Het Archievenbladvan charter tot chip Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Archive - Fundgruben fiir Menschen von heute, die rechtliche, wirtschaftliche und kulturelle Werte von gestern auf ihre Verwendbarkeit von morgen untersuchen.' Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Aline Knip, Bert Looper, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief 's-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 NHOUDSOPGAVE Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin december 2005. 111 Archivistiek is een vak, wat nu...? Archiefopleiding:Tamara van Zwol 112 Culturele ontmoetingen in de tijd. Een inter nationale conferentie over de geschiedenis van het vak De praktijk: Agnes Jonker 115 Tweede Heemkundemarkt Parkstad Limburg vol met verrassingen Educatie: Roelof Braad 116 Jubileumcongres GO opleidingen. De ver beelding van informatie Audiovisueel: Ron Wessels 119 Kunstvuurwerkfabriek Schuurmans Leeuwarden Hofleverancier: Hester Postma 120 Na de oorlog het vagevuur: Duitse archiva rissen en het nationaal-socialisme De praktijk: Agnes Jonker 123 Van feiten tot kennis. Informatie-arm versus informatie-rijk Informatiemanagement:Albert Boekhorst 3 De archiefschat Li Nieuws uit het veld Column \26 Literatuur 132 KVAN Nieuws [36 Agenda Uit: Die Archive im Erftkreis, Bergheim 1996. Culturele ontmoetingen in de tijd. Een internatio nale conferentie over de geschiedenis van het vak Door Agnes Jonker Van 3 I augustus tot en met 2 september 2005 werd in Amsterdam de Second International Conference on the History of Records and Archives (l-CHORA 2) gehouden. Agnes Jonker brengt verslag uit van deze conferentie over de geschiedenis van archieven en archivering Jubileumcongres GO opleidingen. De verbeelding van informatie Door Ron Wessels GO opleidingen bestaat 55 jaar. Ter gelegenheid van het elfde lustrum organiseerde men een congres over beeldcultuur. Het belang van beeldcollecties in archieven neemt steeds meer toe. Geavanceerde technologie kan een belangrijke rol spelen bij de toe gankelijkheid. Tweede Heemkundemarkt Parkstad Limburg vol met verrassingen Door Roelof Braad Het stadion van voetbalclub Roda JC bood het weekend van 8 en 9 oktober onderdak aan de Tweede Heemkundemarkt Parkstad Limburg. Tientallen instellingen en verenigingen op het gebied van heemkunde, historie en natuureducatie - waar onder ook de archiefdiensten uit de regio - presen teerden zich hier aan een breed publiek. Kunstvuurwerkfabriek Schuurmans Leeuwarden Door Hester Postma Het Historisch Centrum Leeuwarden bewaart het archief van het bedrijf JNS Pyrotechniek, voorheen bekend als Kunstvuurwerkfabriek Schuurmans. Een succesvol vuurwerk in 1892 bezorgde de firma het predikaat hofleverancier. Buren Als u dit leest ligt de Landelijke Archievendag alweer even ach ter ons. Verrast werd ik door de zelfgedrukte, wervende brochu res van twee Limburgse archief instellingen. Kosten noch moei te worden gespaard om zo veel mogelijk mensen te laten weten dat archieven leuk en interes sant zijn. Met het thema 'buren' is heel wat te doen. Sommige archiefinstellingen staken het thema in met een blik op de buren die naast je wonen, andere met de buren net over de grens en weer andere lieten zien wie de allochtone buren zijn. Even buurten had in het verleden vaak een heilzame werking. Even goede raad halen, je hart luchten, of suiker of brood lenen. Soms waren er vervelende momenten, want niet altijd waren de buren, zacht uitgedrukt, even netjes. De archieven zitten vol met dossiers over burenruzies. Soms over onnozele zaken, maar heel vaak over 'het eigendom'. Waar ligt de grens, wat is mijn en wat is dijn? Vooral expansiedrang leidde dan tot oorlogen, als het naburige naties, graafschappen of dergelijks betrof. Bij even buurten bij archieven de grens over, verrassen soms de systemen waarmee er ver nieuwend wordt gewerkt. Zo lijken de Belgen veel meer geld te hebben voor digitalise ring dan bij ons in Nederland. In Duitsland wordt voor het beheer van adelsarchieven door de adel zelf veel meer geld uit gegeven dan in Nederland. En in Nederland zijn we mis schien verder met onze bezoe kersservice, al dan niet via internet. En: onze buren hebben vaak een andere kijk op onze geschiedenis. Blijft voor onze horizonverruiming natuurlijk de vraag: halen we als buren nog goede raad bij elkaar? Hoe fijn zou het niet zijn als er steeds meer (grensoverschrij dende) digitale projecten komen die uitkomsten geven waar we in het heden iets van kunnen leren voor een betere toekomst? Het zou een goede uitkomst zijn als we meer infor matiebronnen beter betaalbaar beschikbaar krijgen. En hele maal kicken wordt het als we grensoverschrijdend onze krach ten en specialiteiten bundelen. We kunnen dan laten zien wat er in onze schatkamers verbor gen ligt en geschiedenis uit verschillende visies presenteren. De digitale snelweg kan ons erbij helpen. Roelof Braad archievenblad november 2005 november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2