yan [De ©aak] yfln KVAN nieuws nederiana KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over vals en integer Dit voorjaar verscheen in Engeland een boek waarin een Engelse historicus een nieuw licht werpt op de dood van Heinrich Himmler. Deze top-nazi zou niet, zoals algemeen wordt aangenomen, zelfmoord hebben gepleegd, maar met medeweten van Churchill en zijn kabinet zijn vermoord. Deze bewering is geba seerd op documenten in het archief van het Foreign Office in de Engelse National Archives in Kew. De reacties op het boek waren positief: 'a superb book1, 'de werkelijkheid is soms nog vreemder dan fictie'. Maar toen de Engelse pers het verzoek kreeg om het boek in afleveringen te publiceren ontstond er wantrouwen, onder meer door het weinig ambtelijke taalgebruik in de bewijsstukken. Uit forensisch onderzoek kwam vervolgens vast te staan dat ten minste vijf brieven vervalst zijn. Het briefhoofd is gemaakt met behulp van een laserprinter, handtekeningen zijn met pen overgetrokken van een concept in potlood en brieven van twee verschillende overheidsorganisaties blij ken te zijn geschreven op één en dezelfde type machine. De historische wereld was geschokt: 'documenten die ik in archieven aantref beschouw ik als het evangelie', 'dit is nog nooit voorgekomen', 'het ondermijnt de National Archives'. Dat er vervalste archiefstukken opduiken is niets nieuws. Het is vaker gebeurd dat de media zijn gekomen met spectaculaire onthullingen, vaak over gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. Dagboeken van Mussolini (voor veel geld gekocht door de Sunday Times), dag boeken van Hitier (gekocht door Bild), een brief over het oorlogsverleden van de hertog van Windsor. Het gaat dan over nieuw ontdekte bronnen die, vaak maar niet altijd, bij nader onderzoek vals blijken te zijn. Het bijzondere in dit geval is dat het gaat om documenten die zijn aangetroffen in de dossiers in de National Archives. Reden voor alarm! Volgens de beroepscode is het immers de voornaamste taak van archivarissen om de integriteit van het archiefmateriaal te beschermen en zo te garanderen dat het een betrouwbare getuigenis van het verleden blijft (art. 1). Integriteit, dat betekent dus dat zowel van stukken en archiefbestanddelen 'vorm, inhoud en structuur bij raadpleging gelijk zijn aan de vorm, inhoud en structuur op het tijdstip dat het werd ontvangen of opge maakt' Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen, nr. 18). Toegespitst op deze zaak moet het dus niet kun nen voorkomen dat er bij raadpleging meer stukken in een dossier zitten dan bij de vor ming ervan. Dat is hier wei het geval (briefhoof den konden omstreeks 1945 absoluut niet met een laserprinter worden gemaakt). Maar wat kan een archivaris ertegen doen? Vanzelf sprekend let hij al op bij acquisitie, zeker bij materiaal van particuliere herkomst. Op deze manier werd al jaren geleden een familiekro niek die een nieuw licht zou werpen op de vroegste geschiedenis van Kampen door experts onderzocht en vervolgens door de gemeentear chivaris geweigerd omdat het een vervalsing was. Maar als het gaat om de honderden meters archief van een gerenommeerde overheidsin stelling? Daar is geen beginnen aan. Nadat de archivarissen van de National Archives van de vervalsingen op de hoogte waren gesteld, hebben ze onmiddellijk opdracht gege ven tot een contra-expertise, waarbij de eerdere bevindingen werden bevestigd. Na vervolgon derzoek in enkele andere dossiers kwamen er nog meer vervalste stukken tevoorschijn. Maar de hamvraag is natuurlijk hoe, wanneer en door wie de documenten in de bewuste dossiers terecht zijn gekomen. Er is een intern onder zoek ingesteld. Over de resultaten zijn geen mededelingen gedaan. Maar er is aangifte gedaan bij Scotland Yard - een zaak voor het specialist crime directorate. Uit deze zaak is maar één les te trekken, en wel in de eerste plaats door de gebruikers. Bronnenkritiek is niet alleen bij middeleeuwse documenten onontbeerlijk, maar hoort onder deel te zijn van alle archiefonderzoek. De archi varis staat in dit geval tamelijk machteloos. Hij kan niet meer doen dan kritisch blijven bij acquisitie, zorgen dat de registratiesystemen van aanwinsten, bezoekers en raadpleging zorg vuldig en consequent worden bijgehouden, de toegang tot de depots beperken en goed toe zicht houden op de raadpleging. Want alle stuk ken in alle dossiers altijd nummeren en na raadpleging alle dossiers ook controleren, of voor en na raadpleging alle dossiers wegen en discussies krijgen over de afwijkingen die ver oorzaakt kunnen zijn door het studiezaalkli maat, dat is toch een onhaalbare zaak? 28 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Voor het voetlicht: Jacques Lemmink Archivist in Nieuwegein Op onze 'archieftoer' door Nederland belanden we deze aflevering in Nieuwe gein. Het gemeentearchief van deze plaats in de provincie Utrecht beschikt over een kleine bezoekersruimte. In de studiezaal zijn een op de lokale geschie denis gerichte bibliotheek en een foto- en een documentatieverzameling aanwe zig. Er kan ook genealogisch onderzoek worden gedaan met behulp van microfi ches. Een bezoek aan dit archief kan alleen op afspraak en wel van maandag tot en met donderdag. Jacques Lemmink is hier sinds 1 maart 2004 fulltime archi vist. Zijn wieg lag in het Belgische Ukkel, waar hij op 6 augustus 1956 werd gebo ren. Hij kreeg als officiële namen Jacques Philippe Sylvain. Zijn jeugd bracht hij door in Tilburg, waar hij van 1968 tot 1974 havo-onderwijs volgde aan het St.