Als kwaliteit telt! DOX .Support A. jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 U Kunt ons inschakelen voor: koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN stuurt brief over archiefonderwijs aan staatssecretaris Van der Laan De KVAN heeft op 17 oktober jl. een brief over het archiefonderwijs gestuurd aan de staatssecretaris voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap mw. mr. M. van der Laan. Hieronder volgt de volledige tekst van de brief. Geachte mevrouw Van der Laan, In het laatste kwartaal van 2004 heeft de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) samen met DIVA bij twee gelegenheden uw aandacht gevraagd voor het archiefonderwijs. Na raadpleging van het geor ganiseerde archiefveld op 16 december 2004 werden de volgende standpunten geformuleerd: 1. De archiefopleiding is kwetsbaar en behoeft voortdurend zorg en aandacht. Volledige overheveling van de bestaande initiële opleiding naar het reguliere onderwijs zal het einde van de opleiding betekenen omdat de financieringsstructuur van het regulier onderwijs aantallen studenten als uit gangspunt neemt. 2. De initiële archiefopleiding is een essentiële factor in het bereiken van een adequaat niveau van archiefbeheer bij de archiefinstellingen van de overheid. Het is daarom essentieel dat er een oplei ding is die dit als haar eerste prioriteit ziet. 3. De archiefopleiding is tevens een belangrijke factor in het vormen van de beroepsidentiteit van de archivaris. Het is daarom belangrijk dat het archiefonderwijs samenhangend wordt georganiseerd en aangeboden. 4. De betrokkenheid van het archiefveld bij de archiefopleiding en van de archiefopleiding bij het archiefveld dient versterkt te worden. Het is daarom van belang de wederzijdse betrokkenheid te intensiveren en met name de archiefsector een duidelijkere rol te geven in het formuleren van de voor archiefwettelijke diploma's verplichte eindtermen en in het certificeren van individuele beroepsbeoefenaren. 5. Het archiefveld heeft sterke behoefte aan een opleidingsstructuur die flexibel is, zich niet alleen uit strekt tot het initieel onderwijs en een breed spectrum heeft. Modulaire opbouw van het onderwijs aanbod verdient daarbij de voorkeur. Meer aandacht moet worden gegeven aan lerend werken en werkend leren. De nu in de sector geformuleerde beroepsprofielen bieden het kader voor compe tentiegericht archiefonderwijs. 6. Binnen het archiefveld is, zij het beperkt, ruimte voor een initiële opleiding op MBO-niveau. De betrokkenheid van de Staatssecretaris voor Cultuur bij het archiefonderwijs is een logisch gevolg van de plichten die de Archiefwet 1995 aan de overheidsorganen oplegt. Dat betekent naar de mening van het archiefveld dat de Staatssecretaris voor Cultuur verantwoordelijk is en moet blijven voor de accreditering van archiefopleidingen. De opdracht, die u eerder dit jaar aan het Nationaal Archief heeft gegeven om te komen tot een nieuwe opzet van het archiefonderwijs heeft geleid tot de instelling van een werkgroep, waaraan ook de KVAN heeft deelgenomen. Deze opdracht heeft als rechtstreeks gevolg gehad, dat er uitzicht is gekomen op daadwerkelijke invloed van het archiefveld op het archiefonderwijs. De raad van toezicht van de Stichting Archiefschool heeft zich namelijk bereid verklaard terug te treden ten gunste van door het georganiseerde archiefveld aan te wijzen materiedeskundigen die in staat zijn op een onafhankelijke manier de behoeften van het veld te vertalen in een voor alle betrokkenen bevredigende opleidings structuur en -inhoud voor het archiefwezen. Bovendien is medewerking aan statutenwijziging van de stichting toegezegd. Dit is een belangrijke doorbraak: binnen afzienbare tijd zal één van de belangrijkste bezwaren tegen het huidige archiefonderwijs - het gebrek aan daadwerkelijke invloed van het archiefveld - zijn wegge nomen. De algemene ledenvergadering van de KVAN heeft dit op 13 oktober met brede instemming begroet. In verband hiermee adviseert de KVAN u een besluit te nemen, dat zich beperkt tot het mogelijk maken van deze procedurele stap. Hiermee als basis zal het archiefveld zelf de inhoudelijke veranderin gen bepalen, zodat deze in de periode tot eind 2006 hun beslag kunnen krijgen. Hoogachtend, mr. C.G.M. Noordam, voorzitter van de KVAN documentbehandeling, training en service PROJECTBUREAU Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding VOOR DOCUMENTAIRE EN CONSULTANCY Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 17