Archief voordrachtskunstenaars Vogel geïnventariseerd Advies Raad voor Cultuur over erfgoedselectie Symposium digitaal aanbieden van audiovisueel materiaal ICT-register voor het cultureel erfgoed nieuws uit het veld nieuws uit het veld Eerste bijeenkomst Platform Particuliere Archieven Verhoging abonnementsprijs Archievenblad AV-materiaal Beeld en Geluid vrij voor het onderwijs NIEUWS uit De Raad voor Cultuur heeft onlangs het advies 'Het tekort van het teveel' gepu bliceerd over de rijksverantwoordelijkheid voor cultureel erfgoed. Deel 1 van dit advies, een algemene beschouwing over de rijksverantwoordelijkheid voor erfgoed, verscheen al in april van dit jaar. Door de toevoeging van nadere uitwerkingen per sector is het advies nu compleet. Hieronder volgt een korte samenvatting van het archievendeel van het advies. In antwoord op de vraag van de staatsse cretaris naar de kwaliteit van de archiefse lectie stelt de Raad vast dat die kwaliteit onvoldoende is. Het archiefbeleid, ook ten aanzien van waardering en selectie, is te zeer gericht op overheidsarchieven. Daarvan worden, ten koste van veel tijd, geld en moeite, grote hoeveelheden bewaard. De waarde van de Nederlandse overheidsarchieven wordt niet of nauwe lijks gerelateerd aan de waarde van archie ven van organisaties als de EU, die toch steeds meer invloed uitoefenen op het rei len en zeilen in ons land. Hoewel tal van instellingen, ook in het openbare archiefwezen, particuliere ar chieven verwerven, is het in feite zo dat de aanwas van overheidsarchieven de verwer- vingscapaciteit van de openbare archiefin stellingen grotendeels opsoupeert. Van afstemming in verwervingsbeleid tussen instellingen is nauwelijks sprake. De Raad pleit voor een integraal archiefbeleid, ook ten aanzien van waardering en selectie. In het archiefbeleid van de rijksoverheid moet structureel aandacht komen voor archieven van semi-publieke en privaat rechtelijke archiefvormers, van de EU en andere supranationale en intergouverne mentele organisaties. De Raad stelt voor de Nederlandse over heidsarchieven een systeem van getrapte waardering voor, waarbij grofmazig wordt gewerkt waar het kan en fijnmazig waar het moet. Hij verwacht dat de doelmatig heid van het proces van waardering en selectie van overheidsarchieven op deze manier sterk verbeterd zal worden. Daarmee kan capaciteit vrijgespeeld wor den die ingezet kan worden voor de ver werving van semi-publieke en particuliere archieven enerzijds en voor het oplossen van de grote en complexe problemen van moderne (lees: digitale) archiefvorming en archiefbeheer anderzijds. Het is denkbaar dat verplichtingen en beperkingen worden opgelegd aan eigenaren van semi-publieke en particuliere archieven die worden erkend als cultureel erfgoed. Anderzijds brengt de rijksverantwoordelijkheid voor dergelijke archieven ook rechten voor de eigenaren met zich mee. Het rijk zou financiële en beheersmatige maatregelen moeten treffen voor semi-publieke en par ticuliere archieven die bedreigd worden of anderszins ondersteuning behoeven. Geschiedenis is een discussie zonder eind. Datzelfde geldt voor waardering en selectie van archieven. De Raad doet dan ook de aanbeveling de waardering van archieven periodiek ter discussie te stellen. Ook wat eenmaal in een bewaardepot is opgeno men, ligt daar niet langer zonder meer voor de eeuwigheid. Herselectie moet in principe altijd mogelijk zijn. Van wezenlijk belang is en blijft het om elke stap in het proces van waardering en selectie zorgvul dig te verantwoorden. Het complete advies is te vinden op www.cultuur.nl. Margreet Windhorst secretaris Archieven, Raad voor Cultuur Een uniek deel van ons cultureel erf goed bestaat uit bewegend beeld en geluid, ofwel