- Odulphuslyceum. Van 1974 tot 1976 stu deerde hij voor zijn vwo-diploma aan het Tilburgs Avondcollege. In Nijmegen stu deerde hij vervolgens aan de Katholieke Universiteit geschiedenis. Deze studie moest hij in 1978 onderbreken voor zijn militaire diensplicht. In juli 1979 zwaai de hij bij de Landmacht af als soldaat. De draad werd weer opgepakt en binnen twee jaar behaalde hij zijn kandidaats examen. Zijn hoofdvak was nieuwe geschiedenis voor 1870 met sociologie, historische pedagogiek en filosofie der geschiedenis als bijvakken. Het afstude ren duurde wat langer. Het hoofdvak bleef hetzelfde. De bijvakken bestreken een heel ander gebied: kunstgeschiedenis der nieuwe tijden, Spaanse taalkunde, Portugese taalkunde en Portugese letter kunde, in het bijzonder de cultuurkunde. In 1982 volgde hij twee maanden een taalcursus en in 1984 verbleef hij'twee zomermaanden in de Archive General de Simancas in Valladolid en de Archivo Historico Nacional en de Biblioteca Nacional in Madrid. De kroon op het werk was het behalen van de bul op 24 april 1986. Hij had toen reeds zijn onderwijsbevoegdheid geschie denis en staatsinrichting in zijn zak. De jaren tachtig van de twintigste eeuw waren schrale jaren qua werkgele genheid, in het bijzonder voor historici. Jacques bleef in Nijmegen wonen. Vrijwilligerswerk en het vrije onderne merschap als publicist brachten voor Jacques niet veel brood op de plank. Uiteindelijk volgde hij na bemiddeling van het Arbeidsbureau vanaf 1997 cur sussen bij de SOD. Tegelijkertijd kwam hij begin 1997 in dienst bij de ODRP. Dat bedrijf ging niet lang hierna op in DOXIS BV. Vervolgens is hij bij de eerste opdrachtgever voor de uitvoering van een inventarisatieproject blijven hangen in de gemeente Nieuwegein. Op 1 no vember 1999 trad hij in dienst als senior archiefmedewerker bij het dynamisch archief voor 26 uur en werd hij boven dien voor 10 uur per week belast met de zorg voor het historisch archief. Ingaande 1 maart 2004 is hij dus be noemd tot fulltime archivist bij het gemeentearchief van Nieuwegein. Tot zijn 46ste jaar woonde Jacques in Nijmegen. Hierna zocht hij het dichter bij en streek neer in IJsselstein. Hier woont hij alleen en houdt hij zich na zijn werk onder meer bezig met zwem men, een taalcursus Spaans voor gevor derden en motorrijden. Op archiefgebied heeft hij nog als nevenfunctie het pen ningmeesterschap van de Vereniging Kring van Utrechtse Archivarissen. Publicaties van Jacques op genealogisch of heemkundig gebied zijn er niet, wel een lijst van publicaties die deel uitma ken van onderzoeksresultaten. Hij heeft met name in zijn Nijmeegse periode het een en ander gepubliceerd in Ex Temore, het periodiek voor de studierichting Geschiedenis van de K.U. Nijmegen. In het Archievenblad verscheen in 1987 een bijdrage van zijn hand over de Belgisch- Nederlandse bemoeienissen bij de ont sluiting van de 'Archive General de Simancas'. De banden tussen het Iberisch schiereiland en Nederland hebben, mede door zijn kennis van de taal, zijn grote belangstelling. In 1995 schreef hij het boek: Behuisd in 't Volksbelang "eene zaak van ver strek kend nut". Semi-filantropische woning bouw in Nijmegen aan het einde van de negentiende eeuw. Dit ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Stichting Volksbelang. Contributieverhoging 29 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl I nternet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Yvonne Bos-Rops archievenblad november 2005 archivarissen Soldaat Ondernemer Als beheerder van de archiefbewaarplaats toont gemeentesecretaris drs. P.C.M.van Elteren speciale aandacht voor de historische collecties van het gemeentearchief. Hier krijgt hij tekst en uitleg van Jacques Lemmink over de werking van het fotodataba seprogramma waarin circa 12.000 afbeeldingen digitaal zijn opgeslagen ten behoeve van een publieksgerichte ontsluiting van de gemeentelijke fotocollectie. Harry Strijkers Zoals is besloten op de algemene ledenvergadering van 14 oktober 2004 kan de jaarcontributie voor een KVAN- lid maatschap worden verhoogd met een inflatiecorrectie. Het bestuur acht het nodig de inflatiecorrectie ook voor het komende jaar toe te passen. Dat betekent dat de contributie voor het KVAN-lidmaatschap met ingang van 1 januari 2006 wordt verhoogd naar 61,00. Het contributietarief voor stu denten blijft in 2006 ongewijzigd, namelijk 18,00. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 14