L_ ■r^ Tweede Heemkundemarkt Parkstad Limburg vol met verrassingen 1 1 WmÊBÊÊm'^ m ik Groenendijk Microfilm- en Scanservice *lmW archiefafslankers I I I Archiefbewerking en Dlv-aiensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? BECIS is uw partij voor: - Gedrukte boe educatie Op de historische markt presenteerden zich ook de archiefdiensten uit de regio: Stadsarchief Heer len, Gemeentearchief Kerk- rade en Regionaal Histo risch Centrum Limburg uit Maastricht. Leden van de heemkundeverenigingen horen tot hun voornaamste bezoekers. En als je wilt laten zien wat de Limburgse historie je waard is - zoals het motto luidt van de samenwerkingspartner voor de markt, het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap - dan is het belangrijk te laten zien wat je in huis hebt. Er is door zo'n tweehonderd vrijwil ligers hard gewerkt om de bezoekers een mooie en informatieve Heemkunde markt voor te schotelen. Het was de tweede editie. De eerste vond plaats in 2001 in het kloostercomplex van Rolduc. De heemkundeverenigingen hebben op een bijzondere manier samengewerkt. In een soort projectorganisatie was bijna twee jaar gewerkt om een viertal grote thema-eilanden samen te stellen, die op hun beurt weer onderverdeeld waren in sub-thema's. De verenigingen wilden de bezoekers vooral laten kennismaken met de thema's van heemkunde en pas op de tweede plaats met de verenigingen zelf. Die nadere kennismaking vond meestal plaats in een apart door de heemkunde- vereniging daarvoor ingerichte markt kraam. Er was heel wat te zien van de leefomgeving van een (heel) ver verle den. Daar staat het begrip heemkunde dan ook voor: iedereen kennis laten maken met het leven van alledag in hun streek en dat geplaatst in een historisch perspectief. Het generale thema van de markt was 'jeugd en historie'. De vier thema-eilan den hadden als onderwerp 'bodemschat ten', 'mensen van toen en nu', 'industrie en verkeer' en 'sport, kunst en cultuur'. Voor de jeugd waren in en bij de thema presentaties verschillende educatieve activiteiten georganiseerd, zoals histo risch speelgoed maken, een geschiedenis- kleur-puzzle, een workshop vuursteen ontdekken, de krantenpagina van je geboortedatum drukken en bruggen bou wen. En er was een heuse vuursteenmijn nagebouwd, waar de kinderen met een zaklamp doorheen konden kruipen. In praktisch elke stad en ieder dorp van de regio Parkstad Limburg is een groep mensen wel actief bezig met een of ande re vorm van heemkunde. Parkstad Limburg telt ruim 90 instellingen en ver enigingen op het gebied van heemkun de, historie en natuureducatie. Een groot aantal daarvan verleende actieve mede werking. Daarnaast gaven ook enkele heemkundeverenigingen uit de rest van Limburg en het aangrenzende Duitsland en België acte de présence en lieten zij een blik werpen in een gedeelte van hun collectie. Het was verbazingwekkend wat er allemaal tevoorschijn was gekomen. Bij de opening zei de gedeputeerde dat er bij de jeugd meer bewustzijn mag komen voor het verleden. Burgemester Gresel verwoordde het na zijn rit in de legerjeep als volgt: "In de legerjeep realiseerde ik me hoe belangrijk het is dat je door de voorruit kunt kijken, maar dat je ook een goed zicht naar achteren moet hebben om veilig deel te kunnen ne men aan het verkeer. Zo is het ook met ons leven, om jezelf te begrijpen, moet je weten wat achter je ligt." Uiteraard was er ook ruim te voor muziekoptredens, dans, voordrachten etc. Er werden diaseries over het mijnverleden en oude films getoond. Het Bokkenrij dersgenootschap uit Bree (B) gaf optredens en de jeugd presenteerde in een aantal stands werkstukken over omgevingsgeschiede nis, met onderwerpen als de Tweede Wereldoorlog, de geschiedenis van Roda JC en 'Akerstraat Heerlen'. Het evenement was voornamelijk gesubsi dieerd door de gezamenlijke Parkstad gemeenten en de provincie Limburg. Helaas hebben de kermis en het prachti ge herfstweer de organisatie parten gespeeld. Het bezoekersaantal viel tegen. Maar gezellig was het wel, én geslaagd. De samenwerking van de verenigingen in oostelijk Zuid-Limburg is weer een stukje verder. november 2005 15 Kranten Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: V Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Interim Personeel; Interim- en project management; Advisering; Digitalisering; Archiefbewerking; Projecten Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 I WWW.BEC1S.NI info@becis.nl www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 BMHMIWIW GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! Ingebondm.WÉmdschriften tosbladflje handschriften I DTB-boeken I Registers burgerlijke stand I Notariële protocollen I Foto's I Prentbriefkaarten I Tijdschriften Door Roelof Braad* Zaterdag 8 oktober en zondag 9 oktober bruisten de zalen van het Parkstad Limburg Stadion, het thuisdomein van de bekende voetbalclub Roda JC. De Limburgse historie kwam in volle glorie aan bod. Van jong tot oud genoot men van hoe het ooit was. Kijken, aanraken, luisteren, alles werd 'live' beleefd. De openingsceremonie begon met een défilé van authentieke legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. De eregasten, Limburgs gedeputeerde voor Cultuur mw. Odile Wolfs en voorzitter Parkstadgemeen ten Antoine Gresel werden met een van de jeeps tot bij de voordeur van het stadion gereden om de officiële ope ningshandeling te verrichten. Daar wachtte de toehoorders muziek en zang van zanger en ambassadeur van het vrij willigerswerk voor Parkstad Limburg jack Vinders, en van het Duo Paul en Leo uit Heer len. Een erewacht van Schut terij Wilhelmina uit Landgraaf geleidde de eregasten naar de historische markt. Roelof Braad is stadshistoricus van Heerlen en hoofdredacteur van het Archievenblad. archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7