BINNEN- E iUITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen Veertig jaar geleden kwamen de eer ste arbeidsmigranten uit Turkije naar Nederland. Ze streken ook neer in Limburg en vonden werk in de industrie, de nijverheid, het agrarisch bedrijf en de dienstverlening. Het Limburgs Museum en Dagblad De Limburger/Limburgs Dagblad staan stil bij de geschiedenis van de arbeidsmigratie in Limburg. Zij doen dit aan de hand van een documentaire tentoonstelling, gebaseerd op zes kran teninterviews van journalist Wido Smeets en portretten van persfotograaf Peter Schols, aangevuld met opnames uit familiealbums van de geïnterviewden. De verschillende elementen zijn samen gebracht op banieren, waarmee op sym bolische wijze de vlag wordt uitgestoken voor deze nieuwe Limburgers. Naar aanleiding van het verschijnen van de Inventaris van de archieven van het Leidsche Studenten Corps (LSC) en de Sociëteit Minerva, 1799-1972 heeft het Regionaal Archief Leiden een vitrine tentoonstelling ingericht. Met behulp van de nieuwe archiefinventaris kunnen onder zoekers voortaan alles te weten komen over het ondoordringbare bolwerk dat So ciëteit Minerva van oudsher was. In deze expositie wordt vast een tipje van de slui- er opgelicht en een aantal van de interes santste archiefstukken getoond. Studen tenalmanakken en foto's over het Leids Studentenleven omlijsten het geheel. Regionaal Archief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden In deze ten toonstelling wordt het verhaal verteld van vijf Indisch- Nederlandse fami lies. Documenten, boeken en foto's uit de collecties van de Koninklijke Biblio theek en het Natio naal Archief, aan gevuld met per soonlijke herinne- ringen, brengen deze roerige geschiede nis in beeld. Verteld wordt over de perio de waarin een vertrouwd moederland verruild wordt voor een nieuw vader land, wat hiervan de gevolgen waren, de Japanse bezetting en hoe men na de Indonesische onafhankelijkheid voor de moeilijke keuze stond: blijven of weg gaan? Deze wisselexpositie maakt deel uit van de De Verdieping van Nederland, de per manente tentoonstelling van de Konin klijke Bibliotheek en het Nationaal Archief waar aan de hand topstukken uit beide instellingen 1000 jaar Nederlandse geschiedenis, taal en cultuur wordt getoond. Deze affichetentoonstelling is in het kader van de Indische zomer in de Haagse Affiche Galerij te zien. Zestig affi- ches laten het intensieve verkeer tussen Nederland en Indië zien. Affiches voor (industriële) beurzen, theaterstukken en boeken, maar ook oproepen om Indië te bevrijden. Tien revueaffiches van Joop Postma nemen een belangrijke plek in. 2005 is het jaar van de sport in Rotterdam. Het gemeentearchief Rotter dam heeft uit zijn grote collectie van 50.000 affiches een selectie gemaakt van sportaffiches uit de afgelopen honderd jaar. De tentoonstelling in de Archief winkel laat zo veel mogelijk takken van sport zien, en uiteraard zijn op de ten toonstelling Sparta, Excelsior en Feye- noord van de partij, net als bokser Bep van Klaveren en het Concours Hippique in Kralingen. Het affiche van de wed strijd V.O.C. - Sparta (23 februari 1902) is één van de oudste in de Archiefwinkel. Archiefwinkel Gemeentearchief Rotterdam, Coolsingel 91, Rotterdam Info: tel. (010) 404 59 95 of www.ga r. rotte rdam.nl agenda Het Nederlands Architectuurinsti tuut (NAi) heeft ter gelegenheid van het zilveren regeringsju bileum van konin gin Beatrix de in 1923 aan koningin Wilhelmina gepresenteerde 'Bouwkunst tentoonstelling 1898-1923' (met werk van onder meer H.P. Berlage, P.J.H. Cuy- pers, B. Bijvoet en J. Duiker, M. Brinkman en W.M. Dudok) aan de hand van archiefonderzoek gereconstrueerd. Daar aan heeft het NAi een nieuwe tentoon stelling verbonden met werk van enkele van de belangrijkste architecten en pro jecten van de afgelopen vijfentwintig jaar, zoals Pi de Bruijn, Dick van Game ren, Jan Hoogstad, Atelier Pro, Koen van Velsen, Sjoerd Soeters, NL Architects en Wiel Arets. Bijeenkomsten 'Archival Affinities. Adapting and Adopting Archival Cultures' luidt de titel van I-CHORA 2. Deze internationale con ferentie, georganiseerd door de Univer siteit van Amsterdam en de Stichting Archiefschool, richt zich op op intercul turele en internationale invloeden op archiefbeheer en archieftheorie. Beoogd doel van de conferentie is het samenbrengen van onderzoekers, informatie- en computerspecialisten en medewerkers van cultureelerfgoedinstel- lingen om ervaringen uit te wisselen en kennis te delen met betrekking tot com puters, ICT en cultureel erfgoed. Eendaags praktijkseminar georgani seerd door Elsevier Congressen, bedoeld voor eenieder die verantwoordelijk is voor het inrichten van het archief en richtlijnen/handvatten zoekt om het bestaande archief te reorganiseren of een digitaal archief op te zetten. Kosten: 449,00 (excl. BTW) Studiemiddag van de Werkgroep Stedengeschiedenis in samenwerking met de Faculteit Geowetenschappen van de Universiteit Utrecht over het gebruik van kaarten en plattegronden bij stads- historisch onderzoek. Aanvang: 13.00 uur De studiedag is gratis voor eenieder toe gankelijk. Tot 1 augustus kunt u zich nog inschrijven voor dit vijfdaagse symposi um van de European Commission on Preservation and Access. De conversie, conservering en de bewaring en hante ring van digitale bestanden op lange ter mijn zijn de issues die onder meer aan bod komen. De voertaal is Engels. Kosten: 600,00 500,00 voor ECPA- en TAPE-leden) Tijdens deze vierdaagse VVOJ-confe- rentie over onderzoeksjournalistiek wor den kennis, ervaring, methoden en tech nieken van journalistiek onderzoek uit gewisseld. Daarnaast is er veel gelegen heid voor netwerkvorming voor wie aan grensoverschrijdend onderzoek wil doen. Een kleine honderd sprekers, trainers en moderators zullen in tientallen sessies hun kennis en vaardigheden delen met collega's uit de hele wereld. De program- ma-onderdelen zijn te verdelen in kern sessies, panelsessies, computertrainingen en demonstraties. De voertaal is Engels. j 13 oktober I 29 oktober Op de eerste zaterdag van de Week van de Geschiedenis, vindt dit jaar opnieuw de Landelijke Archievendag plaats. Het thema van de Week en de Landelijke Archievendag is 'buren'. Buurten (wijken), nieuwe buren (migran ten), buurlanden (België 175 jaar), zuster steden kunnen aanleiding zijn om dit thema vorm te geven. Buitenland t/m 31 juli Op een bankje aan de Maas dromen van de Bosporus. Veertig jaar arbeidsmigranten uit Turkije Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 21 12 of www.limburgs- museum.nl t/m 22 augustus Een greep uit de archieven van het Leidsche Studenten Corps en Sociëteit Minerva Olifanten in conversatiezaal Sociëteit Minerva, stunt eer stejaarsclub, 1961 (collectie Regionaal Archief Leiden), foto Jan Lagas. Info: tel. (071) 516 53 55 of www.leidenar- chief.nl t/m 28 augustus Na Indië: een vijfluik over afscheid en aan komst Danser Raden Mas Jodjana, olieverf op doek, Isaac Israels. Collectie Museum Boijmans van Beuningen, Rotterdam. Koninklijke Bibliotheek en Nationaal Archief, Prins Willem-Alexanderhof, Den Haag Info: tel. (070) 314 03 10/331 54 00 of www.deverdiepingvannederland.nl 14 juli t/m 21 september 2005 Cara Belanda (de Nederlandse manier) Indische tentoonstelling 25-28 mei 1922, Scheveningen Kurhaus. Ontwerp:Jack Pencil, 1922. Druk:The Regent printing co. Ltd., London. INDISCHE TENTOONSTELLING VAN 25-28 HEI l9al SCHEVENINCEN KURHAUS De Affiche Galerij, tramtunnel Station Spui, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20/353 70 42 of www.hga.denhaag.nl I t/m eind september Rotterdam sport! Overzicht van 100 jaar sportaffi- ches uit het Gemeentearchief Rotterdam Maandag 19 maart 1956. In de Ahoy-hal te Rotterdam bokst de fenomenale Hollandse wonderbokser Bep van Klaveren zijn laatste wedstrijd tegen Duitslands allerbeste Weltergewicht Werner Handke. Collectie Gemeentearchief Rotterdam. BEP «11 KLAVEREN archievenblad juli 2005 t/m 23 oktober Een vorstelijke tentoon stelling NAi, Museumpark 25, Rotterdam Info: (010) 440 12 00 ofwww.nai.nl 31 augustus t/m 2 september Second International Conference on the History of Records and Archives (I-CH0RA 2) Informatie en aanmelding: http://j-ch0ra2.archiefsch00l.nl 1 14 t/m 17 september International Association for History and ComputingXVth Conference: Humanities, Computers and Cultural Heritage Locatie: Felix Meritus, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.hca2005.org 1 21 september Digitaal archiveren en Documenten Structuurplan Locatie: SpectraFacility te Utrecht Informatie: tel. (070) 441 57 43 of via Susan.Beaujean@reedbusiness.nl j 23 september Historische cartografie en de stad Locatie: Bibliotheekgebouw Universiteit Utrecht (Boothzaal), Heidelberglaan 3, Utrecht Informatie: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14) of www.ivdn.nl 28 september t/m 4 oktober TAPE workshop on management of audiovisual collections Locatie: KNAW, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.tape-online.net/courses.html juli 2005 I 29 september t/m 2 oktober Global Investigative Journalism Conference Deelnamekosten: leden VVOJ 255,00, niet-leden 390,00 Locatie: De Meervaart, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.vvoj.nl/conferentie_2005 Derde Ketelaarlezingen KVAN Algemene Ledenvergadering Informatie: bureau@kvan.nl Landelijke Archievendag 2005 Informatie: www.archievendag.nl en www.anno.nl 27 t/m 30 september, Stuttgart 75e Deutscher Archivtag: Das Deutsche Archivwesen und der Nationalsozialismus Informatie en aanmelding: www.archivtag.de archievenblad LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG

Archievenblad | 2005 | | pagina 18