Verslag van het congres 'Opleiden van archivarissen een gezamenlijke verantwoordelijkheid' ■i Li? iaaiË^H BBsssmaes archiefopleiding archiefopleiding In zijn openingswoord lichtte dag voorzitter Daan Hertogs de samenstelling en rol van de Adviescommissie Oplei dingen toe. De commissie adviseert de Archiefschool over de beroepsgericht heid, de kwaliteit en de samenhang van de opleidingen en houdt zich daarbij bezig met de inhoud van de huidige opleidingen in relatie tot de behoefte van het werkveld. Onder de werkzaamheden van de commissie valt onder meer het opstellen van beroepsprofielen en het toetsen van de opleiding aan de compe tenties die aan de profielen gekoppeld zijn. Belangrijke vragen die Hertogs op het congres beantwoord hoopte te krij gen: Wat zijn de behoeften van het veld?; Vormt de commissie een tevredenstellen de brug tussen het veld en de school?; Wat zijn de eventuele klachten van alle betrokkenen (het veld, de opleiders, de studenten)? Het openingswoord werd gevolgd do(5Feen rapportage van de rondgang die Willem Goelema op verzoek van de Archiefschool langs verschillende grotere archiefinstellingen heeft gemaakt. Hij heeft tijdens die rondgang met 21 lei dinggevenden gesproken, om hun ideeën over de verhouding tussen oplei ding en werkveld te horen en zo een beeld te vormen van het imago van de Archiefschool, gezien vanuit het werk veld. De belangrijkste conclusie die Goelema uit zijn gesprekken kon trek ken: het gaat niet goed! Grofweg twee derde van de ondervraagden "verlangt hartstochtelijk terug naar het oude stel sel." Slechts een kleine minderheid lijkt wel achter de nieuwe opleidingsvormen te staan, maar het overgrote deel is erg negatief en vindt dat de nieuwe Archiefschool slecht communiceert, defensief reageert op kritiek en boven dien te ver verwijderd is van het veld. Goelema constateerde dat de archiefop leiding tot de hervorming van de Archiefschool eind jaren negentig gedu rende tachtig jaar eigenlijk onveranderd is gebleven, terwijl er in het werkveld van alles is veranderd. Daarom heeft dit nieuwe systeem toch meer toekomst. De meerderheid van de ondervraagde dien sten geeft echter aan archivarissen nodig te hebben die nog over de 'oude kwalitei ten' beschikken. Goelema's advies: kijk hoe je met het nieuwe systeem toch aan die wensen kunt beantwoorden. Goelema gaf een aantal voorstellen voor verbetering: zorg voor een betere integra tie van de opleidingen in het werkveld, bijvoorbeeld door stagiaires door het hele land te plaatsen en niet alleen rond Amsterdam; biedt cursussen voor de tra ditionele vaardigheden aan in een samenwerkingsverband tussen de Archiefschool en het werkveld; voorkom dat hbo'ers en wo'ers ingezet worden voor productiewerk, bijvoorbeeld door een upgrade van de opleiding Archief assistent. De archiefassistent kan onder steunende werkzaamheden verrichten in bijvoorbeeld de studiezaal of tot op zeke re hoogte helpen met inventariseren. De vraag die hier nu rijst: Wat is dan precies de positie van de hbo'er tussen de acade mici - bestemd voor wetenschappelijk advies, beleids- en managementfuncties - enerzijds en de archiefassistenten - voor het uitvoerend werk - anderzijds? De rapportage van Willem Goelema en de conclusies daarvan riepen een heftige discussie op. Er werden vragen gesteld over speciale beroepsvaardigheden voor archiefinspecteurs en de urgente behoef te aan traditionele vaardigheden voor de middelbare archiefambtenaar. Met enige volharding kwam het probleem aan bod van het onderlinge verband tussen archi- vistiek, DIV-veld en ICT en van de behoefte aan hybride specialisten archi- vistiek en ICT. Uit alle opmerkingen kwam het gezamenlijke idee naar voren dat er een gedegen marktonderzoek moet worden gedaan om antwoord te krijgen op de volgende vragen: welke vervanging is er nodig in de archiefwereld in de komende jaren?; aan wat voor soort mensen is behoefte en hoeveel?; op welke motivaties van de toekomstige stu denten moet je inspelen als opleider? Alleen met de resultaten van dit grondige onderzoek kun je de situatie analyseren en uiteindelijk antwoord krijgen op de vraag: hoe brengen we de betrokkenen bij elkaar? De discussie werd tijdens de lunch aan verschillende tafels in alle hevigheid voortgezet. In de middag verdeelden de deelnemers zich over vier verschillende sessies, waarin gediscussieerd kon wor den over de stand van zaken met betrek king tot respectievelijk de opleidingen Archivistiek A en B, de cursus Archief assistent en de mogelijkheden tot na- en bijscholing. De stemming onder de deelnemers aan deze sessie - opleiders, werkgevers en (oud)studenten - was behoorlijk positief. Uit de gesprekken tussen deze partijen bleek dat de ideeën van alle betrokkenen op elkaar aansluiten. Waar is dan eigen lijk de kloof? In de loop van de discussie ontstond het idee dat er eigenlijk niet eens echt sprake is van een kloof, maar meer van een gebrek aan onderling con tact. Het werkveld weet niet precies wat loop van de sessie leek het vertrouwen tussen alle partijen steeds meer toe te nemen. Er werd echter ook opgemerkt dat er andere