^Jubileumcongres GO opleidingen De verbeelding vaninformatie masBB&Ë audiovisueel audio Aan het begin van de twintigste eeuw beschouwde men beelden in het algemeen en de opkomst van de film in het bijzonder als bedreiging voor de goede normen en waarden. Dergelijke opvattingen bleven niet zonder gevol gen: de 'Wet ter bestrijding van zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bio scoop' werd ingevoerd, gevolgd door de instelling van een Centrale Filmkeuring, die rigoureus alle gevoelige politieke, reli gieuze en zedelijke episodes uit de films liet wegknippen. De filmcensuur in Nederland was in die periode strenger dan waar ook in Europa, aldus Van Vree. De introductie van de televisie deed de angst voor het beeld opnieuw oplaaien. Volgens futuroloog Fred L. Polak zou dit nieuwe medium leiden tot verslaving en nieuwe vormen van analfabetisme. Alle slechte eigenschappen van de massacul tuur werden op de televisie geprojec teerd. Door de opkomst van internet en andere digitale technieken in de jaren tachtig zijn de scepsis en het denken over beeldcultuur ingrijpend veranderd. De beschikking over en toegang tot enorme hoeveelheden visueel materiaal biedt niet alleen veel nieuwe mogelijkheden, maar schept vooral ook nieuwe proble men. De betrouwbaarheid van bronnen en diensten is vaak moeilijk te achterha len. Niet alleen kwantitatief, maar ook kwali tatief zijn er volgens Van Vree veel veran deringen. Zo is veel informatie die tot vijftien jaar geleden gebonden was aan specifieke plaatsen (bibliotheken, archie ven, documentatie-instellingen), nu digi taal beschikbaar, waarmee informatie meer dan ooit een 'publiek goed' is geworden. Ook de beschikbaarheid van informatie is niet langer gebonden aan lokale of nationale grenzen, maar is een globale aangelegenheid geworden. Verder breidt de hoeveelheid informatie zich uit, rijp en groen is er van alles beschikbaar en makkelijk bereikbaar. Tegelijk komt de meeste informatie gro tendeels ongeordend beschikbaar zonder hiërarchie, of met een hiërarchie die wordt gegenereerd door andere factoren, bijvoorbeeld financiële belangen, adver teerders, handige internetsleutelaars. Juist in dat laatste punt ligt een grote uit daging voor informatiespecialisten. De laatste jaren wordt veel onder zoek gedaan naar het zoeken van multi media. In 2004 promoveerde Thijs Westerveld op het onderwerp 'Using generative probabilistic models for mul timedia retrieval'.3 Westerveld gaat uit van vier methoden om te zoeken naar multimedia: met tekst, met concepten, met een voorbeeld en met contextinfor matie. Het zoeken met tekst is de meest toege paste methode. Iedereen kent wel de mogelijkheid om via bijvoorbeeld 'Google Images' te zoeken naar afbeeldin gen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van tekst die min of meer toevallig in de buurt van de afbeelding staat. Een tweede methode is het zoeken met concepten. Hierbij wordt een vergelij king gemaakt tussen meerdere beelden waarbij de computer is geïnstrueerd in het herkennen van specifieke beeldken- merken, zoals gezichtsherkenning, of bewegingen, bijvoorbeeld bij beveili gingscamera's. Het promotieonderzoek van Westerveld richt zich met name op het zoeken met een voorbeeld (generieke concepten). Op basis van beeldkenmerken wordt gezocht naar vergelijkbare afbeeldingen. Ten slot te wordt bij het zoeken met contextinfor matie gebruik gemaakt van moderne technieken om gegevens als datum, tijd en locatie aan een beeld toe te voegen. De eerste telefoons en digitale camera's met gps zijn inmiddels op de markt verschenen. Uiteraard is het ook mogelijk de verschillende methoden te combineren om een verdere verfij ning van het zoekresultaat te bereiken, populair gezegd: 'zoeken op alles'. In dit laatste punt ligt de kracht van de informatiespecialist: die is in staat de genoemde methoden op een slimme manier te combineren en de resultaten van de zoekacties te selecteren op bruikbaarheid. Tussen de bovengenoemde lezingen gaf Michiel Nijhoff, kunsthistoricus en bibliothecaris bij het Stedelijk Museum Amsterdam, antwoord op zeven vragen over het vak van informatiespecia list aan de