V f ING van Christian van der Ven* Medewerker bedrijfshistorisch archief de archiefschat Een archiefschat? Dat leek me typisch iets voor oudere generaties archivarissen. In gedachten zag ik steeds een statige man zich met zorgelijke blik naar de uiterste hoek van zijn eveneens wat stof fige archiefdepot begeven. Schijnbaar als vanzelf haalt hij een doos van de plank met daarop enige voor anderen onleesbare potloodkrabbels. Een stuk waarvan slechts hij het bestaan kent, komt uit de doos. Zowel informatief als esthetisch van grote waarde, maar onvindbaar voor collega's en bezoekers. Een duidelijke schat! Toch hoefde ik niet lang na te denken over mijn eigen archiefschat toen ik op het laatste moment gevraagd werd om een bijdrage voor deze rubriek te leveren. In de depots van de Citadel in 's-Her- togenbosch liggen er daar voldoende van. Desondanks ligt mijn schat niet hier, maar in het Waalwijkse gemeentear chief. Of beter gezegd ligt hij daar juist niet meer. Op 25 juni 1824 voltrok zich in mijn geboorte- en woonplaats Waalwijk een grote ramp. Het was hooitijd, een perio de van 'groote droogte' en waarschijnlijk was het een per ongeluk in een schuur met hooi gevallen pijp die leidde tot een 'verschrikkelyke en felle brand'. Koning Willem I vond het een ramp die het gehele Koninkrijk aanging en hij besloot tot het organiseren van 'eene collecte binnen alle de provinciën van het Rijk'. Zelfs vanuit fort St.-George d'Elmina in Guinea werd in december van dat jaar een cheque verzonden. Het duurde overi gens nog een half jaar voor deze gift van 100 gulden aankwam. Waarschijnlijk eveneens voor deze col lecte werd een treurzang gemaakt. De auteur daarvan kwam zelf vermoedelijk niet uit Waalwijk, want de eerste regels staan al bol van de fouten. Wellicht om de ramp nog wat aan te dikken werd in de treurzang bijvoorbeeld melding gemaakt van 'een vrouw half verbrand' en twee omgekomen kinderen. De over- lijdensregisters kunnen deze bewering echter niet staven en evenmin gebeurt dat in een vlak na de brand opgemaakte schadelijst. Daarin wordt wel gesproken over het verlies van een koe, een kalf, drie varkens en een geit. Vanaf de oostzijde van de Grotestraat, ongeveer ter hoogte van het huidige postkantoor, tot het Hoekeinde bleven slechts zeven huizen gespaard. Welgeteld 51 andere gebouwen gingen in vlammen op, waaronder veel huizen van notabe len, maar ook twee armenhuizen en het oude raadhuis. Daar werd onder andere het administratief archief van de stad Waalwijk bewaard. De oude documenten bleken een gemakkelijke prooi voor de vlammen. Het archief van de schepen bank bleef gelukkig gespaard, want het berustte elders. Talloze vakgenoten kennen het werken met hiaten in hun archieven. Een dag na de brand in Waalwijk werden al nieuwe registers voor de Burgerlijke Stand besteld en de griffier van het vredege recht kreeg opdracht de registers over de periode 1811-1824 voor Waalwijk te kopiëren. Een enkele pastoor kopieerde zijn parochieregisters in 1811 gelukkig nog alvorens ze over te dragen en uit de handschriftencollectie van het provin ciale rijksarchief konden later afschriften van inmiddels verbrande stukken wor den verkregen die het archief enigszins reconstrueerden. Voor genealogen en heemkundigen vandaag de dag een schrale troost. Kunnen verloren gegane stukken een schat zijn? Waarom niet? Schijnbaar onbelangrijke particuliere archieven wor den nu ineens bijzonder interessant. Slordig geschreven afschriften van het Waalwijkse stadsrecht worden gekoesterd als waren zij originelen. Een collectie handschriften bevat plotseling de meest waardevolle en informatieve stukken. Je bedenkt als studiezaalmedewerker wegen om de gaten in je archief via andere bronnen te ontlopen. Je kijkt ook meer buiten de deuren van je eigen dienst. Het maakt je noodgedwongen bijzonder cre atief in je dienstverlening en het geeft zelfs bezoekers extra voldoening wan neer ondanks de brand van 1824 alsnog in de archieven het gezochte wordt gevonden. Voor mijn gevoel is dat ver brande archief op een vreemde manier dus ook wat waard. Een ware archief schat! Overigens liep decennialang juist in Waalwijk ook het beste voorbeeld rond van de archivaris uit de eerste alinea: G.F. Couwenbergh reconstrueerde een groot deel van de verloren gegane bevolkings administratie, maar bezoekers kregen vanuit de archiefkelder maar al te vaak als reactie op hun stamboomonderzoek: 'Komt u morgen maar terug, dan zoek ik dat ondertussen wel voor u uit!' ING is een internationaal opererende financiële instelling. Wereldwijd zijn zo'n 115.000 medewerkers actief op het gebied van bankieren, verzekeren en vermogensbeheer. 