Koninklijke Bibliotheek zet BBS de praktijk de praktijk Na vele jaren van passiviteit op het gebied van het ontsluiten van kranten(collecties) op internet, lijken nu de technische mogelijkheden aanwezig om krantenmateriaal op een bevredi gende manier te ontsluiten. Terwijl veel instel lingen en archieven zich al heel wat jaren actief bezighouden met het digitaliseren van vele col lecties, is het krantenmateriaal tot nu toe een bijna onneembare horde gebleken. Terwijl dit materiaal toch een uitermate geschikte histori sche bron is om een gevarieerde groep gebrui kers te bedienen, van wetenschappers en het onderwijs tot een breed belangstellend publiek. Oorlog Revolutie De KB startte medio 2002 met behulp van een subsidie van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen een ambitieus kran tenproject onder de titel Oorlog Revolutie. Het uiteindelijke doel was het digitaliseren van microfilm en ont sluiten van drie lande lijke dagbladen (de Nieuwe Rotterdamsche Courant, Het Volk en Het Centrum) uit de periode 1910-1920. De keuze voor deze kran tentitels was ingegeven door het streven naar een brede maatschap pelijke dekking. De geselecteerde titels wa ren in een eerder pro ject van Metamorfoze (Microverfilming Lan delijke Dagbladen) al verfilmd. Het project incorpo reerde een al eerder uit gevoerd project bij de KB, The Roaring Twen ties, en het project Het Vaderland in de Tweede Wereldoorlog. Dit laatste project is een initiatief van het Haags Gemeentearchief en werd uitgevoerd in het kader van het Geheugen van Nederland. Het Roaring Twenties-project richtte zich op de periode 1920-1930 en de collectie van Het Vaderland in de Tweede Wereldoorlog loopt vanaf 1930 tot en met 1945. Uiteindelijk werden er vier dagbladen uit de periode 1910-1945 vanaf microfilm gedigitali seerd en ontsloten. De website www.kb.nl/kran- ten biedt de mogelijkheid om in totaal 76 jaar gangen en ongeveer 350.000 krantenpagina's full-text te doorzoeken, een unicum in Nederland. Tevens wordt de mogelijkheid gebo den om een zoekvraag te stellen op editie, datum of periode. Daarbij is het mogelijk om met spellingsvarianten te zoeken (verschillende fuzzy searc/ï-zoekmogelijkheden). Het specifieke jaar 1918 is geselecteerd om ontsloten te worden op basis van artikelen. Zoekopdrachten kunnen bij dit materiaal dus niet alleen in de hele kran tenpagina's worden gesteld maar eveneens in de afzonderlijke artikelen. De resultaten van een zoekopdracht worden geordend aangeboden op basis van het aantal treffers, waarbij aangeno men is dat de gebruiker de meeste belangstelling zal hebben voor het document met de meeste treffers. Het is op een eenvoudige manier moge lijk om met één of meer zoektermen dit indruk wekkende krantenmateriaal efficiënt en snel te doorzoeken. Een verkenning bij aanvang van het project bracht op nationaal niveau niet veel aan het licht. Internationaal waren er echter al wel de nodige interessante projecten uitgevoerd. Enkele jaren geleden was het tijdschrift De Groene Amsterdammer er snel bij om zijn archief full-text te ontsluiten: het geeft de gebruiker (ook niet-abonnees) de mogelijkheid om de jaar gangen van 1870 tot 1940 te doorzoeken. Daarnaast hadden zowel Het Parool als het dag blad Trouw hun oorlogsarchief ontsloten. Hierbij is het slechts mogelijk om dit bijzondere materi aal te doorzoeken op termen die in de koppen van artikelen voorkomen. In het buitenland waren er bij aanvang van het Oorlog Revolutie-project al de nodige stappen gezet op het gebied van het ontsluiten van historisch krantenmateriaal. Vooral de nationale bibliotheken in de Scandinavische landen hadden met het Tiden-project een suc cesvolle samenwerking tot stand gebracht. In Australië en Nieuw-Zeeland was er door de nationale bibliotheken eveneens aandacht besteed aan het ontsluiten van kranten materiaal. Alle werkzaamheden die binnen het pro ject waren