yan van KVAN nieuws i va -Notulen Algemene Ledenvergadering KVAN op donderdag 13 oktober 2005 in Sociëteit 'De Witte', Den Haag De voorzitter opent de vergadering om 14.10 uur. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Er zijn geen mededelingen. De voorzitter deelt mee dat de penning meester Fred Mossink aftreedt per 1 janu ari 2006. Annemieke van Bockxmeer stelt zich voor een tweede termijn her kiesbaar. Nieuw te benoemen bestuursle den zijn Evert Florijn, die de plaats inneemt van het afgetreden studentbe- stuursiid Joost Salverda. En ten slotte Simon Tjaarda, werkzaam bij het Historisch Centrum Overijssel. Hij neemt per 1 januari 2006 de functie van pen ningmeester op zich. De aanwezigen gaan akkoord met de benoeming van deze bestuursleden. De voorzitter verwijst naar de begroting en realisatie 2004 t/m 2006 die met het oktobernummer van het Archievenblad aan de leden is toegestuurd. Het is een stabiele begroting maar hij wil graag nog een paar zaken toelichten. Het Archievenblad is kleurrijker geworden. De kosten vallen daardoor hoger uit, maar daar staat tegenover dat de advertentie acquisitie meer oplevert. De studiedagen hebben een bescheiden winst opgele verd, die aan de reserves wordt toege voegd. Het lidmaatschap van DIVA is opgezegd. Dat was vorig jaar al aan de orde maar toen is besloten dat nog een jaar te continueren om een positief sig naal af te geven aan de staatssecretaris. Theo Thomassen merkt met betrekking tot het laatste punt op dat de voorzitter vorig jaar gezegd heeft dat het archief veld op drie peilers rust, namelijk: DIVA, KVAN en de Archiefschool. Hij vraagt zich af of de KVAN invloed kan uitoefe nen op DIVA zonder dat zij contributie betaalt. Charles Noordam antwoordt dat DIVA en KVAN streven naar samenwer king waar dat mogelijk is. Maar ook zal KVAN, waar dat nodig is, een onafhanke lijk geluid moeten laten horen. De Begroting 2006 wordt, met dank aan penningmeester, goedgekeurd. Charles Noordam merkt op dat de vele gebeurtenissen rond het archiefonder wijs nogal wat emoties hebben losge maakt. In 2003 heeft de Archiefschool als reactie op onvrede in het archiefveld twee commissies opgericht; er is een onderzoek gepresenteerd en er zijn bij eenkomsten georganiseerd. Dit voorjaar heeft de staatssecretaris naar aanleiding van het advies van de Raad voor Cultuur, de algemeen rijksarchivaris opdracht gegeven een nieuwe opzet te maken van het archiefonderwijs. Deze heeft een werkgroep ingesteld met daarin tevens vertegenwoordigers van KVAN, DIVA en de Archiefschool. Een onderhands ver spreid werkdocument heeft nogal wat emoties losgemaakt, maar dat stuk heeft geen enkele formele status gekregen. Er is met de algemene rijksarchivaris en de raad van toezicht van de Stichting Archiefschool afgesproken, dat nu gekoerst wordt om volledige zeggen schap over het archiefonderwijs in han den van het veld te leggen. Voor de KVAN is dit punt heel belangrijk. Het georganiseerde archiefveld moet invloed kunnen uitoefenen op het archiefonderwijs. KVAN heeft als verte genwoordiger van de individuele beroepsbeoefenaren specifieke belangen: Er moet een goede initiële opleiding zijn op meerdere niveaus. Er is behoefte aan permanente educatie en een modulaire opbouw van het onderwijs, waarbij het perspectief op carrière blijft. Het archiefveld moet toekomstige col lega's kunnen certificeren als beroeps beoefenaren. Dit geldt ook voor archi varissen en directeuren die als zij-in- stromers binnenkomen; daar moet een aangepaste opleiding voor zijn. Er moet onderwijsaanbod zijn voor disciplines binnen het archiefwezen die niet archivistisch zijn. Tenslotte is er nog de vraag of het opleidingsgebeuren verankerd moet worden in de wet. Hijzelf is van mening dat dit het geval moet zijn, maar wil niet alles laten afhangen van de staatssecretaris. Uiteraard is deze lijst niet limitatief en meningen daarover zijn welkom. In ieder geval zal de KVAN niet instemmen met een voorstel zonder daarvoor de leden te raadplegen. Op verzoek van Els van der Bent wordt besloten een advies aan de staatssecreta ris te sturen. Na enige discussie wordt besloten, dat geadviseerd zal worden om nu slechts een procedurebesluit te nemen conform de afspraak, die KVAN met de algemene rijksarchivaris en de raad van toezicht van de archiefschool heeft gemaakt. Voorts zal worden geadvi seerd om 2006 te benutten om het veld in staat te stellen inhoudelijke aanpassin gen van het onderwijs door te voeren. Els van der Bent maakt zich zorgen om recente ontwikkelingen en heeft het gevoel dat de status van het vak dalende is. Het is niettemin van belang dat het veld zich niet door een crisissfeer laat lei den en de tijd vraagt die nodig is om tot een goed en overwogen voorstel te komen. Een ander punt is dat zij de indruk heeft dat de algemeen rijksarchivaris de Archiefschool slechts als een vehikel ziet, dat alleen beter aangestuurd moet wor den door een bestuur. Zij vindt dat de KVAN moet bepalen wie er in zo'n bestuur komt; dat moeten 'wijze mannen (en vrouwen)' uit het vak zijn. Ten slotte vindt zij het van het grootste belang dat diploma's blijven bestaan. Alleen