Verschueren Heythuysen e c e n s i e s ignalementen ORGELBOUW hofleverancier 30 literatuur 'Staat van Oorlog'. Wapenbedrijf en militaire hervorming in de Republiek der Verenigde Nederlanden, 1585-1621 Oorlogskind Dvd en werkboekje voor het basisonderwijs Stam- en wapenboeken, adel en aanzienlijke families 31 Door Harry Strijkers* Het Archievenblad besteedt in dit regerings jubileumjaar van koningin Beatrix aandacht aan enkele koninklijke ondernemingen en hofleveranciers en hun archieven. Het predi kaat 'hofleverancier' staat onder meer voor bewezen kwaliteit, soliditeit en continuïteit van de onderneming. Het symboliseert als het ware het respect, de waardering en het vertrouwen van de vorstin tegenover de begunstigde en hoeft niet te betekenen dat er daadwerkelijk aan het hof is geleverd. Sinds 1991 mag Orgelbouw Verschueren uit het Limburgse Heythuysen zich hofleveran cier noemen. De toekenning van het predi kaat 'Bij Koninklijke Beschikking Hofleverancier' vormde destijds een bekro ning van het honderdjarig bestaan. De geschiedenis van Orgelbouw Verschueren begint met de grondlegger Leon Verschueren, die op 5 mei 1891 in zijn woonplaats Heythuysen een werk plaats oprichtte voor orgelonderdelen. Hij volgde opleidingen in de meubelma kerij en in de orgelbouw. Zo was hij van De voorkant van het doorVerschueren gerestaureerde orgel in het oude Salviuskerkje van Limbricht. Foto: Harry Strijkers. 1886 tot 1890 in de leer bij de vooraan staande orgelmakersfirma Maarschalker- weerd in Utrecht, met name in de pijpen- makerij. Al spoedig maakte hij zelf een eigen orgel. Dit opus, een mechanisch eenklaviersorgel gebouwd in 1896 voor de hervormde noodkerk te Schagen, is echter niet meer te horen. Mede door de invloed van de Zuid-Duitse orgelmaker Max Bittner, die van 1904 tot 1955 bij Verschueren werkzaam was, werd de Zuid-Nederlandse orgelcultuur verrijkt met Duitse laatromantische prin cipes. Een voorbeeld hiervan is het goed bewaarde Verschueren-orgel uit 1929 in de St.-Petruskerk van Gulpen. Zonen Vanaf de jaren twintig van de vorige eeuw kwamen achtereenvolgens de vier zonen van Leon Verschueren in het bedrijf werken. Zij stonden tot 1977 aan het roer van de orgelmakerij. Emile Verschueren (1909-1985) werd de leider van het in 1937 opgerichte filiaal in het Belgische Tongeren. Dit filiaal werd in 1951 zelfstandig en heeft bestaan tot 1998. Ton Verschueren nam vanaf 1946 de boekhouding en de overzee-export onder zijn hoede. Frans Verschueren (1914-1986) voltooide zijn opleiding bij de firma Kuhn A.G. in het Zwitserse Mannedorf. Hij bestierde naderhand de pijpenmakerij en de intonatieafdeling. Tot aan zijn overlijden werkte hij actief mee aan het onderzoek van historisch pijpwerk, het vervaardigen en het restau reren van pijpen, het uitbreiden van het tongwerk-arsenaal en de voorintonatie. Zoon Leon Verschueren kreeg naderhand de algemene leiding. In de loop der tijd werden diverse bedrijfsvergrotingen gerealiseerd, onder meer in 1926, 1935, 1947 en later in de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw. Nieuw personeel werd aangetrok ken, vooral uit Duitsland en Limburg. Maar ook de uit een Oostenrijkse orgel makersfamilie afkomstige Helmut Brau- ner en de in het Parijse huis Cavaillé- Coll-Convers opgeleide intonateur Henri Grados. Deze laatste werkte ieder jaar, van 1948 tot 1969, een aantal maanden in Heythuysen aan het voorintoneren van tongwerken en het opleiden van jonge intonateurs. Vernieuwing Vanaf 1948 werden rugwerken gebouwd en uit 1953 dateert het eerste orgel met een mechanische traktuur. Het aantal mechanische orgels neemt in de loop der jaren sterk toe, de elektro-pneu- matiek verdwijnt geleidelijk. Wat het uiterlijk betreft zien we in de periode 1945-1960 enerzijds een voortborduren op de open opstellingen zoals die in de vooroorlogse jaren gebruikelijk waren, anderzijds worden er ook instrumenten in - soms zelfs historische - orgelkasten gebouwd. Eind jaren zestig komt in Nederland een hernieuwde oriëntatie op historische orgelbouwprincipes op gang. Hierbij geven restauraties ook voor Verschueren belangrijke impulsen, zoals de restauraties van het Le Picard-orgel in de St.