeuwarden bewaart sinds november 2004 het archief van dit bedrijf, dat zich in 1975 afsplitste van de 'ie Nederlandse kunstvuurwerkfabriek', opge richt in 1821. In dit archief zijn de memoires opgenomen van Anne Auke Schuurmans, die in 1899 samen met zijn broer Martinus de fabriek van zijn vader overnam. In 1950 legde Schuurmans op 76-jarige leeftijd de geschiedenis van de vuurwerkfabriek vast op papier. Hij beschrijft hoe een klein bedrijfje uitgroeide tot een gerenommeerde fabriek met klanten in binnen- en buiten land. Ook gaat hij uitvoerig in op de hoogte en dieptepunten van het familiebedrijf. KONINKLIJKE Firma J. N. Schuurmans. Hojieoerander van H. M. de Koningin en van 11. M. de Koningin-Moeder. Briefhoofd van het briefpapier van de kunstvuurwerkfa briek Schuurmans, rond 1900. 'Dat was eens en nooit meer' Grote tegenslag Koningin-moeder Emma en prinses Wilhelmina tijdens hun bezoek aan de stad Leeuwarden op 18 juni 1892. Wilhelmina was toen twaalf jaar. Hester Postma is historica en werkzaam bij het Historisch Centrum Leeuwarden. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 9