audiovisueel materiaal. Materiaal, dat voor een breed publiek interessant is. Maar, hoe bied je dat op een aantrekkelijke en ver standige manier digitaal aan? Het eigen karakter van audiovisueel materiaal roept specifieke vragen op. Professionals werk zaam in erfgoedinstellingen en bij lokale en regionale omroepen staan voor diverse vra gen op het gebied van selecteren, digitalise ren, beheren, ontsluiten en aanbieden van dit materiaal. De technologische ontwikke lingen staan niet stil, er lopen diverse pro jecten én audiovisueel materiaal staat beleidsmatig in de aandacht. Dit alles vormt de aanleiding voor het organiseren van een symposium op 7 december a.s. Op dit sym posium wordt ingegaan op interessante actuele projecten op audiovisueel gebied en komen verschillende relevante ontwikkelin gen aan bod. Het uitwisselen van ervarin gen, leren van elkaar, elkaar inspireren en samen lijnen naar de toekomst uitzetten staat centraal. Het symposium is een geza menlijk initiatief van de sectie AVA van DIVA, Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, Filmmuseum, Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven en Digitaal Erfgoed Nederland. Mocht u vragen over het symposium hebben, dan kunt deze mailen aan taskforce@taskforce-archieven.nl. Op de DEN-website (www.den.nl) is sinds half oktober het ICT-register voor het erfgoed raadpleegbaar. Dit register maakt deel uit van het kwaliteitszorgsys teem dat Digitaal Erfgoed Nederland in het kader van de erfgoedbrede kennisuit wisseling voor het cultureel erfgoedveld ontwikkelt. U vindt er de criteria voor een succesvolle inzet van ICT, zoals stan daarden, procedures, richtlijnen en ondersteunende instrumenten, zoals praktijkvoorbeelden en checklists. Het register is als hulpmiddel bedoeld voor instellingen die bezig zijn met het ont wikkelen of vernieuwen van ICT-dien- sten, maar ook voor fondsen en overhe den ter toetsing van projecten en ICT- inspanningen van erfgoedinstellingen. DEN nodigt het erfgoedveld van harte uit om opmerkingen en aanvullingen te geven op de informatie in het register. Het is een gemeenschappelijke verant woordelijkheid van het erfgoedveld om dit kwaliteitszorgsysteem actueel en aan sluitend op de praktijk te houden. DEN werkt nauw samen met de taskforces voor de archieven, audiovisuele collecties en musea. archievenblad november 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Het grote archief van de familie (Anthing) Vogel is in 1984 bij het Haags Gemeentearchief ondergebracht door Caroline de Westenholz, stiefdochter van Albert Vogel jr. Zij trof de stukken na Vogels dood in 1982 aan op de zolder van haar ouderlijk huis. Later zijn aanvullin gen aan het archief toegevoegd. De dui zenden documenten zijn intussen alle beschreven, waardoor het archief nu toe gankelijk is voor het publiek. De familie (Anthing) Vogel was in de vori ge eeuw als geen andere verbonden met het Nederlandse literaire en culturele leven. Vader en zoon Vogel waren begena digde voordrachtskunstenaars en acteurs. Ellen Vogel - dochter van Albert Vogel sr. (1874-1933) - is als actrice een nationale beroemdheid. Albert Vogel jr. (1924-1982) verwierf grote bekendheid met zijn vele duizenden voordrachten in binnen- en buitenland. Vele Haagse vijftig-plussers hebben tot op heden herinneringen aan zijn voordrachten op de middelbare school. In het archief zijn veel papieren van deze kunstenaars bewaard gebleven. Het archief bevat ook enkele documenten uit de nalatenschap van Louis Couperus. Albert Vogel jr. droeg veel werk van deze auteur voor en publiceerde over hem vele artikelen en een biografie. In 1964 startte Albert Vogel jr. samen met Leo Verboom in dejavastraat 17 de kunst galerie 'Galerij Orez'. In