I LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V Historisch onderzoek begint op orchieven.nl Van Bilsen Consultancy Het Humanistisch Archief zet honderd jaar vrijdenkers op internet Van kind tot burger in Rotterdam Deze maand nuoparchieven.nl projecten Dé specialist voor document- en workflowmanagement Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl nieuws uit het veld Sinds 1 november 2005 maakt pro vinciaal archiefinspecteur drs. A.J.M. den Teuling gebruik van een pensioenrege ling. Gedeputeerde staten stellen provin ciale staten van Drenthe voor om drs. D.M. Bunskoeke te benoemen ais zijn opvolger. Deze personele verandering wordt aangegrepen voor het aanpassen van de taakverdeling van de drie noorde lijke archiefinspecties. Inspecteur Buns koeke wordt eindverantwoordelijk voor de uitvoering van de inspectie van de gemeenten en gemeenschappelijke rege lingen in de provincies Drenthe en Groningen. Daarnaast wordt hij eind verantwoordelijk voor de uitvoering van inspectie van de nieuw- en ver bouw van archiefbewaarplaatsen in Drenthe, Groningen en Friesland. In oktober was het precies 150 jaar geleden dat de eerste aflevering van het tijdschrift 'De Dageraad' verscheen. Met de start van dit blad, dat de 'natuurlijke religie' verkondigde, werd de vrijdenkers beweging in Nederland ingeluid. De negentiende-eeuwse De Dageraad maakt deel uit van een verzameling belangrijke vrijdenkerstijdschriften, -brochures en pamfletten uit de periode 1855-1950, die Het Humanistisch Archief 'full text' op internet beschikbaar stelt. De beelddata bank (te vinden via http://archief. uvh.nl) bevat in totaal zo'n honderddui zend pagina's tekst. Het Archief wil hier mee een impuls geven aan nieuw bron nenonderzoek naar de geschiedenis van de Nederlandse vrijdenkersbeweging. Vrijdenkers hebben een maatschappelij ke betekenis gehad die ver uitging boven de numerieke omvang van 'De Dageraad'. Er waren duidelijke verbindingen met de arbeidersbeweging, het socialisme, de zogenaamde 'kleine geloven' (zoals anti vivisectie en geheelonthouding); zij lie pen voorop bij thema's als geboortebe perking, vrouwenemancipatie, crematie, vegetarisme en de vredesbeweging. De kern van de digitale collectie vormen uitgaven van organisaties als De Dage raad, De Weezenkas en de Vrijdenkers Radio Omroepvereeniging. Daarnaast is er materiaal van individuele vrijdenkers dat deel uitmaakt van de vrijdenkersbe weging in bredere zin. Ook zijn brochu res gedigitaliseerd van bestrijders van het vrijdenken, zoals de legendarische dorpi- nee A.H. de Hartog. In totaal gaat het om een kleine veertig tijdschrifttitels en ongeveer 560 boeken, pamfletten en bro chures. De basis van de collectie vormt materiaal van de Bibliotheek van de Universiteit voor Humanistiek en de bibliotheek van vrijdenkersvereniging De Vrije Gedachte. Om de verzameling zo compleet moge lijk te maken werd samengewerkt met het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. Ook werd geleend van negen andere instellingen verspreid over het land, waaronder de Koninklijke Bibliotheek, de Universiteitsbibliotheek Utrecht en de Universiteitsbibliotheek Amsterdam. Het Humanistisch Archief liet het geheel verfilmen en digitaliseren als onderdeel van het door de Koninklijke Bibliotheek gecoördineerde nationale conserveringsproject Meta- morfoze. De online beelddatabank vormt de kroon op het afgelopen zomer afge ronde project 'Metamorfoze Vrijdenkers'. Het Gemeentearchief Rotterdam heeft in opdracht van de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap een educatieve website ontwikkeld die aan sluit bij het eindexamen geschiedenis havo/vwo 2006-2007. Onder het motto 'van kind tot burger' worden aan de hand van onderwijswetten uit 1806, 1857 en 1917/1920 ontwikkelingen in de opvoe ding behandeld. Deze zijn niet los te zien van politieke, sociaal-economische en cultureel-mentale ontwikkelingen. Tij dens de 'lange negentiende eeuw' (1780- 1920) gold steeds meer dat onderwijs hét middel was om iemand klaar te stomen 'van kind tot burger'. Het lager onderwijs heeft in de negen tiende eeuw een grote ontwikkeling doorgemaakt. De toegankelijkheid van het onderwijs wordt groter en algemeen christelijk onderwijs maakt plaats voor vrijheid van onderwijs voor iedereen. Aan de bekwaamheid van de docent, het lesmateriaal en het schoolgebouw wor den steeds meer wettelijke eisen gesteld. Al deze maatregelen hadden tot doel het volk op te voeden. Landelijke wetgeving is uiteraard van invloed op de Rotterdamse situatie. De website laat dat met tekst en beeld uit het gemeentearchief zien. De negentiende en begin twintigste-eeuwse bronnen zijn verdeeld over drie uiteenlopende the ma's: democratisering, vrijheid en mo dernisering van het onderwijs. Zo is er een stedelijk overzicht van schoolver zuim, waaruit blijkt waarom, en in welke buurt er werd verzuimd. Er is een gedicht over de Rotterdamse schoolstrijd in 1866-1868 als commentaar op de ver plichting van christelijke ouders die bedeeld werden door het burgerlijk arm- bestuur, om hun kinderen naar een open bare school te sturen. Deze discussie gaat aan de landelijke schoolstrijd vooraf. Voor meer info: www.gemeentearchief. rotterdam.nl/kind-burger. prentbriefkaarten van het Gemeentearchief Waalwijk filmfragmenten van het GAVA Groningen 134.000 doopakten van Stadsarchief Dordrecht BINNENKORT notariële akten van het Noord-Hollands Archief 1.500 inventarissen van het Westfries Archief NIEUWS Utrechts Archiefnet sluit zich aan bij archieven.nl (550 inventarissen en hl 00 archief titels) wegens succes capaciteit archieven.nl uitgebreid CIJFERS OKTOBER 2005 45.000 bezoekers en 135.000 zoekacties groei zoekvragen 70 4.785.527 records 9.909 in ven tarissen 26.698 archieftitels Een product van DE REE archiefsystemen b.v. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen T 050 -31.1 26tWÈmÊBm advisering documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE.ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Koningsweg 13 C 6816 TC Schaarsbergen 06-26042160 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Gevangenisschool in Rotterdam anno 1841. Leerlingen krijgen klassikaal les. Aan de muur hangen eenvoudige schoolplaten en achterin de klas staat een ondermeester als extra hulp voor de onderwijzer. Collectie Gemeentearchief Rotterdam. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4