karmac Restauratie atelier Sterken BV I restauratie en conservering en perkament Atelier voor van papier Conservation for Future Generation Boekscanninn Karmac Microfilm Systems heeft voor it geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. kmskarmacnl ^^STF.RKF.N Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Iatelif.R Kaarten Wandkaarten Charters Zegels 5? a Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. column Door Bert Looper Nu het tijd is om de columnistenpen neer te leggen - drie jaren zitten er op - ontkom ik er niet aan om een laatste vraag van beschouwelijke aard te beant woorden. Deze vraag luidt: wat bezielt een mens om zijn leven in dienst te stellen van het erfgoed dat archief heet? Privé bewaar ik niets en van de behoefte om actief iets te docu menteren is bij mij ook geen spoor te vinden. Foto's maak ik nooit. Dus daar kan het niet aan liggen. Lange tijd heb ik het gegooid op een sterke romantische behoefte die ik in 1984 indringend geformu leerd zag in Umberto Eco's De naam van de roos. Ergens in dat boek komt de jonge metgezel van William van Basker ville tot de ontdekking dat een bibliotheek niet een stapel boeken is, maar een eeuwenlange fluistering tussen perka menten. Zo ervoer ik dat ook en ik zag het als mijn taak te luisteren en verder te vertellen. Nu, twintig jaar later, is de romantiek van het omgaan met brokstuk ken uit het verleden nog altijd een sterke motiva tie, maar - het zal de leeftijd wel zijn - er voegt zich iets bij. Of, beter gezegd, het was er altijd wel, maar ik kon het nog niet zien. Ik zag het scherp toen Paul Scheffer enkele weken geleden in zijn Ketelaarlezing ver klaringen zocht voor de grote populariteit van geschiedenis. Hij bracht de huidige hausse in historische belangstellingen ver band met de secularisatie. In een tijd waarin de kerken leegstromen, proberen de mensen op een niet-religieuze wijze het verband tussen de doden en de levenden vast te houden. Geschiedenis in het alge meen en genealogie in het bijzonder hel- I 25 pen ons om de grens tussen leven en dood te verzachten en te relativeren. Ik heb in een vorige column eens het verhaal ver teld van de Asser weduwe die elke week naar het archief kwam. Niet om informa tie te vergaren, maar om in stilte naar de bladzijden uit het bevolkingsregister te kijken met de namen van haar voorou ders. Archiefstukken als monumentjes. De informatiewaarde van archieven is zo vaak slechts van secundair belang! Nu zou het wel een erg cliché zijn als ik in deze column niet verder zou komen dan de stelling dat de archivaris ten diep ste gedreven wordt door de behoefte om in zijn omgang met de archieven te zoe ken naar de verzachting van de gedachte aan het onvermijdelijke. Nee, het ligt wel wat subtieler. Het gaat niet om de relative ring van de sterfelijkheid, maar om de relativering van... de tijd! Als er één beroepsgroep is die dagelijks wordt gecon fronteerd met de fasci nerende relativiteit van de tijd - jazeker in de zin van Einstein - dan zijn het wel de archiva rissen. Niets is voorbij, alles staat nog netjes op de schappen in de depots. Zoals in het heelal nog alle tijd aan wezig is en tijd relatief is, afhankelijk van de plaats waar je bent, zo is ook in onze depots alle tijd nog aanwezig en is het jaar 1287 net zo 'reëel' als het jaar 1987. Als je bij ons in depot 6 bij de charterkast staat is 1287 veel dichterbij dan 1987, want de leggers van de Zwolse Courant liggen in depot 7. Kortom, waar de gemid delde Nederlander de tijd nog Newtoniaans ervaart als een lineaire opeenvolging en vooral verdwijning van zaken, daar heeft de archivaris voortdurend de specia le, kostbare ervaring van e=mc2. Het is jammer dat steeds meer archief diensten een tijdbalk op de website zetten, want met dat soort metaforen doen we onszelf tekort. Dat is dus het antwoord: e=mc;. Werken in en met archieven is een voortdurende confrontatie met de energie van onze voorouders. Dat is geen ouwe koek, nos talgie, enz., maar een tijdloze kracht die elk moment kan worden aangewend, ten goede en ten kwade, persoonlijk en col lectief. Toch erg leuk dat vak van ons, als je er maar genoeg bijsleept. DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op IltCIlW 3-Cll.t schade preventie. calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector isotronj in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Microfilm Systems bi yi°r november 2005 archievenblad I b.looper@hcov.nl Tekening: Peter Vlot

Archievenblad | 2005 | | pagina 12