Happy User Studio Christien Booij en Saskia van der Linden hebben allebei ruime ervaring met multimedia en usability. Anderhalf jaar geleden deden ze onder de naam Happy User Studio hun eerste opdracht samen. Booij is neerlandica en speciali seerde zich in fonetiek, spraak- en taal automatisering. Ze werkte in het gebrui kerslab van de ING Group voor ze in 1999 voor zichzelf begon met 'Happy User'. Van der Linden studeerde Kunst geschiedenis en Cultuurwetenschappen en werkte jarenlang in het onderwijs. Na een omscholing tot multimediaontwer- per kwam zij veelvuldig in aanraking met websites waarbij de gebruiker volledig werd vergeten. Hier ontwikkelde zich haar belangstelling voor usability. Vanwege de achtergrond van Booij en Van der Linden richtte hun samenwer king zich in eerste instantie op educatie ve websites in de culturele sector. Tijdens de uitreiking van de VGI Innovatieprijs, voor de beste website op dit gebied, werd de basis gelegd voor samenwerking in de erfgoedsector. Tijdens de studiedag 'Transparantie in Dienstverlening' van de sectie Kwaliteitszorg in december 2004 presenteerden de dames hun aanpak aan het archiefveld. De sectie heeft in haar programma voor 2005 een groot aantal activiteiten van Happy User Studio opge nomen, waaronder een aantal workshops en usabilitytests. Usability van websites is de core business van Happy User Studio. Booij: "Veel erf goedinstellingen laten een website ont werpen vanuit de collectie, het mooie materiaal dat beheerd wordt staat cen traal. Bij het ontwerp wordt echter niet stilgestaan bij wat het publiek wil. De toegevoegde waarde van de inhoud van de site is dan wel groot, maar de presen tatie is niet klantgericht. En als niemand kan vinden wat er allemaal op de website te zien is, schiet de site sowieso zijn doel voorbij." Van der Linden: "In de begro ting wordt geld voor de site én de vorm geving gereserveerd, maar voor de usabi lity is niets begroot. Dat de website tech nisch gezien werkt en mooi is vormgege ven vindt men al heel wat. Over de gebruiksvriendelijkheid voor de doel groep van de site is vaak niet nagedacht." Happy User Studio is specialist op het gebied van de webwensen van de klant. Algemene vragen als 'wie is mijn klant en wat zoekt hij op mijn site?' en 'welke producten wil ik aanbieden?' zijn ook toepasbaar in het archiefwezen. Van der Linden wijst er op hoeveel archiefin stellingen onderling van elkaar kunnen leren. "Iedereen wil het wiel zelf uitvin den, maar zeker in de non-profitwereld is dat zonde! Archieven hebben grosso modo dezelfde doelgroep. Daarom bie den wij onze usabilitytests ook aan meer dere archiefinstellingen tegelijkertijd aan. Ten eerste drukt dat de kosten, ten tweede kunnen deelnemers veel Ieren van de 'goede' en 'foute' aspecten van andermans site." Booij: "Archiefsites zijn vaak complexe sites, complexer dan bij voorbeeld websites van musea, vanwege de uitgebreide zoekmogelijkheden. Wanneer de website door de medewer kers gezien wordt als een veredelde bedrijfsfolder kan de klant behoorlijk teleurgesteld raken. Vaak is dit een 'zoek- vind-kwestie'. De klant zoekt iets met een bepaalde verwachting, maar kan dit niet direct, of helemaal niet, vinden en haakt af. Die klant ben je dan kwijt." Happy User biedt verschillende soor ten websitetests aan. Zo kan een instel ling een quick scan of een expert review laten doen, waarbij de website door Happy User Studio wordt bekeken en beoordeeld. Hieruit volgt een aantal aan bevelingen ter verbetering van de site. Een meer diepgaand beeld van de eigen site is te verkrijgen door deze te onder werpen aan een gebruikerstest. Happy User Studio richt dan een testlaboratori