hand van fragmenten uit een dertig tal films. In deze niet geheel serieus bedoelde montage konden de aanwezigen zien hoe Hollywood bibliothecarissen portretteert als ver moeid, klantonvriendelijk, poeslief of heldhaf tig- Het congres nam een verrassende wending met de presentatie van GO-bestuurslid Patricia Alkhoven, die de GO-organisatie letterlijk op de kaart had gezet. Aan de hand van deze landkaart passeerden niet alleen de opleidingsgebieden Archiefland, Bibliotheekland en Cultureel Erfgoedland de revue, maar ook de Poel van docenten, de Oceaan der kennis en de Diplomabergen. Als feestelijke afsluiting kreeg Rita van Eek, directeur van GO opleidingen het schilderij 'GO-Opleidingenland' uitgereikt. Na afloop kon niet alleen geconcludeerd worden dat het belang van collecties beeldmateriaal in archieven steeds meer zal toenemen, maar voor al dat geavanceerde technologie de informatie specialist in de toekomst steeds meer zal onder steunen bij het verzorgen van een betrouwbare en efficiënte toegankelijkheid. Door Ron Wessels* Ter gelegenheid van haar elfde lustrum organiseerde GO opleidingen op 13 oktober 2005 in de zeventiende-eeuwse koepel van het Renaissance Hotel in Amsterdam een congres over beeldcultuur. Het programma omvatte sprekers die dit brede onderwerp vanuit verschillende invalshoeken belicht ten. Aan de hand van sprekende voorbeel den presenteerde Frank van Vree, hoogle raar Journalistiek en Cultuur aan de Universiteit van Amsterdam, de ontwikkeling van de kwaliteit van het beeld in de afgelo pen honderd jaar.1 Thijs Westerveld, weten schappelijk onderzoeker bij het Centrum voor Wiskunde en Informatica (CWl), gaf een helder overzicht van de huidige ontwik kelingen op het gebied van zoeken in multi mediale collecties.2 Omslag door digitale technieken Zoeken en vinden van multimedia 'GO-Opleidingenland'. De GO verbeeld V.l.n.r. Frank van Vree, Patricia Alkhoven, Michiel Nijhoff en Thijs Westerveld op het jubileumcongres van GO opleidingen. Foto: Ron Wessels. Ron Wessels is PR en marketing coördinator bij GO opleidin gen. Noten 1. De tekst van de lezing van Frank van Vree is te vin den op www.stgo.nl/55. 2. De Powerpointpresentatie van de lezing van Thijs Westerveld is te vinden op www.stgo.nl/55. 3. Het promotieonderzoek van Thijs Westerveld is te vinden op http://homepages.cwi.nl/~thijs/thesis/ TWthesis.pdf. GO opleidingen 1950-2005 De Gemeenschappelijke Oplei dingscommissie (GO) werd op 13 januari 1950 geïnstalleerd door dr. L. Brummel, toenmalig bibliothecaris van de Konin klijke Bibliotheek. In de GO worden de oplei dingsactiviteiten van het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratie (NIDER) en de Sectie Speciale Bibliotheken van de Neder landse Vereniging van Biblio thecarissen (NVB-SSB) gebun deld. Op basis van de bestaan de cursussen kon reeds in sep tember 1950 worden gestart met een pakket aan opleidin gen. Ook toen al was het uit gangspunt: ondersteuning van uit de praktijk aan mensen die al praktisch werkzaam zijn. De Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA) trad in 1962 formeel toe tot de GO, terwijl al sinds 1951 in overleg met de Nederlandsche Documentalisten Kring (NDK) de cursus Bedrijfsarchivaris werd gegeven. Onder de naam Gemeenschappelijke Opleiding voor archief, bibliotheek, docu mentatie en informatiebewer king werd de GO in 1971 een stichting. In 1983 werd Piet Kuijper benoemd tot directeur; twee jaar later werden de eer ste computers voor lesgebruik aangeschaft. Sinds 1987 is de Stichting GO gehuisvest in het huidige pand in Den Haag. In 2000 startte de GO met een geheel vernieuwd opleidings programma om beter te kun nen inspelen op de snel veran derende rol van de informatie voorziening en de behoefte aan een flexibel opleidingsaan bod. In 2002 werd Piet Kuijper opgevolgd door Rita van Eek, die als opdracht meekreeg de GO verder te professionalise ren. Vanaf 2005 gaat de GO verder onder de naam GO opleidingen. (Zie ook: Paul Schneiders, 50 jaar Documentaire Informa tieverzorging. 's-Gravenhage, Stichting GO, 2000) archievenblad november 2005 november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 8