9 Doc Consult fif] J VB mm WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult JANSSEN FILM AUDIO SERVICES Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Éi KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland SNAAI-nieuws: Excursie Nederlands Openluchtmuseum Film scanning (pos.-neg.) naar (digitaal) video - DVD Reparatie/reiniging 8 -16 - 35mm film Omblikken - labelen - archief gereedmaken van films Re-recorden geluid: - verbetering optisch geluid - bewerking - mixage perfotapes (16-17,5mm) - overzetten M.C.'s en ƒ4" tapes naar b.v. CD-R Film Supplies: Aan- en afloopstroken 8 - 9,5 -16 - 35mm Perfotapes 16 -17,5 - 35mm Producent van 'Crystal Clear' lastapes 8 -16 - 35mm Perforatie reparatietape voor 16 en 35mm Plakpersen voor (S)8 - 9,5 -16 -17,5 - 35mm Importeur van filmblikken (o.a. staal gegalv.) voor 8 -16 - 35mm Vinegar Syndrome tester Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com sales, rental services Benelux DOCUMENTAIRE INFORMATIE VOORZIEN1 ING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl J.Ugïiys v24jri Ha Kynhijzlijgp lv' - rK» J 'Ó'J 3U/JJJ jvapAc JÉL 27 V 27 V. Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van december 2005. <z*td fiutflcuU} kas Op 17 september werd een groep begin nende en aanstormende archieftalenten ont vangen door het Nederlands Openlucht museum in Arnhem. Het museum biedt niet alleen een park waar de bezoeker meegeno men wordt in een dwarsdoorsnede van de geschiedenis van de Nederlandse volkscul tuur, maar daarnaast ook een uitgebreid bibliotheek- en documentatiecentrum. Van wege zijn vernieuwende karakter ontving het Nederlands Openluchtmuseum dit jaar de prestigieuze prijs van Europees Museum van het Jaar. Voor SNAAI een mooie locatie om tijdens een dagje uit het nuttige met het aangename te verenigen. De ochtend was gevuld met een drietal lezingen in het docu mentatiecentrum: directiesecretaris Eric van 't Huil vertelde over de geschiedenis van het museum, bedrijfsarchivaris Richard Moors ging in op het bedrijfsarchief en tot slot sprak hoofd BiDoc Herms Lunenborg over het bibliotheek- en documentatiecentrum (BiDoc). Na de lunch was er gelegenheid om het museumpark te bezoeken. De dag werd afgesloten met een voorstelling in Holland- Rama. Het Nederlands Openluchtmuseum is in 1912 opgericht door de 'Vereeniging het Nederlandsch Openluchtmuseum', met als doel het conserveren van de volkscultuur. De nadruk lag daarbij op het presenteren van het leven van de 'boeren en buitenlui' met hun gebruiksvoorwerpen in een authentieke omgeving. Inmiddels verzamelt het museum allerhande gebouwen, zoals boerderijen, arbeiderswoningen en molens, met een eigen betekenis. In de loop van de vorige eeuw is de presentatie in het museum aangepast aan de maatschappelijke ontwik kelingen, om zo een up-to-date sociale geschiedenis en context te kunnen blijven presenteren, maar ook om te beantwoorden aan de veranderende historische kennis van de bezoekers. Naast een groot aantal objec ten - tachtig gebouwen, 200.000 roerende goederen, 30.000 kledingstukken - is er een enorme hoeveelheid documentatie verza meld in de vorm van boeken, kaarten, foto's, tijdschriften etc. Dit materiaal bevat infor matie over de objecten en de thema's die in het museum aan de orde komen. In 1941 werd het Nederlands Openluchtmuseum rijksmuseum en bleef dat tot 1987. Sinds 1991 is de stichting Het Nederlands Openluchtmuseum verantwoordelijk voor het voortbestaan. Bedrijfsarchief Het bedrijfsarchief van het Nederlands Openluchtmuseum omvat in totaal 185 strekkende meter. Hiervan is 125 meter ongeschoond historisch archief van 1912 tot 1990. Daartoe behoort ook twee meter archief van de voorloper van het rijksmuse um, de Vereeniging het Nederlandsch Open luchtmuseum, van voor 1941. Daarnaast is er een semi-statisch en dynamisch archief vanaf 1990. Het onderscheid tussen histo risch en dynamisch archief is moeilijk te maken, omdat een groot aantal objectdos siers niet afgesloten wordt omdat er telkens nieuwe documenten bijgevoegd worden. Deze dossiers bevatten documentatie over onder andere de verwerving, restauraties, onderhoud, correspondentie en aankoopbe- wijzen. De Archiefwet eist dat archiefstukken uit de periode van het rijksmuseum overdragen worden aan het Gelders Archief. Het muse um probeert er in ieder geval voor te zorgen dat alle documentatie met betrekking tot gebouwen die in het museum staan bij het museum blijft. Dit is belangrijk voor onder houd, onderzoek en naslag. Desondanks moet er een verantwoorde selectie plaatsvin den. Momenteel wordt een inventarisatie van het historisch archief gemaakt en in 2006 zal fysieke bewerking en beschrijving plaatsvinden. Documentatiecentrum In het documentatiecentrum bevindt zich een groot aantal dossiers met foto's, aantekeningen, onderzoeksrapporten, unica over een bepaald gebouw etc. Het centrum ondersteunt de werkzaamheden van het museum. Die documentaire taak is met name in WO II van groot belang geweest, omdat toentertijd heel Nederland is opge meten en ook zelfs kleding is 'gedocumen teerd'. Dat soort informatie is nu in BiDoc terug te vinden. De bibliotheek biedt een uit gebreide collectie literatuur over thema's als klederdracht, boerderijgeschiedenis etc. Omdat het bedrijfsarchief en het documen- Fietsen met voorwielaandrijving. tatiearchief elkaar op een aantal punten aan vullen of overlappen, is het voor het muse um moeilijk om een goed onderscheid tus sen archief en documentatie of zelfs muse umstuk te maken. Doordat we met een kleine groep waren, was de interactiviteit met de SNAAI'ers tijdens de lezingen erg groot. Er werden door onze leden niet alleen veel vragen gesteld maar zelfs ook tips gegeven waarmee de museale organisatie een aantal archivistische proble men eventueel te lijf zou kunnen gaan. Na de enerverende ochtend was het tijd voor ontspanning in het park. Veel aandacht was er voor de tijdelijke tentoonstelling 'Dingenliefde', waarin een aantal verzame lingen van enorme omvang te bekijken was. Daarnaast was het fietsen op een 'Oud- Hollandsch fietschje' erg populair, evenals een bezoek aan de arbeiderswoningen, het kaaswinkeltje in de door stoommachines aangedreven kaasfabriek, het bakkertje en het snoepwinkeltje in de Zaanse buurt. De middag werd afgesloten met een voorstel ling in HollandRama, een attractie waarin de bezoeker zich letterlijk door de geschiedenis van de Nederlandse cultuur beweegt, aan de hand van filmpjes, decors van interieurs, typisch Hollandse panorama's en stadsge zichten. Else Gootjes en Jorien Weterings, Gelders Archief november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 15