-Martinuskerk te Gronsveld (1974) en van het Robustelly-Smits-orgel in de St.-Lambertuskerk te Helmond (1976). Sinds 1986 nemen de orgels van Verschueren prominente plaatsen in op de orgellandkaart van onder andere Nederland, België, Duitsland, Finland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk en Zwe den. Derde generatie Vanaf 1977 wordt de orgelmakerij geleid door de derde generatie Ver schueren in de persoon van Léon, zoon van Frans Verschueren. Onder zijn lei ding legde het bedrijf zich meer en meer toe op de historische orgelbouwwijzen. Aanvankelijk vooral op de Zuid-Neder landse en Luikse orgelbouw uit de zeven tiende en achttiende eeuw. Na 1980 ook op de andere, noordelijker cultuurgebie den, en op de negentiende-eeuwse orgel bouw. Bedrijfsarchief Meer dan honderd jaar orgelbouw in Heythuysen heeft vanzelfsprekend ook de nodige schriftelijke neerslag opgele verd. Zo is er een oud kasboek vanuit de begintijd bewaard gebleven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is er nogal wat archiefmateriaal verloren gegaan. Toch is het archief vanaf het einde van de jaren dertig van de twintigste eeuw compleet. Het dynamisch archief is toegankelijk via werkmappen met opusnummer. Vanzelf sprekend is de computer hierbij een niet weg te denken hulpmiddel. In de loop der tijd zijn enkele gedenkboe ken over het bedrijf geschreven, waarbij dankbaar gebruik is gemaakt van het archief. Bij die gelegenheden werd er wel enige ordening in gebracht. Wellicht is overbrenging van dit unieke bedrijfsar chief naar een gemeente- of rijksarchief in de toekomst een nog betere optie. Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad. archievenblad juli 2005 Signalementen door Jac. Biemans en Harry Strijkers Michiel de Jong Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2005 ISBN 90-6550-792-2, 384 blz., 35,00 Bij het begin van de Opstand in de Republiek der Verenigde Nederlanden wa ren de wapenhandel en wapennijverheid nauwelijks ontwikkeld. Tachtig jaar later was de Republiek 'het wapenarsenaal van de wereld' geworden en een 'Staat van Oorlog'. Het is opmerkelijk dat de Nederlandse koop lieden en ondernemers er in slaagden om binnen enkele decennia een dergelijke omvangrijke bedrijfstak op te bouwen. Hoe was dat mogelijk? Michiel de Jong beschrijft de opbouw van het wapenbedrijf vanuit het perspectief van deze ondernemers, van de import van grondstoffen, via de binnen landse productie, tot de distributie op bin nen- en buitenlandse markten. De schrijver legt in zijn boek de nadruk op het blootleg gen van de samenhang tussen de economi sche groei, de militaire hervorming en de staatshervorming in de Republiek. Die im- STAAT VAN OORLOG SS» mers bepaalden de speelruimte van die ondernemers. Het zijn deze processen die meer inzicht bieden in de dynamiek en de opkomst van de nieu we Republiek. De lijst van geraadpleegde ar chiefbronnen is indrukwekkend. Een over zicht van de gedrukte bronnen en literatuur ontbreekt evenmin. Het boek is toegankelijk via een register op namen van personen, plaatsen en (oorlogs)schepen. Voor de lief hebbers en fijnproevers zijn er diverse gra fieken, schema's en tabellen in dit gedegen boekwerk opgenomen. (HS) Anne Frank Stichting en NI0D, Amsterdam, 2005 ISBN 90-72972-97-X, 64 blz., 17,50 (boekje dvd) Van maart 2005 