hetzelfde pand is door Vogel in 1971 projectstudio Ornis opgericht. In deze galeries zijn vele spraakmakende tentoonstellingen georga niseerd, die ook internationale aandacht trokken. In het pand Javastraat 17 huist nu het Couperusmuseum. Een gedeelte van het archief van Orez en het volledige archief van Ornis is bij het Haags Gemeentearchief ondergebracht. Ten slot te bevat dit archief veel materiaal betreffende de vereniging de Haagse Kunstkring, waarvan Albert Vogel jr. van 1975 tot 1982 algemeen voorzitter was. De eerste bijeenkomst van het Platform Particuliere Archieven vindt plaats op donderdagmiddag 24 novem ber, aansluitend op de algemene leden vergadering van DIVA. Het nieuwe plat form zal zich op deze middag presente ren. Op het programma staat ook een actueel thema: de handel in archiefstuk ken. Met enige regelmaat liggen bij archi varissen catalogi van antiquariaten op tafel waarin archivalia of zelfs hele archieven te koop worden aangeboden. Steeds vaker bieden ook particulieren archiefstukken te koop aan. Handel in archiefstukken klinkt bij veel archivaris sen evenwel als een vloek in de oren: 'je handelt immers niet in archieven'. De beroepscode voor archivarissen waar schuwt tegen de gevaren die aan archie- venhandel kleven. Tijdens de bijeen komst zijn er enkele presentaties waarin de dilemma's worden belicht waarmee de archivaris wordt geconfronteerd. Voor meer informatie: diva@divakoe- pel.nl. U kunt zich via dit e-mailadres tevens opgeven voor de bijeenkomst van het Platform Particuliere Archieven. Deze bijeenkomst begint om 13.30 uur en vindt plaats bij DIVA. Met ingang van 1 januari 2006 wor den de abonnementsprijzen van het Archievenblad verhoogd. De tarieven voor een jaarabonnement gaan er als volgt uitzien: Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 De prijs voor een los nummer blijft 5,00. Op 10 oktober 2005 heeft het Neder lands Instituut voor Beeld en Geluid een overeenkomst ondertekend met de belang rijkste rechthebbende partijen, waardoor al het materiaal in de archieven van Beeld en Geluid vrijkomt voor educatief gebruik. Die rechthebbende partijen zijn alle publieke omroepen vertegenwoordigd door de Publieke Omroep, CEDAR (het centrum voor dienstverlening auteurs- en aanverwante rechten), OTP (de vereniging van onafhankelijke televisie producenten), NVPI (de Nederlandse vereniging van pro ducenten en importeurs van beeld- en geluidsdragers) en NORMA (de stichting naburige rechten organisatie uitvoerende kunstenaars). Vrijwel al het materiaal van de omroepen in de archieven van Beeld en Geluid mag nu gebruikt worden ten behoeve van het onderwijs in Nederland. Van actuele en historische journaal- en actualiteitenpro gramma's tot kinderprogramma's uit heden en verleden, zoals Klokhuis en Dappere Dodo. De rechthebbende partijen krijgen een billijke rechtenvergoeding, zoals ook het geval is bij de readerregelin gen voor hoger onderwijs. Dit enorme aanbod aan av-materiaal biedt docenten een schat aan mogelijk heden om hun lessen te verrijken met beeld en geluid. Een voorbeeld van een dergelijke toepassing is het project Teleblik. Een initiatief van Beeld en Geluid waardoor, in samenwerking met Teleac/NOT en Kennisnet, de archiefpro gramma's van onder andere de publieke omroepen, maar ook Polygoonjournaals en documentaires online beschikbaar komen voor het onderwijs. Een ander voorbeeld is Academia, waarmee studen ten en docenten in het hoger en weten schappelijk onderwijs online toegang hebben tot duizenden uren streaming content. Maar ook individuele aanvragen van scholen die materiaal in de klas of mediatheek willen gebruiken, kunnen vanaf nu gehonoreerd worden. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3