0 Tentoonstellingen O Bijeenkomsten -'H BINNEN- E IUITENLANDSE EVENEMENTEN (urmen 36 agenda Internationale bijeenkomsten 37 1 t/m 8 januari 2006 Michelangelo Teylers Museum presenteert in samen werking met het British Museum in Londen en het Ashmolean Museum in Oxford negentig tekeningen van Michelangelo. Voor het eerst in de geschiedenis worden de werken uit deze drie verzamelingen bijeengebracht. De meeste getoonde tekeningen zijn voor studies van bekende bouw- en schilder opdrachten in Rome en Florence. Centraal staat de Sixtijnse Kapel in Rome met de fresco's op het plafond en de wandschildering van het Laatste Oordeel. De tekeningen bieden de moge lijkheid de oorspronkelijke ideeën van Michelangelo voor deze bekende kunst werken in detail te bekijken. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info: tel. (023) 531 90 10 of www.michelangelo.jTl t/m 8 januari 2006 Van de bovenste plank Schitterende Info: tel. (0570) 69 37 83/69 37 40 of www.deventermusea.nl of www.sabdeven- ter.nl/tentoonstellingen/ bovensteplank t/m 5 maart 2006 Varen door stad en land De tentoonstelling nodigt de bezoeker uit voor een vaartocht door alle twaalf provincies en toont de schoonheid van het waterrijke Nederland. Maak een ple ziertochtje op de Vecht, zeil op topsnel heid met een skütsje over de Friese meren, beleef de weidsheid van de 'oude' Zuiderzee aan boord van een vissersboot én waag je in de drukte van de Rotterdamse haven. Schilderijen spelen een belangrijke rol in 'Varen door stad en land', maar ook fraaie scheepsmodellen, prenten, films en foto's zijn te zien op deze kleurrijke tentoonstelling met een nostalgisch tintje. Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1, Rotterdam Info: tel. (010) 412 26 80 of www.maritiemmuseum.nl middeleeuwse handschriften, levensgro te anatomische uitklapboeken, incuna belen, atlassen en kinderboeken: de meest spectaculaire aanwinsten van de Athenaeumbiblio-theek zijn voor deze fraaie expositie op twee locaties van de plank gehaald. Historisch Museum Deventer en Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek tonen de mooiste boekenaankopen van de afgelopen twin tig jaar. Voor deze gelegenheid verandert het historisch museum in een bijzondere bibliotheek van topstukken. Hier zijn drie van de vier thema's te bewonderen: handschriften, oude drukken en uitga ven met betrekking tot Deventer. Het vierde thema, Overijssel, is in Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek te zien. Historisch Museum Deventer, Brink 56, Deventer; Stadsarchief en Atheneum bibliotheek, Klooster 12, Deventer 17 november ReMANO, hulp bij het kiezen van een RMA De Archiefschool biedt een eendaag se workshop aan, waarin centraal staat wat je met ReMANO kunt doen. ReMANO 2004 is een set softwarespecifi- caties voor Records Management Applicaties (RMA) voor de Nederlandse Overheid. ReMANO kan ook worden ingezet om een RMA die reeds binnen uw organisatie in gebruik is te toetsen of des gewenst additionele eisen te formuleren opdat de archiveringsfuncties daarmee vormgegeven kunnen worden. De work shop is gericht op degenen die betrokken zijn bij het ontwikkelen, kiezen respec tievelijk aanschaffen van een RMA, bij voorbeeld archiefinspecteurs, controllers, ICT'ers en DIV-medewerkers. De deelne mers hebben hbo-niveau, een archivisti- sche achtergrond is niet noodzakelijk. Het aantal deelnemers aan de workshop is maximaal tien personen. Deelnamekosten: 350,00 Locatie: Archiefschool, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.archiefschool.nl/cursussen/remano.html 9 en 10 november Digitaal Erfgoed (DE) Conferentie 2005: iet cultuur Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) en Virtueel Platform (VP) organiseren de DE conferentie met het doel om samen met de erfgoedinstellingen in te gaan op wezenlijke vraagstukken die bij de digita lisering van cultureel erfgoed aan de orde komen. De conferentie is toegankelijk voor iedereen die zich bezighoudt met het digitaal aanbieden van culturele informatie. Of dit nu op het terrein van beheer, behoud of tentoonstellen is, of meer algemeen op het terrein van de digitale toegankelijkheid van diensten om kennis over erfgoed te verspreiden en te delen. Deelnamekosten: 150,00 Locatie: Musis Sacrum, Arnhem Informatie en aanmelding: www.den.nl/conferentie 10 november RMC Najaarsevenement Jaarlijks activiteit van Vereniging RMC met dit keer als thema 'Digitaal records management en de politiek- bestuurlijke agenda' Tijd: 