O O O O O O O Nederlands-Duits symposium over adelsgeschiedenis Middeleeuwse Hoogse elite online cDavid buigt zich over beeldbanken De koolputters, geschie denis van de Belgisch- Limburgse mijnwerkers nieuws uit het veld Het bestuur van Het Utrechts Archief heeft besloten om mw. drs. S.G. van Dockum aan te stellen als directeur van Het Utrechts Archief. Zij volgt in deze functie drs. J.T.J. Jamar op, die vanaf 1 december gebruik zal maken van de FPU-regeling. Saskia van Dockum studeerde kunstgeschiedenis en archeologie in Leiden. Zij raakte bekend met de geschiedenis van de provincie Utrecht in de jaren 1993-1996, toen zij werkzaam was als provinciaal archeoloog. Sindsdien is zij werkzaam geweest in het management van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort, vanaf 2004 als waarnemend directeur. Eind 2004 kreeg zij daarnaast de opdracht van het bestuur van Het Utrechts Archief om het masterplan voor de verhuizing van het archief naar de Hamburgerstraat te schrijven. Van Dockum zal bij Het Utrechts Archief de managementtaken op zich nemen. In november 2005 zal het bestuur van Het Utrechts Archief een besluit nemen over de invulling van de functies van rijks- en gemeentearchivaris. Bij Strata Preservation N.V. in Den Haag is Thomas Bos in dienst getreden ais directeur. Strata Preservation is gespeciali seerd in het conserveren - door middel van microfilmen en digitaliseren - van tere en unieke materialen. Tot de projec ten waarmee het bedrijf zijn expertise bewees, behoren onder meer de digitalise ring van belangrijke materialen van de Anne Frank Stichting inclusief het dag boek als onderdeel van het Metamorfoze- programma. Het bedrijf is in 2002 opge richt en heeft thans als aandeelhouders OCLC PICA B.V. (60%) en de Koninklijke Bibliotheek (40%). Per 1 september heeft het in Haarlem gevestigde Spaarnestad Fotoarchief (SFA) Arpad Gerecsey aangesteld als interim directeur. Hij vult tijdelijk de vacature in die is ontstaan na het vertrek van Joop van Gennip. Van Gennip heeft in de afgelopen zeven jaar de functie van algemeen direc teur bekleed. Gerecsey richt zich de komende maanden op het versterken van de financiële basis van SFA. Dit is noodzakelijk om het collectiebeheer verder te verbeteren, de toegankelijk heid en publieksactiviteiten uit te breiden en de ontwikkelingen op het gebied van beeldleverantie te kunnen volgen. SFA behoort tot de belangrijkste en omvangrijkste fotoarchieven ter wereld voor (inter)nationale pers- en documentaire fotografie. Met zijn miljoenen foto's omvattende collectie geeft SFA een goed beeld van de ont wikkeling van de pers- en documen taire fotografie in de laatste honderd jaar. Tevens geven alle deelcollecties samen een zeer uitgebreid beeld van de grote maatschappelijke ontwikke lingen en het belangrijke nieuws in de twintigste eeuw, zowel nationaal als internationaal. Genealogische gegevens van de Haagse bestuursélite tot 1572 zijn nu online beschikbaar via de internettoepas sing 'Middeleeuwse Haagse elite'. Deze internettoepassing is gemaakt door Rinus Vrind en gebaseerd op literatuur- en bronnenon derzoek dat is uitgevoerd door Fred van Kan. Het onderzoek strekt zich uit tot in 1572, het jaar waarin de opstand tegen de Spanjaarden leidde tot een leegloop van Den Haag en tot een wijziging van de bestuurs samenstelling. De vele namen die in 'Middeleeuwse Haagse elite' worden gepresenteerd zijn alfabetisch geordend, en daardoor gemakkelijk te vin den. De 'Middeleeuwse Haagse elite' is ook te vinden via het zoekvenster op de website van het Haags Gemeentearchief www.gemeentearchief.denhaag.nl. In het databestand zijn