armac rTJJJ9 i-t 4 Van Bilsen Consultancy I s* Ïêïmr ImOuuUuSb Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl -4, Conservation for Future Generation "-Os-" de praktijk De acht deelprojecten 19 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van september 2005. atde- izdv&itcdüty a*cd pufUiruttf Preservation Microi>erfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscannine Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, giijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd wöTden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. kmskarmacnl Microfilm Systems daarvan gebruik te maken. Het project zelf is inmiddels ingebed in de organisatie van het GAR. Om efficiënt en effectief verder te gaan, is aan de gemeenten een voorstel gedaan om een regiocoördinator aan te trekken, die in principe gefinancierd moet worden door de gemeenten zelf. Tot slot Het Project Regionaal-Historische Samenwerking heeft zijn vruchten afge worpen en heeft aan de vooraf vastgestel de doelstellingen voldaan. De verschil lende deelprojecten worden of zijn opge leverd. Gezien het verworven draagvlak is het logisch het project een vervolg te gunnen; de mate van verdere ontwikke ling hangt sterk af van de beschikbare middelen. Wanneer gemeentebesturen ervan overtuigd zijn geraakt dat hun cul turele erfgoed in goede handen is, is het logisch dat zij bereid zijn een extra inves teringsimpuls aan het vervolg te geven, om zo veel mogelijk inwoners te laten genieten van hun cultuurgeschiedenis. Hans Mathijssen is hoofd van de afdeling Projecten van het Gemeentearchief Rotterdam. Deelproject de Publieksfolder en Internet Deelnemers: gemeenten Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Capelle aan den IJssel en Ridderkerk. Doel: informatie over de archieven en verza melingen van de gemeenten voor een breed publiek zichtbaar, herkenbaar en toegankelijk maken. Resultaat: een informatiefolder is beschikbaar in het GAR, de Archiefwinkel, in de verschil lende gemeentehuizen en andere openbare instellingen; op de website van het GAR en op die van de verschillende gemeenten wordt duidelijk ver wezen naar de informatie over de verschil lende gemeenten. Stand van zaken: de folders zijn op 5 novem ber 2004 officieel aan de gemeentebesturen overhandigd; de opfrissing van de website van het GAR stond in het eerste kwartaal van 2005 gepland. Deelproject 2: de Digitale Inventaris Deelnemers: gemeenten Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Capelle aan den IJssel en Ridderkerk. Doel: informatie over de bestuursarchieven van de gemeenten voor een breed publiek zichtbaar, herkenbaar en toegankelijk maken. Resultaat: de inventarissen van de bestuursar chieven en hun rechtsvoorgangers zijn op dvd beschikbaar en voorzien van toepasselij ke illustraties. Stand van zaken: dit deelproject is niet opge start. Sinds november 2004 staan de inventa rissen van alle toegankelijke archieven van het GAR op de website van het GAR. Deelproject 3: de Digitale Stamboom Deelnemers: historische verenigingen/oud heidkamers en gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Doel: genealogische bronnen digitaal (web- based) ontsluiten. Resultaat: de akten van de Burgerlijke Stand en de Doop-, Trouw- en Begraafregisters van de drie gemeenten zijn digitaal ontsloten en zichtbaar op de websites van het GAR en van de verschillende gemeenten. Stand van zaken: in november 2004 is dit deel project gestart met in totaal elf vrijwilligers. De eerste resultaten staan reeds op de website van het GAR. Deelproject 4: de Beeldbank Deelnemers: gemeente Albrandswaard; Historische Vereniging Capelle aan den IJssel en de gemeente Capelle aan den IJssel. Doel: een groot gedeelte van de foto- en film collecties die zich bevinden in de twee gemeenten digitaal (web-based) ontsluiten. Resultaat: circa 60.000 foto's uit beide gemeen ten zijn digitaal ontsloten en zichtbaar op de website van het GAR en van de verschillende gemeenten. Stand van zaken: in november 2004 is dit deel project in Capelle gestart met in totaal vijftien vrijwilligers. Dit deelproject startte in Albrandswaard in juni jl. met zes vrijwilligers. Deelproject 5: het Onderwijsproject 'Criminaliteit in Barendrecht' Deelnemers: C.S.G. Calvijn Barendrecht, Historische Vereniging en Oudheidkamer Barendrecht. Doel: leerlingen op een speelse manier in aan raking brengen met het culturele erfgoed, bronnenonderzoek en archief in het alge meen. Resultaat: leerlingen hebben geleerd verban den te leggen tussen criminaliteit in de 19de eeuw en de sociale leefomgeving. Stand van zaken: de lespakketten worden samengesteld t.b.v. gebruik in het laatste tri mester van het schooljaar 2004-2005. Deelproject 6: het Onderwijsproject 'Naar Capelle!' Deelnemers: Historische Vereniging Capelle aan den IJssel, Stichting Openbare Bibliotheek Capelle aan den IJssel en de O.S.G. IJsselcollege te Capelle aan den IJssel. Doel: leerlingen op een speelse manier in aanraking brengen met het culturele erfgoed, bronnenonderzoek en archief in het alge meen. Resultaat: leerlingen hebben geleerd verban den te leggen tussen demografische ontwik kelingen en de sociale leefomgeving. Zij heb ben onderzoek gedaan naar (de beleving van) migratie/emigratie na WO II in relatie tot de ontwikkeling van de verschillende Capelse wijken. Stand van zaken: de lespakketten worden samengesteld t.b.v. gebruik in het laatste tri mester van het schooljaar 2004-2005. Deelproject 7: het Digitale Oud-Notariële Archief Deelnemende partij: Stichting Oud-Ridderkerk. Doel: de oud-notariële archieven van Ridderkerk digitaal (web-based) ontsluiten. Resultaat: circa 14,5 strekkende meter nota riële akten zijn digitaal ontsloten en zicht baar op de website van het GAR en van de gemeente Ridderkerk. Stand van zaken: de notariële protocollen zijn gescand. Invoer is in december 2004 gestart met zes vrijwilligers. Deelproject 8: het Onderwijsproject 'Cultuur in Actie in Albrandswaard' Deelnemers: R.K. Basisschool Don Bosco in Rhoon en eventueel andere basis- en middel bare scholen in Albrandswaard en/of andere gemeenten. Doel: leerlingen op een speelse manier in aan raking brengen met het culturele erfgoed, bronnenonderzoek en archief in het algemeen. Resultaat: op internet/dvd zijn voor de leer lingen relevante gegevens over de geschiede nis van IJsselmonde beschikbaar en verwij zingen naar archieven en musea, (bij voor keur) als digitaal stripverhaal. Stand van zaken: de initiatiefnemers doen een quick scan naar de haalbaarheid van dit deel project. juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 9