um in waarin een aantal representatieve gebruikers aan de hand van opdrachten de site test. Hierbij wordt hun webgedrag geobserveerd en geanalyseerd. Dit geeft veel inzicht in de gebruiksvriendelijkheid van de site. De instelling krijgt vervol gens een rapportage en een aantal aanbe velingen mee naar huis. Happy User Studio verbetert de site dus niet zelf. Booij: "Deze Usabilitytest legt de zwakke punten van de site bloot. Ondanks dat mensen te horen krijgen dat bepaalde onderdelen van hun site niet in orde zijn, zijn ze vaak verrassend blij. Onze ervaring is dat de gebruikerstests als een eye-opener werken." Van der Linden: "Maar wij zijn wel de brenger van de slechte boodschap... En soms worden onze adviezen ook in de wind geslagen. Bij een uitgeverij zei een gedreven pro grammeur over hun eigen doelgroep: 'die snappen toch niets, ze moeten ook met hun vingers van het internet afblijven!"' Is er een gouden tip voor archiefwebsi tes? Booij: "Meestal vragen mensen mij om lijstjes met tips, checklists en valkui len. Maar die wil ik niet geven. Een alge mene tip is wel: houdt vanaf het begin van de ontwikkeling van de site rekening met usability en laat daarbij informatie van buiten het project toe. Wanneer mensen intensief met de ontwikkeling van een site bezig zijn, ontstaat vaak een soort projectblindheid. Mensen denken vanuit hun eigen organisatie en hun eigen jargon. Investeren in usability aan het begin van de ontwikkeling dwingt je ook om na te denken over heel funda mentele vragen over de organisatie. Ideologische vragen over doelstellingen moeten eerst een antwoord krijgen voor je je producten digitaal aan het publiek gaat aanbieden." Van der Linden: "Een bekende valkuil is bijvoorbeeld dat instellingen denken dat ze hun website voor een breed publiek van 9-99 maken. Dit is namelijk niet te doen." De dames van Happy User Studio raden dus aan usability op te nemen in het beleid en budget van de organisatie. Door de samenwerking met DIVA hoopt Happy User Studio usability breed te kunnen promoten in de archiefsector. Van der Linden: "Usability is een concept dat moet groeien, het betekent een cul tuuromslag in de organisatie en de digi tale dienstverlening. Het is goed dat DIVA dit in het kader van kwaliteitszorg duurzaam ondersteunt." kwaliteit van dienstverlening De sectie Kwaliteitszorg van DIVA heeft kwaliteit van dienstverlening Alleen Happy Users op uw archief site Door Barbara Boender* De Sectie Kwaliteitszorg van DIVA is dit jaar een succesvolle samenwerking aangegaan met twee dames die zich hebben gespecia liseerd in het gebruiksvriendelijk maken van websites. Hun motto blijkt duidelijk uit de naam van hun bedrijf: Happy User Studio: de tevredenheid van de sitebezoe ker staat centraal. Tijdens een gesprek met DIVA lichten zij toe hoe ook archiefinstellin gen van hun kennis kunnen profiteren. Webwensen Eye-opener Saskia van der Linden (links) en Christien Booij. een aantal diensten van Happy User Studio opgenomen in het programma voor 2005. Door archiefinstellingen tegelijkertijd en samen aan usability tests deel te laten nemen, kunnen de kosten voor deze tests worden gedeeld. In september start een usabi litytest waar uw instelling zich nog voor kan aanmelden. Op 20 september vindt de workshop 'Gezien én gelezen' plaats, over het effect van tekst en vormgeving op uw website. Ook kunt u zich via DIVA aanmelden voor een quickscan of expert review van uw archiefsite. Kijkt u voor meer informatie op www.divakoepel.nl/sectie_kwaliteit.html. Barbara Boender is communicatiemedewerker bij DIVA. archievenblad juli 2005 juli 2005 archievenblad EBSBffgg

Archievenblad | 2005 | | pagina 13