10.00 tot 17.00 uur Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: www.rmconventie.nl I 10 november Publieke diensten in vroegmoderne steden Studiemiddag van de Werkgroep Stedengeschiedenis in samenwerking met de Faculteit Letteren van Universiteit Utrecht. Sprekers zijn dr. Jos archievenblad november 2005 Wassink (Gemeentearchief Weert) over 'Lokaal bestuur in het licht van centralis me, feodalisme en communalisme'; dr. Manon van der Heijden (Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Stadsburgers en publieke diensten 1500- 1800' en dr. Filip Vermeylen (Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Rotterdam doorgelicht, Omvang en impact van de publieke diensten in de vroegmoderne stad'. De studiedag is gratis toegankelijk Aanvang: 13.00 uur Locatie: Sweelinckzaal, Drift 21 te Utrecht. Informatie: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 of www.stedengeschiedenis.nl 18 november Brabantse archivarissendag De jaarlijkse Brabantse archivarissen- dag wordt dit najaar georganiseerd door het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) uit 's-Hertogenbosch en het Archief en Museum van het Vlaams Leven te Brussel (AMVB). De organisato ren hebben voor de BAD 2005 een aan trekkelijk en vooral praktisch gericht pro gramma samengesteld onder het thema: nieuwe taken, nieuwe middelen. Wat kunnen we doen om de noodzakelijke heroriëntatie op het publiek tot een suc ces te maken? Locatie: Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch. Informatie en aanmelding: www.kapa.be I 24 november Particuliere archieven 'Eer of Poen?' Op deze eerste bijeenkomst van het Platform Particuliere Archieven zal dit nieuwe overlegorgaan voor particuliere archiefbeheerders kort worden gepresen teerd. Daarna staat een actueel thema centraal: de handel in archiefstukken. Aanvang: 13.30 uur Locatie: DIVA, p/a IISG, Cruquiusweg 31, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 24 november Symposium Papierconserverend Nederland Tweejaarlijks symposium georgani seerd door het Nationaal Archief, de Koninklijke Bibliotheek, de sectie Restauratoren van Papier, Boeken en Fotografisch Materiaal van de vereniging Restauratoren Nederland en Instituut Collectie Nederland. Het symposium biedt een staalkaart van recente en toon aangevende restauratie- en onderzoeks projecten in Nederland op het gebied van de conservering van boeken, papier, foto's en aanverwante materialen. Locatie: Aula Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag Deelnamekosten: 50,00 (incl. koffie/thee, lunch, borrel) Informatie: Gerrit de Bruin, tel. (070) 331 54 16, e-mail: gerrit.de.bruin@nationaalachief.nl Aanmelding: tel. (070) 331 50 00, e-mail: afsprakenbureau@nationaalarchief.nl I 25 november Information Retrieval Day 2005: Het congres voor de informatiemanager van morgen VHIC organiseert voor de zesde keer in samenwerking met de postdoctorale opleiding Informatie- en Document- management (IDM) van de Erasmus Universiteit haar jaarlijkse studiedag Information Retrieval Day (IRD) met dit keer als thema 'Virtuele werkelijkheid in een papieren samenleving?' Net als voor gaande jaren zal IRD in het teken staan van de vraag hoe de ontsluiting van informatie zich in de komende periode ontwikkelt en welke hulpmiddelen beschikbaar zijn om de digitale informa tievoorziening toegankelijk te houden. Deelnamekosten: 275,00 (inch sylla bus, cd, koffie/thee, lunch en receptie) Locatie: Expo- en Congrescentrum Erasmus Universiteit, Burgemeester Oudlaan 50, Rotterdam Informatie en aanmelding: tel. (0113) 217 897 of www.vhic.nl 2 december, Leuven Studiedag ICT erfgoededucatie. Digitalisering als middel om een (jong) publiek te bereiken Voor erfgoedorganisaties, of het nu gaat om een museum, een archief of een vrijwilligersvereniging, is het vaak niet duidelijk noch eenvoudig hoe elektroni sche middelen effectief kunnen worden ingezet om een jonge doelgroep te berei ken. Deze studiedag, georganiseerd door de Vereniging voor Geschiedenis Informatica, het Vlaams Centrum voor Volkscultuur en de Erfgoedcel Leuven, wil erfgoedorganisaties aan de hand van enkele praktijkvoorbeelden op het ICT- spoor zetten en hun het nut en belang van digitaal communiceren toelichten. Deelname is gratis Aanvang: 14.00 uur Locatie: Auditorium van de bibliotheek Tweebronnen, rijschoolstraat 4, Leuven Informatie en aanmelding: tel. (+32) 02 243 17 30 of e-mail: lnfo@vcv.be november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18