kapers op de kust zijn: ook musea etc. zullen de afgestudeerden in het vizier krijgen. De werkgevers moeten hier bedacht op zijn en de nieuwe archi varissen goed in de gaten houden. Het is daarbij ook belangrijk, dat de opleiding beter zichtbaar wordt in het werkveld. Ga met de studenten langs bij archiefdien sten door het land! Ten aanzien van de inhoud van de oplei dingen was men het erover eens dat er in het curriculum meer aandacht gegeven moet worden aan de recente ontwikke lingen in de ICT, omdat die problematiek steeds belangrijker wordt in het archief veld. Het gaat hierbij niet zozeer om de praktische kennis en vaardigheden. Maar je moet wel weten welke mogelijkheden de ICT biedt voor de archivistiek. Een aantal studenten zou het prettig vinden wanneer er in de opleiding meer grove differentiatie geboden wordt, zodat spe cialisatie tot op zekere hoogte tot de voor mensen het kan verwachten van de opleiding Archiefwetenschappen, en de studenten op hun beurt denken dat ze met deze opleiding niet aan de slag kun nen, omdat de werkgevers niet goed weten wat de afgestudeerden te bieden hebben. Door alle partijen werd bena drukt dat de nieuwe archivarissen een waardevolle bijdrage kunnen leveren op beleids- en managementniveau. In de mogelijkheden hoort. Tot slot moet er door de opleiding een helder doel voor ogen gesteld worden: waar studeer je naartoe? Ook de deelnemers aan de sessie voor Archivistiek B waren positief gestemd. Tijdens de gesprekken in deze sessie werd onder meer aandacht besteed aan de inhoud van de opleiding. Dynamisch archief wordt langzaam maar zeker helemaal digitaal. Dit aspect moet tijdens de opleiding voldoende aandacht krijgen, want ook het digitale archief behoort tot ons toekomstige erfgoed. Naast de basismodulen moeten mogelijk heden tot specialisatie geboden worden, die aansluiten op de wensen van de stu dent en de trends in het vakgebied. Men vroeg zich ook af hoe vakken als archief bewerking en inventariseren met het huidige, brede programma te combine ren zouden zijn. Uiteindelijk moet de student Archivistiek B in staat zijn zelf standig te kunnen leren en werken; de afgestudeerde wordt verwacht analytisch te kunnen denken, beleid te maken, te coördineren en het product te ontwikke len. Door de studenten werd aangegeven dat ze hiervoor een managementmodule missen in de huidige opleiding. Er werd geconstateerd dat het overleg tussen de Archiefschool en het werkveld niet goed verloopt en dat daar dus wat aan gedaan moet worden. Stages moeten beter gecoördineerd worden en er moe ten nieuwe eisen aan gesteld worden. Verder lijkt het dat de DIV-wereld onbe kend is met de opleiding Archivistiek B, terwijl afgestudeerden uit deze richting hier prima zouden passen. Daarom is het van groot belang, dat er vanuit de oplei ding een goede PR ontwikkeld wordt. De conclusie van de sessie was heel posi tief: de opleiding heeft alle mogelijkhe den en potenties om de kloof tussen opleiding en veld te dichten, maar onder bepaalde voorwaarden. De belangrijkste zijn: studenten moeten tijdens de oplei ding een eigen profiel kunnen vormen, dat aansluit op de behoeften van het veld en actuele trends; er moet een goede PR komen en het veld moet ook investeren in nieuwe mensen. Net als bij de andere sessies waren ook hier alle betrokken partijen vertegen woordigd. Uit de gesprekken bleek dat er onduidelijkheid bestaat over het niveau van de eenjarige opleiding tot Archief assistent en de status die deze opleiding heeft of zou moeten hebben. De oplei ding bestaat al vanaf 1986. Vanaf sep tember 2005 gaat de geheel vernieuwde 12 jfeujCBKrei liWBBMi 'SAMEN OP WEG!' Door Elena Smirnova en Jorien Weterings* Op 8 juni organiseerde de Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool in het Utrechtse Ottone het congres 'Opleiden van archivarissen: een gezamenlijke verantwoor delijkheid'. De laatste jaren lijkt de kloof tussen de archiefopleidingen en het werk veld steeds groter te worden. De Adviescommissie Opleidingen probeert door middel van verschillende projecten de knel punten te constateren en naar oplossingen te zoeken om de communicatie tussen opleiding en veld te verbeteren. Op het congres werd in de ochtend een aantal van de resultaten van deze werkzaamheden teruggekoppeld naar de betrokken partijen, te weten de opleidingen, werkgevers en -nemers en niet te vergeten: de studenten. Van deze betrokken partijen werd in de parallelsessies gedurende de middag een actieve deelname verwacht, om met elkaar in discussie te treden en zodoende samen de verantwoordelijkheid te nemen om de veronderstelde kloof enigszins te dichten. Een geslaagde of niet-geslaagde poging? De presentatietafel van de Archiefschool. Foto: Bastiaan de Goede. Wat verwacht u? De discussie in de zaal van Ottone. Foto: Bastiaan de Goede. Parallelsessie Archivistiek A Parallelsessie Archivistiek B, met bij de flip-over Jaap Veerman, lid van de Adviescommissie. Foto: Bastiaan de Goede. Parallelsessie Archivistiek B Parallelsessie Archiefassistent archievenblad juli 2005 juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 6