34.000 van hen werken in Nederland bij bekende merken als Nationale-Nederlanden, Postbank, de ING Bank en RVS. De veelzijdigheid van ING staat garant voor een diversiteit aan mensen, functies en loopbaanmogelijkheden. Maar hoe veelzijdig ING ook is, alle medewerkers hebben wel een aantal eigenschappen gemeen: ze zijn pro-actief, klantgericht, oprecht en open. Spreekt dit jou aan Stap dan in de wereld van ING. De werkomgeving ING Facility Management biedt voor de labels van ING turn-key oplossingen aan op het gebied van facilitaire diensten. De kernactiviteiten zijn huisvesting logistiek en facilitaire ondersteuning. De afdeling Bedrijfshistorisch Archief is een onderdeel van ING Facility Management. ING hecht veel waarde aan het in kaart brengen van haar rijke ont staansgeschiedenis van meer dan 150 jaar. Daarom is er een bedrijfshistorisch archief, dat een gevarieerde cultuurhisto rische collectie omvat. Medewerker Bedrijfshistorisch Archief Als medewerker Bedrijfshistorisch Archief zorg je voor een toegankelijk en overzichtelijk bedrijfshistorisch archief. Je achterhaalt en verzamelt informatie en materialen bij de ING-onderdelen om de collectie compleet te maken en maakt afspraken met de verstrekkers voor het aanleveren van de archieven. Je inventariseert en ordent de archieven in database Mais Flexis. Hiervoor onderzoek je de herkomst, het gebruik en de waarde van de archieven. Aan de hand van vastgestelde voorwaarden zorg je voor het beheer en de inrichting van het Bedrijfshistorisch Archief. Je signaleert onregelmatigheden in archieven die voor restauratie en conservering in aanmerking komen. Binnen en buiten ING verzorg je bruikleenverzoeken voor onder andere musea en beantwoord je vragen over de geschiedenis van ING. Je bent opgeleid tot archivaris en beschikt naast kennis van museale en archiverings- technieken ook over kennis van archief vorming. Je bent goed op de hoogte van de Nederlandse geschiedenis en de actuele situatie. Verder beschik je over uitstekende sociale vaardigheden. Je hebt goede uitdrukkingsvaardigheiden, bij voorkeur ook in het Engels en Frans. Je bent in bezit van rijbewijs B. De arbeidsvoorwaarden ING daagt haar medewerkers uit, maar daar staat ook het een en ander tegenover. Een actieve aanpak van je carrière, waarbij je zelf een grote rol vervult. Bovendien biedt ING uitstekende arbeidsvoorwaarden. Zo is er een 36-urige werkweek die je, in overleg met je leidinggevende, naar eigen wensen kunt invullen. Verder biedt ING bijvoorbeeld een winstdeling, een dertiende maand, royale opleidings budgetten en personeelskortingen op hypotheken en verzekeringen. De sollicitatie Solliciteren kan via onze site: www.ing.nl/werken. Flier vind je ook meer informatie over werken bij ING. De sluitingsdatum is op 24 juni 2005. Voor meer informatie over de inhoud van de functie kun je contact opnemen met Ingrid Elferink, Hoofd Bedrijfshistorisch Archief, (020) 591 28 90. Voor meer informatie over de sollicitatieprocedure kun je contact opnemen met Annemijn Snuif, Recruitment, (020) 576 30 22 of (020) 652 24 03. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. De archiefschat 'Du/ten u/t den verschrikkelyke brand te Waalwyk 25 juny I824'. Christian van der Ven is als coördinator Studiezaal werkzaam bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's-Hertogenbosch. Daarnaast studeert hij Archiefwetenschap/Archivistiek A en is hij voorzitter van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) van de KVAN. juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1