van [De ©aak] [van KVAN nieuws vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Nieuwe KVAN-leden Over explosieve documenten Archiefonderwijs 32 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: Martin Boon Archiefpionier in Flevoland archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: Mevrouw S. Beemsterboer werkzaam als medewerker div bij de gemeente Amsterdam, Stadsdeel Osdorp De heer drs. H.L. Beijers werkzaam als medewerker Historisch Archief bij de gemeen te Almelo Mevrouw E.A.M. van der Ploeg werkzaam als archiefbeheerder bij het Universitair Medisch Centrum Groningen Bij acquisitie van particuliere archieven kan een archivaris voor de meest uiteenlopende verrassingen komen te staan. Ditmaal een ervaring van een oud rijksarchivaris. Die werd op een zekere dag gebeld door iemand, die eens wilde komen praten over de mogelijkheid om belangrijke documenten onder te brengen in het archief. Informatie over de aard van het materiaal wilde hij telefonisch liever niet geven, want het lag allemaal politiek gevoelig. Zo'n aankon diging maakt bijna iedere archivaris nieuwsgierig (behalve doorgewinterde 'eerst eens even zien'- types) en dus werd er een afspraak gemaakt. Tijdens het gesprek legde de bezoeker een verzegeld pak op tafel, met het verzoek om dit veilig in het rijksarchief te bewaren. Dat gaat natuurlijk niet zo maar. De archivaris wilde eerst meer informatie over de inhoud van het pak. Waarop de bezoeker uitlegde uit dat hij betrokken was geweest bij het werk van een commissie die onderzoek had gedaan naar wan gedrag van gemeenteambtenaren en politici in de vestigingsplaats van het rijksarchief. In het pak zaten allerlei vertrouwelijke stukken die hij persoonlijk van diverse personen had gekregen. Dat zou voor de geschiedschrijving uitermate interessant zijn. Later dan, het pak moest eerst een zeer groot aantal jaren geheim blijven. En bovendien mocht eigenlijk ook niet bekend worden dat deze stukken in het rijksar chief lagen. Wat moet je als archivaris nu met zo'n verzoek? De eerste reactie was om de bezoeker door te verwijzen naar de collega van het gemeentearchief. Helemaal volgens goed Nederlandse praktijk en conform de beroepscode voor archivarissen: de archivaris dient ertoe bij te dragen dat de archiefbescheiden in de meest geëigende archiefbewaarplaats worden bewaard (art. 2). Maar zo gemakkelijk was het niet. Deze oplossing stuitte op grote bezwaren. Als de inhoud van het pak bekend zou worden, dan zouden er klokkenluiders in problemen komen. En als men bij de gemeente lucht zou krijgen van alleen al het bestaan van dit dossier, zou het misschien wel gestolen of zelfs ver nietigd kunnen worden. Voor een archivaris wordt het probleem door een dergelijke opstelling niet gemakkelijker. Er spelen verschillende zaken: de veiligheid van de archieven, het verantwoorden van beheersdaden, de relatie met de gemeente en met collega's. Typisch een geval waarbij naar de beroepscode voor archivarissen kan worden gegrepen. Daarin staan wel een paar hand reikingen. Zoals over de veiligheid: de archivaris zal er niet naar streven archief te verwelven of te aanvaarden wanneer dit de integriteit of het behoud van de documen ten in gevaar zou brengen (art. 2). En over verantwoor ding: de archivaris dient zijn handelen met het archief materiaal te documenteren en in staat te zijn daarvan rekenschap af te leggen (art. 5). En professioneel han delen: De archivaris dient onredelijke beperkingen van de openbaarheid en het gebruik te ontmoedigen (art. 6). Al deze bepalingen geven aanleiding tot weigeren van dit dossier. Maar er is ook een andere