tot en met mei 2006 doet de tentoonstelling 'Oorlogskind' alle provincies van Nederland aan. Deze exposi tie, waarbij verhalen, foto's en voorwerpen van twaalf kinderen in oorlogstijd centraal staan, is opgezet door de Anne Frank Stichting en het NIOD. Het is een goede zaak dat het niet alleen terugkijken is, maar dat ook organisaties als War Child en Unicef bij het project zijn betrokken, waardoor ook de huidige oorlogskinderen een plaats in het geheel krijgen. Door middel van de verhalen van Ed van Thijn en Armando, maar ook van minder beroemde personen als een vroeger lid van de Nationale Jeugdstorm of een meisje dat in Amsterdam de hongerwin ter meemaakte en daarnaast van oorlogskin deren van vandaag-de-dag uit Tsjetsjenië of Cambodja, wordt de oorlog een aaneenscha keling van persoonlijke belevenissen. Het vooral kinderen laten leren van de herinne ringen van 'kinderen in oorlog' is een van de doelen van het project. De persoonlijke ver halen raken bij kinderen een gevoelige snaar, waardoor ook juist de achtergronden van de oorlog beter beklijven. Bij de ten toonstelling is een educatief programma ontwikkeld. NIOD en Anne Frank Stichting maakten een speciaal werkboekje en een dvd voor scholieren. In het werkboekje worden door middel van zes persoonlijke verhalen de thema's bur gerslachtoffers, collaboratie, hon ger/dagelijks le ven, verzet, joden vervolging en Nederlands-Indië aan de orde ge steld. Een kinder jury koos de historische foto's voor het boekje uit en lichtte deze toe. Het boekje sluit af met twaalf opdrachten. Op de dvd zijn historische filmbeelden van de Tweede Wereldoorlog en de verhalen van de twaalf personen uit de tentoonstelling en de twee oorlogskinderen van nu bijeenge bracht. De dvd en het werkboekje zijn te bestellen door een e-mail te sturen naar a.van.stel@niod.nl. Meer informatie over de tentoonstelling vindt u op de website www.oorlogskind.info. (JB) A.A. Vorsterman van Oijen en J.B. Rietstap Centraal Bureau voor Genealogie, Den Haag, 2005 ISBN 90-5802-000-2, 39,00 (incl. verzendkos ten) Onlangs is het derde deel verschenen in de reeks 'Digitale naslag' van het Centraal Bureau voor Genealogie. De cd-rom Stam- en wapenboeken, adel en aanzienlijke families bevat in gedigitaliseerde vorm de twee stan daardwerken: J.B. Rietstap, Wapenboek van den Nederlandschen adel (Groningen 1883- 1887) en A.A. Vorsterman van Oyen, Stam en wapenboek van aanzienlijke Nederlandsche familiën (Groningen 1885-1890). Beide heren waren belangrijke figuren in de geschiedenis van de genealogie en heraldiek. De twee wapenboeken zijn in opzet en uit voering vergelijkbaar. Ze zijn uitgebracht in folioformaat en fraai uitgegeven in rode ban den met goudopdruk. De werken bevatten de genealogieën van Nederlandse adellijke en aanzienlijke families en de wapens van deze families in een mooie kleurendruk. Beide werken golden in de daaropvolgende decennia als standaardwerk en waren uit gangspunt voor vele genealogische mono grafieën die over vooraanstaande Neder landse families het licht zagen. De originele uitgaven zijn inmiddels kost baar goed. Ze zijn schaars en vaak incom pleet doordat de wapens in de loop der tijd veelal verloren zijn gegaan. In samenwerking met Arik BV heeft het Cen traal Bureau voor Genealogie deze vaak geraad pleegde werken nu gescand en op cd-rom uitgebracht. De gescande pagina's van de wapenboeken zijn opgeslagen als PDF's en kunnen worden bekeken door mid del van het meegeleverde Adobe Reader met zoekmodule. De pagina's, ook die met de fraaie wapentekeningen in kleur, kunnen worden afgedrukt. Een aanwinst voor 'gene alogisch' Nederland. (HS) Stam- cn wapenboeken adel en aanzienlijke families juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 15