ooootooodooo VGI-innovatieprijs 2005 Heliview: aanzienlijke behoefte aan digitalisering van documenten DIVA laat eigen website testen Q/c%crot\i: b^icveu uit cic ^anvuutie(l nieuws uit het veld nieuws uit het veld Interactief Archief NIEUWS uit Antoinette Visser neemt afscheid als hoofd van de afdeling Advies van het Instituut Collectie Nederland. Zij heeft de functie aanvaard van algemeen directeur van het Haags Historisch Museum en van museum De Gevangenpoort. Zij zal op 1 augustus 2005 aan deze nieuwe baan begin nen. Visser werkte vanaf 1 augustus 1997 bij het ICN. Dr. Frank Huysmans is per 1 september 2005 benoemd tot bijzonder hoogleraar Bibliotheekwetenschap, in het bijzonder met betrekking tot openbare bibliotheken, aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). De leerstoel is ingesteld vanwege de Vereniging van Openbare Bibliotheken. Huysmans, sinds 2001 als wetenschappelijk medewerker in dienst van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in Den Haag, doet onderzoek naar mediagebruik en cul tuurdeelname. Zijn interesse gaat daarbij in het bijzonder uit naar de plaats die de diver se culturele uitingsvormen, waaronder media, innemen in de vrijetijdsbesteding van mensen. Als hoogleraar Bibliotheekwetenschap gaat Huysmans zich bezighouden met theorie vorming en onderzoek rond de veranderin gen die de maatschappelijke informatievoor ziening doormaakt sinds de opkomst van commerciële en nieuwe media. Hierbij zal de vraag centraal staan hoe openbare bibliothe ken hun rol als toegangspoort tot informatie en cultuur vormgeven in relatie tot verande rende behoeften bij hun gebruikers. Huysmans is redactielid van het Tijdschrift voor Communicatiewetenschap en lid van de editorial board van Communications, The European journal of Communication Research. Voor 2001 was Huysmans als universitair docent en onderzoeker werkzaam bij de Katholieke Universiteit Nijmegen (nu Radboud Universiteit). Per 2 mei 2005 is dr. Karei Veile van het Rijksarchief Beveren benoemd als de nieuwe algemeen rijksarchivaris van België. Daarmee is een einde gekomen aan een periode van tweeënhalf jaar waarin dit ambt vacant was. De 46-jari- ge Oost-Vlaming Veile heeft nationaal en internationaal reeds zijn sporen ver diend op het gebied van de elektroni sche verwerking van archieven en de bewerking van justitiële archieven. Vooreerst staat een grondige reorganisa tie van het Belgische archiefwezen op zijn agenda. In 2005 beloont de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica (VGI) voor de derde maal de meest vernieuwende ICT-toepassing op het terrein van de geschiedenis. In 2003 en 2004 werd deze innovatieprijs gewonnen door respectie velijk het Amsterdams Gemeentearchief en het Ename Expertisecentrum. Dit jaar krijgt de uitreiking een interna tionaal tintje omdat de prijs wordt toege kend tijdens de XVIe conferentie van de Association for History and Computing (AHC) van 14 t/m 17 september in Amsterdam. Speciaal daarvoor is de VGI- innovatieprijs in 2005 omgedoopt tot de VGI Award. Bovendien worden er twee prijzen toegekend: een voor de winnende Vlaams-Nederlandse toepassing en een voor een internationale toepassing. Voor de Vlaams-Nederlandse VGI Award zal een deskundige jury uit de inzendin gen drie toepassingen nomineren. Deze drie inzenders mogen tijdens de confe rentie een korte presentatie (in het Engels) geven over hun product. Daarna zal er door de jury een winnaar worden aangewezen. Deze krijgt een oorkonde, het recht om het speciale 'VGI-innovatie prijs 2005-vignet te gebruiken en diverse andere prijzen. Ook wordt na afloop op ruime schaal een persbericht verspreid waarin de winnaar en diens product wordt belicht. De jury roept iedereen op eigen of andere toepassingen voor te dragen voor de VGI Award 2005. Bij innovaties van ICT-toe- passingen op het terrein van de geschie denis valt te denken aan: - innovatie in de manier waarop een bestaande doelgroep wordt bediend; - innovatie in de manier waarop met een bestaande doelgroep wordt gecommu niceerd; - innovatie in de manier waarop een nieuwe doelgroep wordt aangeboord; - nieuwe, geschiedwetenschappelijke, toepassingen die zijn bedacht voor bestaand ICT-gereedschap; - nieuw ICT-gereedschap dat is ontwik keld ten dienste van historisch onder zoek. De jury staat onder voorzitterschap van Onno Boonstra (docent Culturele en Historische Informatiekunde aan de Faculteit Letteren van de Radboud Universiteit Nijmegen en voorzitter van de VGI). Wie een toepassing wil voordragen in de categorie Vlaams-Nederlandse producten voor de VGI Award 2005, kan een e-mail sturen naar de voorzitter van de jury, o.boonstra@let.kun.nl. Vermeld in het bericht behalve naam, adres en telefoon nummer van de inzender, de naam van de toepassing, de URL (indien aanwezig) en een toelichting op het innovatieve aspect van de toepassing. De termijn voor de voordracht eindigt op 1 augustus 2005. Voor meer informatie over de VGI-inno- vatieprijs 2005 en de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica kunt u con tact opnemen met: Marcel Ras, tel. (070) 386 48 32 of 06-14 777 671 of e-mail marcel.ras@den.nl. archievenblad juli 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Document- en informatiemanagement is voor 68 procent van de organisaties een belangrijk of zelfs zeer belangrijk thema. Bijna een kwart van de organisaties (22 procent) maakt gebruik van een documentmanage mentsysteem. Van de organisaties die nog geen gebruik maken van zo'n systeem, geeft bijna eenderde aan bezig te zijn met de imple mentatie (8 procent) of plannen te hebben voor aanschaf ervan (23 procent). Toch zijn de documenten die de organisaties binnenkomen en verlaten vaak nog niet digitaal. Dit blijkt uit recent grootschalig onderzoek van Heliview onder organisaties met meer dan vijftig werk nemers. Vrijwel alle organisaties maken gebruik van de post als distributiekanaal voor inkomende en uitgaande facturen, in kooporders en orderbevestigingen. Hiernaast worden als distributiekanalen e-mail, fax en gekoppelde elektronische applicaties gebruikt. Kijkend naar het totale volume van inkomen de documenten, valt op dat slechts 5 procent ontvangen wordt via e-mail en 2 procent via gekoppelde elektronische applicaties. Nog Op 29 september vindt in Ottone in Utrecht het afsluitende congres van Interactief Archief plaats. In de archief- brief Interactief Archief (2002) gaf staats secretaris Rick van der Ploeg DIVA opdracht een onderzoek te laten uitvoe ren naar de inhoud van het begrip toe gankelijkheid en de daarbij toe te passen kwaliteitsnormen. Dit onderzoek moest aansluiten bij de reeds door DIVA in gang gezette ontwikkeling op het gebied van kwaliteitszorg. Hieruit is onder meer het rapport 'Naar een publieksgericht archiefbestel' (2003) van IOO voortgeko men. Het congres is bedoeld voor mede werkers van archieven die betrokken zijn geweest bij Interactief Archief of hier belangstelling voor hebben. Met het congres zal het traject worden afgerond. altijd wordt 89 procent van alle inkomende documenten ontvangen via de post. Voor uit gaande documenten is dezelfde ontwikkeling waar te nemen: 85 procent van het totale volu me wordt verzonden via de post. Slechts 11 procent van de verzending gebeurt digitaal, via e-mail (6 procent) en gekoppelde elektronische applicaties (5 procent). Als voornaamste knelpunt bij het verzenden van documenten wordt door organisaties het koppelen van klantinformatie genoemd, gevolgd door opmaak en archivering. Bij inko mende documenten vormt de distributie een knelpunt, gevolgd door het archiveren en inboeken ervan. Vooral binnen organisaties in de grootzakelijke markt (meer dan 500 werkne mers) vormen dit vaak knelpunten. Digita lisering en archivering worden dan ook aange geven als belangrijkste verbeterpunten met betrekking tot documentverwerking, gevolgd door het optimaliseren van de processen en het verhogen van de snelheid en efficiëntie. De gespecialiseerde softwareleverancier is in bijna de helft van de gevallen de aangewezen partij om informatie in te winnen over geautomati seerde oplossingen op het gebied van docu mentverwerking en distributie, gevolgd door system integrators (27 procent) en leveranciers van copiers en printers (17 procent). (Bron: NVBA nieuws) Sinds DIVA begin vorig jaar haar nieuwe website presenteerde ontving de vereni ging vele en uiteenlopende reacties. DIVA beschouwt www.divakoepel.nl als één van haar belangrijkste communica tiemiddelen en investeert veel in het up- to-date houden van de website. De Sectie Kwaliteitszorg van DIVA biedt usability- tests voor archiefsites aan in het pro gramma voor 2005. Bij het ontwikkelen van een website houden archiefinstellin gen vaak wel rekening met functionali teit en vormgeving, maar de gebruiks vriendelijkheid, of het gebrek daaraan, komt soms pas aan de orde als de website al online is. In juni heeft DIVA de eigen site dan ook aan een grondige usability- test onderworpen. Een aantal testgebrui kers heeft in een 'proeflaboratorium' zoekopdrachten uitgevoerd en is hierbij nauwlettend geobserveerd. Hierdoor kwamen de sterke en minder sterke pun ten van www.divakoepel.nl bloot te lig gen en konden aanbevelingen voor ver beteringen worden opgesteld. Deze zomer wordt dan ook hard gewerkt aan de usability van de DIVA-site. De test is uitgevoerd door Happy User Studio. Verderop in dit Archievenblad vindt u een artikel over de usabilitytests van Happy User Studio. Dit najaar (8 oktober 2005-10 januari 2006) organiseert de Kunsthal in samen werking met het Rijksmuseum een ten toonstelling over de Nederlandse roman tiek. Er zullen ruim 120 schilderijen en 100 tekeningen en aquarellen worden getoond. De expositie zal illustreren dat de romantiek een maatschappelijke bewe ging was. Bestaande machtsstructuren veranderden en het alledaagse, het gevoel en het sentiment werden daarbij bepa lend. Daarom worden ook documenten geëxposeerd, van kunstenaars, beroemde personen, maar ook van de gewone man. De Kunsthal is nog op zoek naar dergelijke documenten. Heeft u bijvoorbeeld liefdesbrieven die een brok in de keel geven, een ontroeren de correspondentie tussen ouders en kin deren, of brieven van reizigers met heim wee en wilt u die uitlenen voor deze ten toonstelling, dan kunt u contact opne men met Deirdre Carasso, hoofd presenta tie en educatie Nationaal Archief, tel. (070) 331 55 12, e-mail: deirdre.caras- so@nationaalarchief.nl juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3