prosopografische gegevens opgenomen van de leden van de Haagse lokale bestuursélite in de Middeleeuwen. Deze elite is beschouwd als het geheel van functionarissen in het bestuur van Haagambacht en in de colle ges die op lager niveau functioneerden, S rïL ua zoals van de Heilige Geestmeesters. Ten behoeve van het onderzoek is allereerst geput uit de regeringslijsten die Mensonides, de vroegere gemeentearchi varis van Den Haag, opstelde. Deze bevatten de namen van schepenen, bur gemeesters, vroedschappen en kerkmees ters. Aan de hand van bronnenonder zoek is dit namenbestand uit gebreid en zijn bovendien bestuurslijsten opgesteld van de schouten, de gasthuismees- ters van Sint-Nicolaas en het H. Sacrament, de H. Geest- meesters en de weesmeesters. Deze bestuurders waren ver volgens onderwerp van gene- alogisch-biografisch onder zoek. De baljuws zijn niet tot de bestuursélite gerekend. Zij kwamen van buiten Den Haag en bleven buitenstaanders. Voor hun plaatsvervangers geldt dit overigens niet. Zij zijn dan ook tot de bestuurs élite gerekend. Overigens zijn wel summiere gegevens be treffende de baljuws aan het databestand toegevoegd. 8 oktober 2005 nieuws uit het veld Op vrijdag 18 november wordt in de Statenzaal van het Huis der Provincie in Arnhem een symposium georganiseerd over de rol van de adel als cultuurdrager en als schakel in het culturele verkeer over de huidige landsgrenzen heen. Het symposium wordt georganiseerd door het Gelders Archief en de Werkgroep Adelsgeschiedenis. De historische beteke nis van de adel in het Nederlands-Duitse grensgebied is groot. In politiek en bestuur, in het maatschappelijk en cultu reel leven speelde de adel een leidende rol. Deze grensoverschrijdende adelsge schiedenis is het onderwerp van een serie van drie eendaagse congressen die wor den georganiseerd door een samenwer kingsverband van culturele instellingen in Nederland en Duitsland. Het eerste symposium 'Adel und Staat in der Frühen Neuzeit' werd gehouden te Wesel op 19 november 2004. Het derde symposium, over de negentiende en twintigste eeuw, zal in 2006 te Münster plaatsvinden. Doel van de bijeenkom sten is de adelsgeschiedenis als grens overschrijdend fenomeen en gemeen schappelijk erfgoed meer bekendheid te geven, en het onderzoek ernaar aan beide kanten van de grens door onder ling contact te bevorderen. Dit tweede symposium te Arnhem is gewijd aan de rol van de adel als cultuur drager (opdrachtgever, producent en consument van cultuuruitingen), en als schakel in het culturele verkeer over de huidige landsgrenzen heen. Behalve de zichtbare uitingen van deze adelscultuur - met als meest in het oog springend de alomaanwezige kastelen en landhuizen, parken en museale voorwerpen - komen ook niet-tastbare aspecten aan bod. De dag wordt afgesloten met een vrij toe gankelijk avondprogramma in samen werking met en bij de Volksuniversiteit te Arnhem, waar dr. H.M.J. Tromp een voordracht zal houden over 'Hele Heren en Halve Hollanders. De Van Spaens, een adellijk geslacht uit het grensgebied tus sen Gelre, Kleef en Pruissen (1600-1860)'. Info en aanmelding: m.scheepers@gel- dersarchief.nl. Onlangs is de nieuw cDavid-publica- tie 'Rapport Digitaal Beeldarchief. Aan bevelingen voor het realiseren van beeldban ken aan de hand van lessons learnt en best practices' verschenen. cDavid is een pro ject gericht op het digitali seren van Vlaams cultureel erfgoed. Het rapport wil een prakti sche houvast zijn voor erf goedbeheerders die worste len met vragen omtrent het digitaliseren van een fotocollectie en het ont sluiten van die collectie via een digitale beeldbank. Aan de hand van tips, voorbeelden en