gepland zijn door de KB uitbe steed. Bij aanvang van het project werd uit drie kandidaten, die zich presenteer den door middel van het indienen van een offerte en het verzorgen van een pre sentatie, een keuze gemaakt. Na nauw keurige afweging viel de keus op het Amsterdamse bedrijf Zylab, dat eveneens betrokken was geweest bij de ontsluiting van het materiaal van De Groene Amsterdammer. De verschillende werk zaamheden hadden onder andere te maken met het digitaliseren van de microfilms, het ontdubbelen van de opnamen, het scheiden van de pagina's, het rechtzetten van de beelden en het verwijderen van zwarte randen rondom de images, de tekenherkenning, het toe voegen van metadata en de controle werkzaamheden Ondanks het feit dat 32 landelijke en regionale dagbladen tegenwoordig hun recentere collecties digitaal aanbieden (al dan niet tegen betaling), is er nauwelijks sprake van het ontsluiten van het histo risch krantenmateriaal. Met de verkoop van digitale abonnementen en (histori sche) voorpagina's zijn de uitgevers nu eindelijk uit de rode cijfers en is een voorzichtig optimisme op zijn plaats. Voorlopig blijft het historische materiaal op de planken liggen en lijkt elke inves tering in dit materiaal uit economisch oogpunt niet nuttig besteed. Tijdens het seminar waren overwe gend positieve reacties te horen. Het blijkt voor (gemeente)archieven van belang dat de KB een voortrekkersrol in deze speelt, zodat niet elk archief opnieuw het wiel hoeft uit te vinden. Tenslotte brak journa list Ewoud Sanders een lans om vooral meer kranten online te brengen. Hij bena drukte samenwerking te zoeken met de uitgeverswereld, die, afgaande op een korte enquête van Sanders, zeer welwil lend zou staan tegenover het idee om his torisch krantenmateriaal te digitaliseren en ontsluiten. Samenwerking is het tover woord, maar de uitgevers bleven vaag over mogelijke financiering. Er zijn al voorzichtige initiatieven van verschillende Nederlandse archieven op dit gebied te bespeuren. Een moedige stap, want het krantenmateriaal blijft problematisch, vooral met betrekking tot de (druk)kwaliteit van het origineel, vol ledigheid van de collectie, formaat en lay-out van de kranten en auteurs- en beeldrechten. Echter, het is van groot belang dat meerdere instellingen en archieven deze initiatieven ondersteu nen. Het ontsluiten van krantenmateri aal is momenteel mogelijk geworden als gevolg van de technische ontwikkelin gen, voornamelijk op het gebied van de tekenherkenning Optical Character Recognitionen digitalisering (scanners met voldoende capaciteit). De tijd lijkt rijp om deze belangwekkende collecties in de Nederlandse archieven te gaan ont sluiten en voor een breed publiek toegan kelijk te maken. Het Oorlog Revolutie-project is opgezet als een pilotproject om na te gaan wat de mogelijkheden zijn met dit specifieke tekstuele materiaal. De reacties om op deze nieuwe manier een deel van de historische krantencollectie doorzoek baar te maken zijn uitermate positief. Het aantal gebruikers neemt vanaf het begin van dit jaar elke maand met meer dan 40 procent toe. Archieven lijken zeer bereid en gemoti veerd om mee te werken, maar zij zoeken een generieke oplossing om te komen tot de ontsluiting van hun prachtige (regio nale) krantencollecties. Wellicht zijn er door samenwerking tussen de Konin klijke Bibliotheek, de uitgevers en de archieven en overheid mooie initiatieven te verwachten. Het eerder genoemde Tiden-project heeft eveneens geresulteerd in een samenwer king in zowel Finland als Noorwegen van bibliotheken en uitgevers waarbij veel historisch krantenmateriaal is ontsloten. Zo heeft de uitgever van de grootste Finse krant meer dan één miljoen pagina's ont sloten. Het belang van het krantenmateriaal wordt onderkend en meerdere grote instellingen in het buitenland zien mogelijkheden om te komen tot een digitale historische krantencollectie. