Ipt AVAG Unieke historische Gelderse films geconserveerd en toegankelijk gemaakt In memoriam mevrouw Raden Adjeng Soemartini DEN-beleidsplan 2006-2008 Raad voor Cultuur positief over DIVA nieuws uit het veld 8 nieuws uit het veld Tientallen historische films uit Gelderland zijn met subsidie van de Mondriaan Stichting geconserveerd, gedigitaliseerd en daarmee toegankelijk gemaakt voor vertoning. Het Audio visueel Archief Gelderland coördineert de subsidieaanvragen en begeleidde de werkzaamheden aan de films. De oudste geconserveerde films dateren uit de jaren twintig en dertig, de meest recente uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Het gaat hier om 8mm- en 16mm-smalfilms en uiterst brandbare 35mm-nitraatfilms. Welke historische films betreft het? Een selectie: - dorpsfilms over Terwolde, Voorst en Wilp (1938-1961); - films over het voormalige kindertehuis De Lichthoeve in Garderen (1932- 1950); - films met onderwerpen uit Arnhem (1932-1980): bouw en opening van het provinciehuis, Korps Gele Rijders, Sinterklaasfeest op de Julianaschool, Veluwse verkenners, TBC-bestrijding, opening bejaardenhuis Huis en Haard, inwijding van de herbouwde Sint- Walburgiskerk, wederopbouw van Arnhem. Verder zijn er op dit moment nog ver schillende films en geluidsopnamen in bewerking, waaronder een geluidsopna me van de installatie van een NSB-burge- Fragment uit 'Paradijs der Jeugd' uit 1951een speel- en propagandafilm van de KNGV en NUS, gemaakt door Studio S in Ermelo. meester in Winterswijk en enige films van de adellijke familie Van Randwijck (uit de jaren twintig). De deelnemers in dit conserveringspro ject zijn het Gelders Archief (Arnhem), Regionaal Archief Nijmegen, Gemeente archief Barneveld, Streekarchivariaat Regio Achterhoek, Streekarchief Bom- melerwaard, de Vereniging Dorpsbe langen Terwolde en een particulier uit Eerbeek. De conservering gebeurt vol gens internationale normen bij gespecia liseerde bedrijven. De Stichting Audio-Visueel Archief Gelderland (AVAG) streeft naar een pro vinciaal netwerk van collectiebeheerders van historisch audiovisueel materiaal. Verder wil het AVAG het beheer van audiovisuele collecties verbeteren en oude films, geluidsbanden et cetera veilig Audio Visueel Archief Gelderland stellen. Bovendien moet een breed publiek kunnen (gaan) genieten van dit audiovisueel erfgoed. Sinds 2004 beschikt het AVAG over een consulent, die in het eerste jaar diverse Gelderse col lectiebeheerders bezocht, hun audiovisu ele collecties globaal in kaart bracht en hun problemen inventariseerde. De Provincie Gelderland financiert het werk van het AVAG. De Mondraan Stichting financierde uit de behoudsregeling 'Conservering ver spreide audiovisuele collecties' voor 40 procent de conservering en digitalisering van de bovengenoemde historische films. De resterende financiële middelen werden opgebracht door de deelnemen de Gelderse instellingen zelf en door aan vullende fondsen. Op de website van DEN (Digitaal Erfgoed Nederland) is het nieuwe beleids plan voor de periode 2006-2008 in te zien. Het beleidsplan beschrijft de wijze waarop DEN inhoud zal geven aan het dynamisch systeem van kwaliteitsbor ging voor ICT in het erfgoed. DEN maakt duidelijk wat de succescrite ria zijn bij de inzet van ICT in het erf goed, toetst de ICT-praktijk in het cultu- reelerfgoedveld op effectiviteit en effi ciency, biedt een marktplaats voor inno vatie en eCulturele ontwikkeling en ver ankert het sectoroverstijgende perspec tief in de kwaliteitszorg. U vindt het beleidsplan op www.den.nl/ frames_alg_bel.html. Op 16 juni jl. heeft de Raad voor Cultuur zijn advies met betrekking tot de ondersteu nende instellingen in de cultuursector aangeboden aan staatssecretaris Van der Laan. De Raad dringt in hoofdzaak aan op een efficiëntieslag door samenwerking. Het ontbreekt de koepels volgens de Raad nog aan visie op het gebied van erfgoedbrede samenwerking. De kracht van DIVA schuilt volgens de Raad vooral in de taak 'afstemming en coördinatie' in het kleinschalige en veelvormige archiefveld. De Raad ziet de belangrijkste opgave van het archiefveld voor de komende jaren in de versterking van de digitale dienstverlening. DIVA zou hierin een grote rol moeten vervul len als het gaat om reflectie, afstemming en coördinatie. Ook adviseert de Raad extra geld te reserveren voor het versterken van de band tussen DIV en archieven. Het advies biedt DIVA opnieuw heldere richtlijnen en beves tigt de visie zoals deze is geformuleerd in het Meerjarenbeleidsplan 2006-2008. Lees het gehele advies op de website van DIVA: www.divakoepel.nl. archievenblad juli 2005 Op 14 mei 2005 is in Jakarta mevrouw Raden Adjeng Soemartini over leden, van 1971 tot 1991 Directeur van het Arsip Nasional, het Nationaal Archief van Indonesië. Met groot politiek inzicht, goede connecties en veel diplo matie heeft zij de verkommerde restan ten van de voormalige Landsarchief- dienst weer op poten weten te zetten. Al snel na haar aantreden verrees, op een ver buiten het vervuilde centrum van Jakarta gelegen terrein, een indrukwek kend complex van kantoorgebouwen en archiefdepots waarheen in de loop der jaren alle archieven, tot dan onder ande re opgeslagen in een monumentaal oud landhuis in de benedenstad van Jakarta, werden overgebracht. Tegelijk werden de eerste aanzetten gegeven voor de inrich ting van regionale archiefdiensten en kreeg de zorg voor deze tot dan toe ver waarloosde archieven een wettelijke basis. In een energiek opgezet inhaalpro gramma werd gezorgd voor de overbren ging naar centrale en regionale archiefbe waarplaatsen van archieven of de restan ten daarvan waarvan de overbrenging al in de Nederlandse tijd bijna tot stilstand was gekomen. Om al die taken uit te voe ren werd een opleidingsprogramma gestart op de Universitas Indonesia en spoedig daarna verschenen ook de eerste medewerkers in Nederland teneinde daar de lessen aan de Rijksarchiefschool te gaan volgen. Zelf was zij in 1968 hen al voorgegaan, evenals haar latere rechter hand Machfudi Mangkudilaga. In 1974 werd voldaan aan haar verzoek iemand te sturen die een verkennend onderzoek zou gaan doen dat bedoeld was om over te gaan tot uitwisseling van microfilms. Als gevolg van dat bezoek zijn in 1977 een tweetal archivarissen naar Jakarta gezonden teneinde daar gedurende een jaar een programma uit te voeren waarbij een groot archievenbestand bestaande uit acht volledig door elkaar geraakte archieven geïnventariseerd moest wor den. Het was de bedoeling hierbij zo veel mogelijk mensen van het Arsip Nasional te trainen in het uitvoeren van dergelijke ingewikkelde klussen. Bij dit werk wer den ook de inmiddels in Nederland opge leide archivarissen betrokken. Zo was mevrouw Soemartini, in relatief zeer korte tijd, in staat geweest om ook de archiefsamenwerking tussen Neder land en Indonesië in volle gang te zetten. Dit zou niet mogelijk geweest zijn als zij niet in Nederland in de toenmalige alge meen rijksarchivaris, mr. Ribberink, iemand gevonden had die met haar op gelijkwaardige basis kon samenwerken zonder de schijn van bevoogding te wek ken. De tastbare resultaten van de intensieve samenwerking zijn te zien in de hon derdduizenden micro-opnamen die de oceaan over en weer overgestoken zijn, in de vele jonge Indonesische archiefme dewerkers die hier hun training kregen en in de voortdurende in-service-training in Indonesië, waarbij duizenden meters archief werden geïnventariseerd en voor gebruik beschikbaar gemaakt en waarbij talloze medewerkers wegwijs werden gemaakt in de archiefsystemen uit de Nederlandse tijd. De in 2001 onder de Tanap-paraplu gestarte medewerking bij de inventarisatie van onder andere de VOC-archieven is van dit alles een recht streeks voortvloeisel. Mevrouw Soemartini was de stuwende kracht achter al deze activiteiten, die zonder haar in het moeras van regeltjes en gevoeligheden zouden zijn verzon ken. Zij heeft in de twintig jaar dat zij de leiding had over het Arsip Nasional een achterstand van een eeuw omgezet in een voorsprong op de omringende lan den en heeft dat gedaan op een wijze die haar tot een alom geliefd persoon maak te. Ze kon streng zijn voor haar mensen, maar zorgde tegelijk voor hen als een moeder. Ook na haar afscheid waakte zij nog tot het laatst over het wel en wee van het Arsip en was achter de schermen voortdurend in de weer om haar schep ping op koers te houden. Haar overlijden laat, ook in het persoon lijke vlak, een grote leegte achter. Het is daarbij een troost te weten dat een goed getraind en door haar voorbeeld geïnspi reerd team op de door haar aangewezen weg zal voortgaan. Hein de Graaff Wanneer ik mevrouw Soemartini voor het eerst ontmoette? Tijdens mijn eer ste CITRA, in 1981, als vertegenwoordi ger van de VAN? Ik herinner het me niet. Ineens was ze er en zaten we te praten, Engels en Nederlands ver mengd. ICA, Indonesië, Nederland, Archiefschool, politionele acties, relatie Nederland-lndonesië, relatie ANRI-ARA, herinneringen, verdriet, alles was privé, alles was bespreekbaar. Steeds wan neer we elkaar ontmoetten, had ze tijd voor me, veel tijd. Samen ontsnappen en winkelen, haar boodschappen dra gen, ons boos maken over dingen die gebeurden, gezegd werden, of niet gezegd werden. Tijdens ons beider lidmaatschap van de Evaluatiecommissie van de ICA, in Weimar in 1990, net voor de Wende, wisten we ons een week lang opgeslo ten. Plotseling een hand op mijn arm, "Joan, houd maar op, ze begrijpen ons toch niet" - een van de eindeloze gevechten in de ICA tegen de oogklep pen van de standaard-Europeaan. Ons gevoel hield ons overeind, samen met het andere Weimar. Nieuwjaarsberichten en een enkele brief volgden. Een wijze, emotionele vrouw, hopende op beter, op verbetering, soms teleurge steld, soms verbitterd, ineens: "gek hè, we kennen elkaar nog niet zo lang, maar we zijn heel close, hoe komt dat nou?" In 2001 hadden we nog telefonisch contact, toen ik in Jakarta was voor een vergadering bij het ANRI. "Joan, het is beter dat we elkaar niet meer zien, ik ben zo moe." Een statige, grootse vrouw, een grand old lady van de ICA is niet meer. Joan van Albada, secretary general International Council on Archives juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4