kant, in art. 7: de archivaris dient er voor te zorgen dat vertrouwelijke gegevens over personen en instellingen worden beschermd zonder dat informatie wordt vernietigd. Voor deze Zaak bestaat geen 'beste' oplossing. Opnemen van het dossier druist in tegen een aantal basisprincipes voor fatsoenlijk archiefbeheer. In dat geval zou daarover nog stevig dooronderhandeld moeten worden. Het dossier weigeren kan tot gevolg hebben dat de informatie voor altijd buiten de open baarheid blijft, of zelfs permanent verloren gaat. Dan is het beeld van een stuk geschiedenis op zijn minst onvolledig. En dat raakt artikel 1 van de code: de archivaris dient de integriteit van het archiefinateriaal te beschermen en zo te garanderen dat het een bebouwbare getuigenis van het verleden blijft (art. 1). Een archivaris moet zich ervan bewust zijn dat het beeld van het verleden mede wordt bepaald door zijn acquisitiebe slissingen. Bij opnemen én bij weigeren. Yvonne Bos-Rops Op 22 augustus jl. is een extra bestuursvergade ring ingelast om een koers te bepalen ten aanzien van hetgeen dat speelt rond het archiefonderwijs. Het bestuur constateerde dat door geruchten en con ceptnota's al veel rumoer was ontstaan. Op dat moment vond het bestuur het belangrijk om de leden in de gelegenheid te stellen om zich uit te spre ken over de richting van het archiefonderwijs. Daarom werd aanvankelijk besloten om eind septem ber een ledenraadpleging te houden over het onder wijs. Het voorgenomen advies door de algemeen rijks archivaris aan de staatssecretaris, alsmede de beslissing van de Raad van toezicht van de archiefschool om zo nodig af te treden, bieden de mogelijkheid om een andere weg te bewandelen. Daarom heeft op de laatste reguliere bestuursvergadering van 1.3 september jl. het bestuur ermee ingestemd om in samenwerking met de archievenblad oktober 2005 Nieuw Land Erfgoedcentrum is sinds 2004 de naam van het Regionaal Historisch Centrum van de twaalfde en jongste provin cie van Nederland. Een samenwerkingsver band van het Rijksarchief in de provincie Flevoland, de gemeenten Lelystad, Urk, Dronten en Zeewolde, Waterschap Zuider zeeland, Provinciaal Archeologisch Depot, Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland en Nieuw Land Poldermuseum. Vandaag iemand voor het voetlicht die het allereerste begin van het Rijksarchief in Flevoland heeft meegemaakt. We spraken met Martin Boon, werkzaam bij de afdeling dienstverlening en av-archieven van het Nieuw Land Erfgoedcentrum. Baantjes Martin Boon staat in de burgerlijke stand ingeschreven als Martinus Boon, gebo ren op 6 november 1942 in Grootebroek, provincie Noord-Holland. Hij groeide op in Enkhuizen. Na de lagere school bezocht hij het gymnasium in Kaatsheuvel en Vught en behaalde het gymnasium-A-diploma. Martin studeerde hierna filosofie en theologie in Tilburg. Van 1966 tot 1971 studeerde hij aan de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam. Na allerlei baantjes, zoals groepsleider in het Lloyd-Hotel - een jeugdgevangenis in Amster dam - en productiemedewerker in een kar tonfabriek te Bussum, begon hij in 1978 zijn archiefopleiding aan de Rijksarchiefschool te Utrecht. Zijn stageplaats was het Utrechts gemeentearchief. Van 1979 tot 1980 was hij werkzaam bij het IISG te Amsterdam. In 1981 begon hij bij het NDB, de voorganger van het NAi, te Amsterdam. Hier bleef hij tien jaar. In algemeen rijksarchivaris, DIVA en de Archiefschool te investeren in het vergroten van de zeggenschap door het archiefveld over het archiefonderwijs. Daardoor ontstaat er ruimte (tijd) om verschillende richtingen te verkennen, zodat op een later tijdstip een ledenraadpleging beter voorbereid kan plaatsvinden. Bovendien levert dit een overzichtelijker situatie voor de Archiefschool op; met name voor de studenten. archivarissen Foto: DickVelthuizen. 