ff Informatie-arm versus informatie-rijk (van feiten tot kennis) 'MM Restau: Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade LET OP! Per i november 05 is het calamiteitennummer gewijzigd: 24 uur bereikbaar op: 06 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. TT UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl aiiiiWl'üïiiiiiliiiiI informatiemanagement In Tnformatievaardigheden' stellen we dat een competentie het vermogen is waarover iemand beschikt om succesvol gedrag in een bepaalde context te laten zien (Boekhorst 2004, p. 63). Kallenberg noemt een competentie de combinatie van kennis, vaardigheden, attitude en persoonskenmerken die een persoon gebruikt om te functioneren naar de eisen die gesteld worden in een specifieke context (arbeids-, opleidings-, maat- schappelijk-culturele) (Kallenberg 2000). Competenties zijn dus een voorwaarde om te kunnen functioneren in een bepaalde context. Als we informatievaar digheden een competentie noemen, hoe verwerf je die competentie dan? Net als alle andere dingen die we leren: in het socialisatieproces waarin we lid van een gemeenschap worden. Dat gebeurt 'al doende', in het formele onderwijs en in het informele onderwijs (cursussen en dergelijke). Ten aanzien van het verwer ven van deze competentie in het formele onderwijs hebben nationale regeringen een specifieke verantwoordelijkheid. Zij stellen immers vast wat de eindtermen zijn van de verschillende vormen van onderwijs waarin leerlingen worden voorbereid om mondige en participeren de burgers van die samenleving te zijn. En daarmee komt het context-aspect op de voorgrond: de omgeving. De sociale en technische infrastructuur van het Westen stelt heel andere eisen dan die van het gebied waar de Himba's in Namibië wonen. We kunnen ons de ver schillen voorstellen als een continuüm van informatie-rijk tot informatie-arm. In een informatie-rijke omgeving biedt een uitstekende sociale en technische infostructuur via vele informatiekanalen en informatiemedia volop toegang tot informatie waarnaar mensen op zoek zijn om hun informatiebehoefte te bevredigen en hun kennis te vergroten. En binnen die context vinden we men sen die in meerdere of mindere mate informatievaardig (informatie-rijk versus informatie-arm) zijn. In figuur 1 zijn deze twee assen afge beeld. Dat levert vier ideaaltypische situ aties op: informatie-rijk persoon in informatie- rijke omgeving informatie-arm persoon in informatie- rijke omgeving informatie-arm persoon in informatie- arme omgeving informatie-rijk persoon in informatie- arme omgeving Op een gegeven moment is de situatie waarin de personen A (u hier in Nederland) en B (een Himba in Namibië) zich bevinden een situatie waarin zij hun informatiebehoefte voldoende kunnen bevredigen. De positie van de personen C (u in Namibië) en D (een Himba in Nederland) kan echter problematisch zijn. In Namibië is alleen rond een paar wat grotere plaatsen een GSM-verbin- ding mogelijk. Een zoekactie op internet leverde niet meer dan tien internetcafés op. Als we kennis nodig hebben die ver der gaat dan lokale kennis, dan hebben we een probleem. Andersom zal de Himba, die niet kan lezen of schrijven, zich hulpeloos en misplaatst vinden als we hem in Amsterdam confronteren met de nieuwe versie van de Digitale Bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam (http://pinakes.ica.uva.nl, u kunt daarvan als gast gebruikmaken). U zult, als u meer wilt, in Namibië moeten wachten totdat de daar aanwezige info structuur verder ontwikkeld wordt. Als de Himba gebruik wil maken van de beschikbare infostructuur, dan zal hij zichzelf moeten ontwikkelen en ervoor moeten zorgen dat hij HIER informatie vaardig wordt. Daarmee is het verhaal niet af. In het informatiseringsproces zien we dat door technologisering, differentiatie en globa lisering onze omgeving steeds complexer en daarmee informatierijker wordt. Daardoor moeten we ons in het proces van levenslang'leren constant bijscholen om informatievaardig te blijven. Als we niet doorgaan met ons te ontwikkelen leidt dat vanzelf tot een relatieve achter stand ten opzichte van de mensen die dat wel doen. Dit wordt geïllustreerd in figuur 2, waar A door niets te doen van zelf informatie-arm wordt en A' door zich te blijven ontwikkelen nog steeds infor matievaardig en dus informatie-rijk is. De bovenstaande modellen geven natuurlijk een vereenvoudigd beeld van de werkelijkheid weer. De werkelijkheid is complexer, maar door de vereenvoudi ging bieden de modellen de mogelijk heid om de processen beter te bestude ren. literatuur 23 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492-5539 90 Fax: +31(0)492- 552442 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Steen- en gips restauratie .v\ Papier restauratie restauratie Kon. Wilhelminahaven ZZ19 3134 KC Vlaardingen I Telefoon 0031 (0)10 - 234 02 91 Fax 0031 (0)10 - 460 34 37 Calamiteiten 0031 (0)6 - 38 26 30 77 E-mail info@artanddocumentconservation.ee Organisatienaam Naam contactpersoonMA/ Adres Postcode Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak I■IIMI.r-'TiiVi—rim"-T-Tïiii- I'TiniliTl' Door Albert Boekhorst* In de vorige aflevering schreef ik over het begrip informatievaardigheden. Ik noemde het een competentie. Er bestaan zowel veel definities als onduidelijkheden over dit begrip en de toepassing ervan. In de mees te definities komen we de termen 'kennis', 'vaardigheden', 'gedrag' en 'attitude' en het effectief gebruik ervan tegen. persoon arm ;<im Figuur I informatie-rijk - informatie-arm I persoon rijk arm Figuur 2 informatie-rijk - informatie-arm II Boekhorst, Albert, Kwast, Inge en Wevers, Diane. 2004. Informatievaardigheden. 3e gew. druk. Utrecht: Lemma. Kallenberg, A.J. (2000), Competenties in het MER Onderwijs, 0ECR Rapport 2000-02, Rotterdam. The people of Namibia: Information on eth nic groups. 5 oktober 2005. www.namib- web.com/people.html Albert Boekhorst is als informatiewetenschapper ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit van Pretoria en de Archiefschool. november 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 11