een gediplomeerd archivaris zou bevoegd moeten zijn het vak uit te oefenen. Die zaken moeten wettelijk geregeld zijn. Op verzoek van Theo Thomassen zegt de voorzitter nogmaals toe, dat de KVAN een ledenraadpleging houdt voor zij een standpunt inneemt. Op verzoek van 32 üüattËüfiüi [onini< var rchivarissen m nederland KVAN nieuws Daan Hertogs deelt hij mee, dat het bestuur niet zal reageren op het eerder genoemde werkdocument, omdat het geen status heeft. Hij verzekert tenslotte dat dit onderwerp de continue aandacht heeft van het bestuur. De voorzitter vertelt dat Noor Erkelens en hij het initiatief hebben genomen activiteiten voor gepensioneerde leden en oud-leden te organiseren. Deze mor gen was de eerste - zeer geanimeerde - bijeenkomst voor deze groep, waar onge veer 25 personen aan hebben deelgeno men. De algemeen rijksarchivaris heeft hen hartelijk ontvangen in het Nationaal Archief waarna er een rondleiding was over de tentoonstelling 'De Verdieping van Nederland'. Hij zou graag horen welke wensen er leven bij de gepensio neerde leden en oud-leden en zou het bijzonder op prijs stellen wanneer zij zelf ook met ideeën komen. Aan verdere acti viteiten zal gewerkt worden. Frank Keverling Buisman vertelt kort geleden de functie van voorzitter com missie buitenland op zich te hebben genomen. Commissielid Anette de Lange zal de meeste opstartwerkzaamheden op zich nemen. Binnenkort is een vergade ring met degenen die zich in het verle den met deze commissie hebben bezigge houden. Volgend jaar zal een programma bekend gemaakt worden. Het voorne men is om in aanloop naar het Europees archiefcongres in Warschau een archief- reis te organiseren door Oost-Duitsland en Polen. Yvonne Bos meldt dat zij met Rolf Hage en Janny Steenhuis een onderdeel voor bereiden over de beroepscode bij een bij eenkomst de sectie kwaliteitszorg van DIVA in het najaar. Er is contact met de particuliere archivarissen en het Natio naal Archief en natuurlijk is er de maan delijkse rubriek in het Archievenblad. Zij roept de aanwezigen op de commissie beroepscode te laten weten waar ze mee aan de slag moet. Voorzitter Christian van der Ven meldt dat de SNAAI er toe heeft bijgedragen dat de inbreng van nieuwe mensen in het vak groter is geworden. Zo heeft de SNAAI zowel als sectie als op individueel niveau inbreng gehad bij de discussie rond het archiefonderwijs. Ook het vol gende jaar zal de SNAAI haar steentje blijven bijdragen aan deze discussie. Daarnaast zal de SNAAI de eigen club beter op poten zetten en meer toekomst gericht gaan werken. Roelof Braad vertelt dat het erg goed gaat met het Archievenblad. De redactie heeft wel bij zichzelf wat verbeterpunten geconstateerd. Daar wordt aan gewerkt en het resultaat zal zichtbaar worden in de nieuwe jaargang. Eric Hennekam heeft definitief besloten uit de redactie te gaan. Hanno de Vries is toegetreden als nieuw redactielid en moet door de vergadering benoemd wor den. Hijzelf kan herbenoemd worden voor een tweede termijn. Ten slotte wil hij nog graag melden dat de redactie versterking zoekt van een redacteur uit het oosten des lands. Hij houdt zich aanbevolen voor tips. De aanwezigen stemmen in met de voor gestelde benoemingen. Charles Noordam meldt dat er wat pro blemen zijn met het maken van een update van de 'digitale' almanak. Vandaar dat deze al enige tijd op zich laat wachten. Begin 2006 komt er een herzie ne uitgave van de 'papieren' Almanak van het Nederlands archiefwezen. Secretaris Marianne Loef vertelt dat S@P het voornemen om elk jaar een nieuw Jaarboek te publiceren aardig waarmaakt. Onlangs is er weer een nieuwe uitgave verschenen. Yvonne Bos is aangetrokken als nieuwe hoofdredacteur. Het onder werp voor 2006 zal 'Openbaarheid' zijn. Voorstellen voor artikelen zijn welkom. Jelika Thomas doet de PR en dit najaar gaat de S@P-website de lucht in. De handling door het Nationaal Archief gaat ook naar wens. Zijzelf en Janny Steenhuis treden af. Als nieuwe bestuursleden treden toe: Annemieke van Bockxmeer namens het KVAN-bestuur, als penningmeester; Jorien Weterings, student Archivistiek en lid van het SNAAI-bestuur, als secretaris en Hanno de Vries, namens de redactie van het Archievenblad. De aanwezigen stemmen in met de voor gestelde benoemingen. Frank Keverling Buisman roept de aan wezigen op om mee te doen aan de KVAN-golf- kampioenschappen. Dat is zeer goed voor het net werken. Hij nodigt de voorzitter uit om op 8 mei 2006 in Leeuwarden de kampioensbeker te komen uitreiken. Charles Noordam neemt de uitnodiging graag aan. De voorzitter sluit de vergadering om 15.00 uur af. 33 archivarissen 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 19 april 2005 3. Mededelingen 4. Bestuurssamenstelling 5. Begroting en realisatie 2004 t/m 2006 6. Archiefonderwijs archievenblad november 2005 archivarissen 7. Beleid ex-vakgenoten 8. Commissie buitenland 9. Commissie beroepscode 10. SNAAI 11. Archievenblad Prof.drs. Paul Scheffer hield op 13 oktober 2005 de derde Ketelaarlezing 12. Almanak 13. Stichting Archiefpublicaties (S@P) 14. Rondvraag 15. Sluiting november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 16