Ssy Directeur m/v Maarten Broek* (maximaal 36 uur per weelc) H de archiefervaring Mki AB'L 'IfïKEVEN De archieforganisaties zijn op weg publieksgerichte instanties te worden. Zij richten zich daarbij, als regionaal historische centra, op een steeds bredere doelgroep. De tijd dat alleen wettelijke taken prioriteit kregen ligt achter ons. In dit kader past een nieuwe, open benaderingswijze van de klant evenals nieuwe, eigentijdse vormen van presentatie. Het Utrechts Archief wil hieraan in de komende jaren invulling geven door een aanzienlijk deel van de naar buiten gerichte organisatie te positioneren in het Utrechtse Museumkwartier, in de schaduw van de Dom, het cultuur-historische hart van de stad Utrecht. Het Utrechts Archief is een openbaar lichaam op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen en beheert de archieven van het Rijk en de gemeente Utrecht onder eindverantwoordelijkheid van het Algemeen Bestuur. De directeur staat aan het hoofd van de organisatie. In verband met het vertrek van de huidige functionaris, zoekt Het Utrechts Archief een: Wij zoeken een inspirerend leider met de nodige managementcompetenties. Diepgaande kennis van de materie strekt tot aanbeveling, maar is niet strikt noodzakelijk. Absoluut vereist is affiniteit met dit soort organisaties en werkprocessen, alsmede het vermogen om vorm te geven aan het begrip "cultureel ondernemer". Functie-inhoud: Als directeur geeft u leiding aan een team van professionals. U bent verantwoordelijk voor: Het positioneren, vormgeven en verder uitbouwen tot een open en naar buiten gerichte organisatie met oog voor veranderingen en met oog voor een goede dienstverlening; één en ander zo mogelijk in samenwerking met andere culturele organisaties. Het leiding geven aan het proces waarbij u, uiteraard in samenwerking met de medewerkers, uitvoering geeft aan de vastgestelde beleidsnota voor 2005 -2008, waarbij u stuurt op resultaten en financiën. Het ontwikkelen van nieuwe beleidsvoornemens binnen de kaders van het archief- en cultuurbeleid van het rijk en de gemeente. Het managen van de verschillende beleidsonderdelen binnen een consistente beleidslijn. Het zorgen voor een goed werkklimaat en goede werkverhoudingen waarin medewerkers optimaal kunnen functioneren. Daarnaast ben u als eerst betrokkene degene die een succes gaat maken van de verhuizing van een groot gedeelte van de organisatie naar het Museumkwartier. Functie-eisen en vaardigheden: Representatief, uitstekende communicatieve en sociale vaardigheden en bestuurlijk inzicht. Aantoonbare management- en leiderskwaliteiten. Aantoonbare affiniteit met het cultuurhistorische werkterrein. In staat om creatief vorm te geven aan het begrip "cultureel ondernemer" met behulp van kennis over de nieuwste ontwikkelingen. Heldere visie op de functie en mogelijkheden van een modern historisch informatiecentrum in de Utrechtse context. Academisch werk- en denkniveau. Een assessment en/of een antecendentenonderzoek kunnen deel uitmaken van de selectieprocedure. Arbeidsvoorwaarden: Het Utrechts Archief volgt de rechtspositie van de gemeente Utrecht. Aanstelling geschiedt, afhankelijk van opleiding en ervaring, maximaal in salarisschaal 15. Uitloop naar salarisschaal 16 behoort t.z.t. tot de mogelijkheden. Inlichtingen: Voor nadere informatie over deze functie kunt u contact opnemen met de waarnemend directeur, de heer mr. T. Nijenkamp, telefoonnummer 030-286 66 11. Sollicitatie: Uw sollicitatie kunt u binnen 2 weken na verschijning richten aan de voorzitter van het algemeen bestuur van Het Utrechts Archief, t.a.v. de heer mr. T. Nijenkamp, waarnemend directeur, Alex. Numanltade 199-201, 3572 KW Utrecht. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. De archiefervarin 'Boek'. Dat is volgens de overlevering het eerste woord dat over mijn lippen kwam, vanzelfsprekend na 'papa' en 'mama' of wat daarvoor moest doorgaan. Dat moet een voorteken zijn geweest, want in de daaropvolgende jaren hebben boeken altijd een bijzondere aantrekkingskracht op mij gehad. HF.MRl lie CliEEV'E P,. TERRA PROM1SSA OPDOUW DOOR HET HUISGEZIN .ARNOLD PIJl'JSKS Veel oude bibliotheek boeken krij gen letter lijk het stempel 'afgeschre ven' opge drukt. Dit exemplaar uit de col lectie van de voorma lige RK Openbare Leeszaal en Bibliotheek Haarlem is liefdevol opgenomen in de verzameling van Maarten Broek. In 1995 bracht ik voor het eerst een bezoek aan de Kennemer Atlas, de foto- en prentencollectie van de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem (onlangs met het Rijksarchief in Noord-Holland gefuseerd tot Noord-Hollands Archief). Ik was op zoek naar oude afbeeldingen van het pand Nieuwe Gracht 70, van waaruit ik sinds enige tijd werkte als zelfstandig tekstschrijver en bedrijfsjournalist. Bij deze gelegenheid kwam ik erachter dat in het gebouw jarenlang de Roorns- Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek was gevestigd. Gezien mijn belangstelling voor het boek was mijn nieuwsgierigheid gewekt en ik besloot in de geschiedenis van deze instelling te duiken. Er bleek nauwelijks iets over op papier te staan. Wel waren er negen dozen met archiefmateriaal. Dat was begin jaren zeventig bij de Archiefdienst voor Kennemerland gedeponeerd, nadat de katholieke bibliotheek was gefuseerd met de Stadsbibliotheek. Vanaf dat moment bracht ik tussen mijn werk zaamheden door regelmatig een bezoek aan de studiezaal van de Archiefdienst voor Kennemerland om het bibliotheek archief te bestuderen. Blijkbaar was ik de eerste bezoeker die belang stelde in dat archief. Telkens als ik een doos met archiefmateriaal aanvroeg, kreeg ik er een lege doos bijgeleverd. Of ik het archief meteen wilde ompakken in een nieuwe doos van zuurvrij karton. Nou, dat was een kleine moeite. En eerlijk gezegd was ik wel gevleid door het ver trouwen dat in me werd gesteld. Ik werd namelijk ook geacht naam en plaatsings nummer van de oude doos over te nemen op de nieuwe. Langzaam maar zeker leerde ik de verschillende studie zaalmedewerkers kennen en ging ik me steeds meer thuis voelen bij de Archiefdienst voor Kennemerland. Naast het archief leverden ook de berichten in de gemicroficheerde katholieke Nieuwe Haarlemsche Courant veel informatie op. Uiteindelijk leidde mijn onderzoek tot de publicatie van een artikel in het jaarboek van de lokale historische vereniging. En mijn frequente archiefbezoek zorgde er mede voor dat de directeur van de Archiefdienst voor Kennemerland vroeg of ik behulpzaam wilde zijn bij het opzet ten van een extern gericht nieuwsblad, de Kennemer Kroniek. Indirect kwam daar weer later het eindredacteurschap van het Archievenblad uit voort. De afgelopen jaren heb ik meerdere archiefdiensten bezocht, onder andere in verband met genealogische naspeurin gen. Hoewel archieven ongetwijfeld heel erg hun best doen om ook andere doel groepen te bereiken, is de doorsnee- archiefbezoeker nog steeds een blanke veertigplusser van de mannelijke kunne (een groep waar ik zelf ook toe behoor). Omdat deze kenmerken ook op veel stu diezaalmedewerkers van toepassing zijn, is het onderscheid tussen bezoekers en medewerkers vaak moeilijk te maken. Bedrijfskleding is wellicht te veel van het goede, maar is het misschien een idee om de (studiezaal)medewerkers uit te rusten met een badge? Dan weet iemand die een 'vreemde' archiefdienst bezoekt op momenten dat de infobalie onbemand is tot wie hij zich kan richten^ig^ (hoewel vaste bezoekers je ook vaak heel goed wegwijs kunnen maken). Mijn meest recente archiefervaring betreft het Gemeentearchief Amsterdam. Via internet heb ik onlangs een kopie van een gezinskaart aangevraagd van een van mijn voorouders. Dat kostte me 9,50 euro voor drie A4'tjes. Dat is weliswaar duurder dan een treinkaartje Haarlem- Amsterdam v.v., maar je hoeft er de deur niet voor uit. Bij de bestelling zat een brief van de gemeentearchivaris zelf, waarin hij zich min of meer verontschul digde voor de kwaliteit van het gebode- ne. Alle gezinskaarten zijn in 1943 bij de overval van de verzetsgroep van Gerrit Jan van der Veen op het Bevolkings register verloren gegaan. Het enige wat bewaard is gebleven, zijn de films die in 1939 van de originele gezinskaarten zijn gemaakt. 'Sommige van onze klanten treffen het niet,' schrijft de gemeentear chivaris. 'Het probleem ligt dus niet aan onze afdrukapparatuur en ook niet aan slordigheid van onze medewerkers, maar is helaas het probleem van oude films die niet beter gereproduceerd kunnen wor den. Wij hopen dat de informatie op de kaarten voor u toch een meerwaarde hebben opgeleverd.' De gezinskaart in kwestie leverde mij de gegevens op die ik zocht. En de toelichting in de begelei dende brief heb ik als heel plezierig erva- Maarten Brock is zelfstandig tekstschrijver en (bedrijfs)journalist en onder andere eindredacteur van het Archievenblad. juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1