Het Archievenbladvan charter tot chip 16 26 y& a Happy User Studio U nu colofon 112 Samen op weg!' Verslag van het congres 'Opleiden van archivarissen: een gezamenlijke verantwoordelijkheid' [30 Orgelbouw Verschueren Heythuysen [29 [31 Citaat van de maand ain r f 1i noot van de redactie ÉSSï^ nm iTrrrfm SM Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beckjac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur). Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Eric Hennekam, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief 's-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 68,00 80,00 96,00 5,00 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2005. I N H 0 U D S C 111 E-depot Rotterdam. Nieuwe redactionele vormen E-depot: Ivo Zandhuis Archiefopleiding: Elena Smirnova en Jorien Weterings Project Regionaal-Historische Samenwerking: een balans De praktijk: Hans Mathijssen 120 De Mondriaan Stichting en de archieven De praktijk: Coby Reitsma 122 'De geschiedenis was het enige dat wij hadden', een lezing over archiefbeheer De praktijk: Frans Tilstra [25 29 oktober 2005. Gluren bij de buren tijdens de Landelijke Archievendag Landelijke archievendag: Barbara Boender 126 Alleen Happy Users op uw archiefsite Kwaliteit van dienstverlening: Barbara Boender Hofleverancier: Harry Strijkers Vaste rubrieken 3 De archiefschat Li. Nieuws uit het veld Column Literatuur KVAN Nieuws [32 |3Ó Agenda 'Mijn geheugen is als het werk van een drankzuchtige archivaris: het vertoont gaten en verdichtingen, de kaartenbakken zijn omgevallen, de fiches in haast weer bijeengeraapt.' Karei Glastra van Loon (1962-2005), in: De Passievrucht (Amsterdam/Antwerpen, 1999). P G A V E I 'Samen op weg!' Verslag van het congres 'Opleiden van archivarissen: een gezamenlijke verantwoordelijkheid' Door Elena Smirnova en Jorien Weterings De Adviescommissie Opleidingen van de Archief- school organiseerde in juni een congres over het opleiden van archivarissen. De congresgangers, on der wie veel studenten, namen actief deel aan de discussie. 'De geschiedenis was het enige dat wij hadden', een lezing over archiefbeheer Door Frans Tilstra NIOD-directeur Hans Blom hield onlangs een lezing over het beheer van archieven. Met name documen ten die een volledig digitaal leven leiden, dreigen te verdwijnen in de onafzienbare informatiestroom. Project Regionaal-Historische Samenwerking: een balans Ui fvuei pfar.-, in 8 )vn:J> iw'i fcjfiptb Door Hans Mathijssen Het Gemeentearchief Rotterdam heeft inhoud gege ven aan zijn functie van regionaal-historisch centrum door samen met zeven omliggende gemeenten een aantal projecten uit te voeren. Hans Mathijssen maakt de balans op. Alleen Happy Users op uw archiefsite 'fppjglHMIII llllllllllill lllllllllilllllllll Door Barbara Boender De Sectie Kwaliteitszorg van DIVA werkt nauw samen met Happy User Studio: een bedrijf dat is gespecialiseerd in 'usabilitytests' voor websites. Ook de webwensen van archiefklanten kunnen worden geïnventariseerd. Gaten in ons geheugen De op 1 juli jl. overleden Karei Glastra van Loon vergeleek in zijn in de 'ik'-vorm geschreven bekroonde roman 'De Passie vrucht' het geheugen van de hoofdpersoon met een drankzuch tige archivaris. Hoe hij aan deze vergelijking komt is mij onbekend. Als onderzoeksjournalist moet hij beslist in aanraking zijn gekomen met archieven. Of hij bij de bezoe ken aan de archieven ook dron ken archivarissen is tegengeko men, waag ik te betwijfelen. Het citaat is echter een treffende ver gelijking voor wat bij een archief dienst ook fysiek kan gebeuren. Natuurlijk hebben we voldoende zekerheden ingebouwd: er is per manent toezicht op de kaarten bakken, ze hebben een blokke ring en sommige kaartenbakken zijn zelfs beveiligd door een lange pen, waardoor de fiches er niet zo gemakkelijk uit kunnen. Veel archiefdiensten zijn zelfs overge stapt op het digitaliseren van de kaartenbakken in ingenieuze data- base-achtige systemen. Het zoe ken gaat dan sneller en veetzijdi- ger. Het is een zegen, waardoor de gaten in ons geheugen sneller en doeltreffender weer met infor matie op te vullen zijn. Maar... Onlangs wilde ik weer wat gegevens vergelijken uit volkstel- lingslijsten uit de Franse Tijd. Ik herinnerde me dat een stagiaire die zo rond 1987 in Dataflex 2.0 had ingetypt, in de tijd dat we nog geen netwerkaansluiting had den. Waar was die database? Niet op het netwerk nieuwe stijl. Een in de tussentijd vrijwel geheel ver nieuwd team aan personeel had nooit van deze werkzaamheden gehoord en dus ook niet aan de plaatsing ervan op het netwerk gedacht. Dus dan maar zoeken in de kast met oude floppen. Gelukkig, het was er nog. En zelfs de floppen van het programma. De 'hoera'-stemming werd al weer gauw de kop ingedrukt. In huis geen computer meer te vinden die 5V4"-floppen kan lezen! Om het gat in mijn geheugen te vullen heb ik dus maar de toe vlucht genomen tot de originele archiefstukken. Floppen niet kun nen lezen is net zo erg als een omgevallen kaartenbak, je hebt er niets meer aan, tenzij je op de een of andere manier de bits en bytes nog kunt ordenen. Gelukkig dat er projecten bestaan als e-depot, waardoor we de bits en bytes wat beter leren op te slaan. Gelukkig ook dat digitalise ren nu veel meer aandacht heeft dan tien jaar geleden. Het wegval len van een database zal ons nu niet meer zo gauw gebeuren, toch? Roelof Braad archievenblad juli 2005 juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2