aanbeve lingen wordt de lezer bege leid vanaf het formuleren van de doelstellingen tot het openen van een virtueel fotomuseum. Auteur van het rapport is Matthias Vandermaesen, pro jectmedewerker van cDavid in het Antwerpse stadsarchief. Alle tips en aan bevelingen worden in het rapport geïllu- streerd aan de hand van het EVA-project, de European Visual Archives-beeldbank. Met dit project werd onderzocht hoe de historisch waardevolle fotocollecties van het Antwerpse stadsarchief en de London Metropolitan Archives kunnen worden gedigitali seerd en via internet toe gankelijk gemaakt. Dit pro ject resulteerde in een web site (www.eva-eu.org/en) waar 20.000 beelden uit de fotografische collecties van beide archieven kunnen worden opgevraagd, ge print of besteld. Het 'Rapport Digitaal Beeldarchief kan in PDF- formaat worden geraad pleegd op www.cdavid.be. De papieren versie is gratis te bestellen bij het Antwerpse stadsarchief via stads- archief@stad.antwerpen.be, onder ver melding van naam, adres en het aantal gewenste exemplaren. LPUTTERS In de Barenzaal van de voormalige koolmijn Winterslag is op 22 september het eerste exemplaar van De Koolputters - Geschiedenis van de Limburgse Mijnwerkers overhandigd aan Steve Stevaert, gouver neur van de Belgische provincie Limburg. De Koolputters - Geschiedenis van de Limburgse Mijnwerkers is een achttiendelig verzamelwerk over een eeuw mijnverleden. Het is een uit gave van Waan- ders Uitgevers, in nauwe sa menwerking met het Vlaams Mijnmuseum en het Museum van de Mijn werkerswoning. De redactie bestaat uit Luc Minten, Filip Delarbre, Bart Delbroek, Chris Nelis, Siebrand Krul en de adviseurs Jan Kohlbacher, Bert Van Doorslaer en Leen Beyers. In de reeks worden alle zeven mijnzetels (Winterslag, Beringen, Zolder, Houthalen, Eisden, Zwartberg en Waterschei) in samenhang beschreven. De Limburgse kolen werden laat ontdekt, pas in 1901. Er was grof geld mee te ver dienen, want de Waalse staalindustrie schreeuwde om vette kolen. In een ommezien werd het nog ongerepte en lege Limburgse heidelandschap omge ploegd en volgebouwd. Een aanhouden de zorg bleef de verwerving van mijnwer kers. De zetels verschaften in de hoogtij dagen elk aan 4.000 a 5.000 mensen werk en dat kon de provincie zelf niet opbren gen, nog afgezien van de weerzin van de bevolking tegen werken in de diepe ondergrond. Kwam het werkvolk aanvan kelijk uit Oost- en Midden-Europa, na de Tweede Wereldoorlog waren het Italianen en Grieken die werden gerecruteerd, in de jaren zestig en zeventig gevolgd door Marokkanen en Turken. Eind jaren vijftig vierden de mijnen in glorieuze grootsheid hun vijftigjarig bestaan. Kort nadien werd duidelijk dat een grondige sanering geboden was omdat de Limburgse kolen te duur wer den. Rond 1990 ging de laatste Belgische kolenmijn dicht. Haagse Elite 0Ë lroduotl»pj«ln» Middeleeuwse Haagse Bestuurders Prosopografische gegevens betreffende de lokale Haagse politieke elite In dit databestand zijn piosopogiafische gegevens opgenomen van de leden van de Haagse lotale bestuursélite in de middeleeuwen Deze elite is beschouwd als het geheel van funcbonanssen in het bestuur van Haagambacht en in de colleges die op lager niveau functioneerden, zoals bijvoorbeeld van de Heilige-Geestmeesters Het onderzoek strekte zich uit tot in 1572, het jaar waaun de Opstand in Den Haag leidde tot een leegloop van de plaats en een wijziging van de bestuuissamenstelhng Ten behoeve van dit ondeizoek is allereeist geput uit de regenngslijsten die Mensomdes archievenblad beeldarchief Digitaal Aanbevelingen sn best practices oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4