ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? is een vak. wat nu...? DIGITALISEREN WEBDATABASES WBB—1 Consult binnenkok Vaanten onkne specialisten in: - semistatische archieven - statische archieven a - beeld- en geluidscollecties f IJ Adviseren Ondersteunen Archiefondersteuning Benelux Beheren Julianalaan 30, 5707 HR Helmond. Tel. 06-53 99 99 63 06-53 95 57 58. www.archiefondersteuning.nl Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKfLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Cityhouse, fngelandlaan 174, 2711 DW ZOETERMEER, telefoon 079 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.diiconiult.nl, e-mail: info@diiconsulf.nl Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van D1V is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. archiefopleiding p X - *gj beeldbank.nationaalarchief.nl iatis;coiTic8i tiniir. - Archivistiek Door Tamara van Zwol* Archivistiek is een vak. Dat was dé uit spraak tijdens een onlangs gehouden, zeer levendige discussie van de Kring van Zuid- Hollandse Archivarissen. De aanleiding voor de discussie was een bericht dat de staats secretaris van Cultuur de algemene rijksar chivaris opdracht had gegeven een nieuwe opzet voor het archiefonderwijs te maken. Het hoe of wat rond deze opdracht was ons niet bekend, maar het bracht die bij ons al lang sluimerende discussie tot leven. En daarmee was de kous nog niet af. Discussiëren kan iedereen. Een uitspraak als deze heeft natuurlijk consequenties. Een vak moet je namelijk leren. Sterker nog, een vak moet je bijhouden. En een vak moet de ruimte krijgen zich te ont wikkelen. Kennisontwikkeling is onont beerlijk, vooral nu, in deze tijd met al zijn ontwikkelingen rond digitale dienst verlening, duurzaamheid, nieuwe pu blieksgroepen, etc. Er is behoefte aan onderwijs voor aankomende archivaris sen dat aansluit bij de situatie waarin we nu en straks aan het werk gaan. Er is behoefte aan bijscholing voor degenen die nieuwe vaardigheden willen leren en hun oude kennis en vaardigheden willen oppoetsen. Onderwijs dat flexibel, inspi rerend en innovatief inspeelt op de behoeften in het veld. De discussie voerde naar het archiefon derwijs dat wordt verzorgd door de Archiefschool. Voor ons is duidelijk geworden dat er sinds de afgelopen twee jaar verbeteringen in gang zijn gezet met betrekking tot onder andere een bredere instroom en verkorting van de opleiding, daarmee tegemoetkomend aan de behoefte in het veld. Daarbij beschou wen we, met het internationale veld, de Archiefschool en de daarbinnen opge bouwde kennis, alsmede de opgedane onderwijs- en onderzoekservaring, als een grote verworvenheid. Voor de Kring is er alle reden om de Archiefschool, mits anders gepositioneerd en aangestuurdt te blijven benutten als instrument voor het Nederlands archiefonderwijs. Antwoorden Archivistiek is een vak, wat nu? De beantwoording van deze vraag lag bij ons en ligt bij u. Wij geven hier een voorzet met onze antwoorden op deze vraag. Wellicht zijn het niet de uwe, oordeelt u zelf. Dit zijn de randvoorwaarden die we als Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen hebben geformuleerd: Archivistiek is een vak en geen verza meling vaardigheden. Dit vak dient de door de wet genoemde drie belangen in gelijke mate: het administratief, juri disch en cultureel belang. Voor de con tinuïteit en ontwikkeling van een vak is nodig: continu onderzoek in wissel werking met de praktijk, opleiding door professionele docenten, en na- en bijscholing. De koppeling van een archiefopleiding aan universiteit en HBO-opleiding ziet de Kring van Zuid- Hollandse Archivarissen als een verrij king; die koppeling hoeft echter niet exclusief 'Amsterdams' te zijn. Het archiefonderwijs dient op hoofdlij nen in wet en AMVB geregeld te zijn en te blijven. Waarom? Deugdelijk archiefbeheer is een van de pijlers van de democratische rechtsstaat; om dit te bereiken moet niet alleen het beheer zelf aan regels worden gebonden, maar ook de kwaliteit van degenen aan wie het beheer wordt toevertrouwd. Op zijn minst dienen opleidingsniveaus en verantwoordelijkheid voor kwaliteit wettelijk geregeld te zijn. N.B. De trend van deregulering heeft hierop geen betrekking, aangezien die erop gericht is onnodige belemmerin gen voor burgers en bedrijven op te heffen en niet op het schrappen van garanties voor fatsoenlijk openbaar bestuur. Overigens kan het schrappen van benoembaarheidseisen uit de wet nooit een uitgangspunt, maar hooguit een gevolg zijn in het geval van een nieuwe opzet van de archiefopleiding. Uit het bovenstaande volgt dat de overheid verantwoordelijk is voor de bekostiging van archiefonderzoek en -opleiding. Onderzoek, opleiding en na/bijscho ling dienen in nauwe samenhang van uit één punt aangestuurd en bij voor keur ook uitgevoerd te worden. Het veld dient meer formele bevoegd heden te krijgen om invloed uit te oefenen op het archiefonderwijs dan nu het geval is. Zo is een nog betere aanpassing van vakinhoud aan behoef ten in het veld te realiseren. De Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen ziet hierin voor het Nationaal Archief, de DIVA en de KVAN een centrale rol weg gelegd. Een mogelijke nieuwe opzet voor het archiefonderwijs dient te voorzien in een ruime instroom en uitstroom. Daarom moet het mogelijk blijven dat studenten die een archiefopleiding vol gen in aanmerking komen voor studie financiering. Wij zien de hier genoemde randvoor waarden als een goede basis voor verdere verbetering van het onderwijs. En of u archivistiek nu als een vak beschouwt of niet, we hebben stuk voor stuk met archiefonderwijs te maken. Een mens blijft leren en dat geldt ook voor archiva rissen. Tamara van Zwol is werkzaam bij het Erfgoedhuis Zuid-Holland. november 2005 11 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5