1992 begon hij aan een nieuwe uitdaging: het van de grond af opbouwen van het nieu we Rijksarchief in Flevoland in Lelystad, samen met rijksarchivaris Jos Wieland. Overgang Het was voor Martin nogal een over gang: van de kleurrijke archieven, tekeningen en maquettes van het NDB naar een Rijks archief met de doop-, trouw- en begraafregis- ters van Schokland en Urk. De stedenbouw kundige kennis die hij bij het NDB had opge bouwd, kwam goed van pas bij de archieven van het Zuiderzeeproject, de bestekken van de Afsluitdijk, de plannen voor het experi ment 'Nagele' en de ontwerpen voor de Markerwaard. Het tweetal begon bescheiden. Terwijl Martin met een vrachtwagentje van Holwerda meeging naar het toenmalig Rijksarchief in Overijssel om archieven op te halen, bleef rijksarchivaris Wieland op zijn post. De brieven naar Den Haag tikte Wieland op een rood plastic typemachine van zijn zoon. Als Martin bezig was in het depot, postte Wieland in het glazen hok van de studiezaal. Nauwelijks genesteld in Flevoland werd hun arbeidsplaats alweer bedreigd door de voorgenomen opheffing van de provincie Flevoland. Dit gevaar werd bezworen door vanuit het provinciehuis met een colonne bussen naar het Haagse Binnenhof te trekken en daar uit volle borst het Flevolands volkslied te zingen. Groei Martin ontdekte al gauw een oprechte betrokkenheid van de bewoners bij het gebied. Vooral van de zogenaamde pioniers, die met de laarzen in de modder van de droogvallende vlakten hadden gestaan. Deze betrokkenheid vertaalde zich niet direct in het bezoekersaantal. De zonen en dochters van deze pioniers stonden niet te dringen. Intussen was Bert Schakelaar de gelederen komen versterken. Met de groei van het archiefbestand, slimme programma's en nijvere vrijwilligers kon de betrekkelijke rust worden benut om deze archieven voor het publiek toegankelijk te maken. Steeds meer bezoekers vonden de weg naar het archief. Het was soms lastig om de studie zaal naar behoren te bemensen. Ook moes ten alle zeilen worden bijgezet om mee te kunnen in de vaart van de Rijks archiefdienst, die uitpakte met bijeenkom sten hoofden externe dienstverlening en inventarisatie, gebruikersoverleg ABS/Ar- cheion en een markt in de Jaarbeurs in Utrecht. Fusie Er was in Flevoland geen gemeentear chief om mee te fuseren. Het werd uitein delijk een vrijage met de oude 'concurrent' het Sociaal Historisch Centrum en met het Nieuw Land Poldermuseum. Met deze instellingen en het Provinciaal Archeologisch Depot zit men nu in een nieuw gebouw, samen met de nieuwe colle ga-archivarissen Susanne Neugebauer en Margreet Vink-Bos en collega's van de andere fusiepartners; een bont geheel. In de studiezaal doen de archiefmedewerkers gezamenlijk dienst met Caroline Hoek en Elsbeth Groothedde van de bibliotheek. Om beurten gaat men naar het depot om de gevraagde stukken op te halen. Werkplek Martins eerste zorg als archivaris is uiteraard het overheidsarchief. Verder ont vangt hij de bezoekers en helpt naar ver mogen mee met onderzoeksprojecten en exposities, die een reis naar Lelystad recht vaardigen. Vanuit zijn raam kan hij de replica van het VOC-schip de Batavia zien liggen. Volgens hem werkt hij op het mooi ste plekje van Nederland. Hij gaat er zonder meer vanuit dat in de nieuwe situatie het archiefvak naar behoren kan worden uitge oefend. Harry Strijkers oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 16