E-depot Rotterdam EEN DEPOT ZONDER STELLINGEN U? Samen sterk in documentbeheer De specialist voor document- en workflowmanagment Archiefbewerking Advisering Detachering Interim-management Opleidingen en trainingen Orderning van archiefbestanden, dossiervorming Postbehandeling en -registratie Projectmanagement Selectie en materiële verzorging Wegwerken van achterstanden Digitalisering en beheer van documenten Digitalisering (backlog en scanning on demand) Uitbesteding documentbeheer Opslag en beheer van archiefbestanden VBC tel 045 569 15 84 fax 045 533 19 95 www.vanbilsenconsultancy.nl Allbidigit tel 045 564 00 54 fax 045 533 19 95 www.allbidigit.nl AIV tel 045 564 00 57 fax 045 533 19 95 www.alleleijn.nl Ganzepool 6 6443 WZ Brunssum secr@allbidigit.nl De onderdelen van het nieuwste depot van het Gemeentearchief Rotter dam worden nu eens niet geleverd door de firma Bruynzeel. Dit depot bevat dan ook geen archiefdozen, maar chips, tapes en software. Hiervoor zijn andere leve ranciers geschikter. Het e-depot waarover deze serie artikelen gaat, bestaat fysiek uit vijf servers van HP, een tape-robot van StorageTek voor het maken van back-ups en een storage- omgeving van Network Appliance voor het veilig opslaan van grote hoeveelhe den data. Dit alles is geplaatst in een kast ('rack') en voorzien van een noodstroom- voorziening. Bij elkaar kan er nu 1,3 Terabyte (dat willen zeggen 1300 Gigabyte) aan digitaal archief worden bewaard. Deze opslagcapaciteit kan in de toekomst goedkoop en gemakkelijk wor den uitgebreid tot maximaal 36 Tb. Alles is dubbel uitgevoerd. Bij storing van één van de componenten wordt automatisch doorgeschakeld, zodat uitvalrisico's mini maal zijn. De keuze voor de software werd bepaald door het principe van Open Source (OSS). Dit betekent dat van software die volgens dit principe beschikbaar is de source-code openbaar is. Iedereen kan dan naar eigen goeddunken van de software gebruik maken en verbeteringen, aanpassingen en aanvullingen aanbrengen. De soft ware is dus gratis beschikbaar, maar dat betekent wel dat je zelf verantwoordelijk bent voor een correcte installatie en eventuele aanpassingen. Hieraan zijn uiteraard wel kosten verbonden. Een voortdurende stroom van verbeteringen, aanpassingen en aanvullingen is boven dien noodzakelijk en pas gewaarborgd als er voldoende gebruikers zijn die bereid zijn tijd en geld te steken in de ontwikke ling van het product. Voor het e-depot in Rotterdam is gekozen voor het softwarepakket DSpace dat vol gens het OSS-principe beschikbaar is en wordt ontwikkeld. Dit pakket is bedoeld voor academische instellingen die hun onderzoeksdata willen archiveren, even als de daaruit voortgekomen publicaties. In Nederland wordt DSpace daarom ook al gebruikt door een aantal universiteits bibliotheken. Voor het opslaan van digi tale archiefbescheiden zijn enkele aan passingen aan de software gedaan. Het belangrijkste dat moest worden aange past, is het datamodel voor de metadata die over de archiefbescheiden moeten worden vastgelegd. Dit is daarom onder werp van de volgende aflevering van deze rubriek. Voor de toegankelijkheid van het depot is gekozen voor de software i-Tor van KNAW/NIWI, dat ook in andere gevallen met DSpace is gecombineerd. i-Tor bevat de mogelijkheid om met behulp van het Open Archives Initiative - Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH) informa tie uit DSpace op te halen en op een aan trekkelijke manier doorzoekbaar te maken voor het publiek. DSpace biedt de informatie daarvoor volgens hetzelfde protocol aan. Zo ziet het modernste depot er dus uit: zonder stellingen, maar met hard- en software. De hard- en software maken de archiefdienst echter niet uit, net zomin als de stellingen de archiefdienst uitma ken. Er zal archiefmateriaal moet worden ontsloten, archiefmateriaal in het depot moeten worden geplaatst, het depot moet worden beheerd en het archief moet wor den gebruikt. Elk van deze aspecten komt in de volgende afleveringen aan de orde: Welke metadata zijn van belang? Welke soorten digitale archiefbeschei den (websites, databases) worden behandeld in het project en wat zijn hun eigenaardigheden? Hoe wordt aansluiting gevonden bij de archiefvormer? Hoe wordt digitaal depotbeheer geor ganiseerd? Hoe komt het archiefmateriaal be schikbaar via de Digitale Balie? In de laatste aflevering zullen we aanslui ting bij bestaande initiatieven onderzoe ken. Daarvoor willen we graag reacties van andere archiefdiensten over hun eigen e-depotervaringen, -bedenkingen en -verwachtingen. @UËü/zgï?-Group van bilsen consultancy alleleijn informatie verzorging Door Ivo Zandhuis* Het Gemeentearchief Rotterdam voert in samenwerking met de Archiefschool een project uit waarin het een e-depot ontwik kelt en praktische ervaring opdoet bij het archiveren van digitale archiefbescheiden. In het maartnummer van het Archievenblad heeft u kunnen lezen wat de oorsprong en opzet is van dit project. De komende maan den kijken we om het hoekje van de e-deur en doen we verslag van de voortgang van het project en van de inzichten die worden opgedaan. In deze eerste aflevering: hoe ziet het e-depot eruit en wat kunt u de komende maanden op deze pagina van het Archievenblad verwachten? Ik wil graag een e-depot; waar moet ik beginnen? Het opzetten van een e-depot kost veel inzet van verschillende medewerkers van de organisatie. Het project begint daarom bij het overtuigen van alle betrokken partijen dat een e-depot van groot belang is. In Rotterdam is ervoor gekozen om klein te beginnen, zo erva ring en nieuwe kennis op te doen en vervolgens uit te breiden. Meer informatie is te verkrijgen bij Klaartje Pompe, Gemeentearchief Rotterdam, projectleider E-depot (k.pompe@gar.rotterdam.nl) of Peter Horsman, Archiefschool, projectadviseur (p.j.horsman@archiefschool.nl). Ivo Zandhuis is zelfstandig informatie-analist bij instellingen voor cultureel erfgoed. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7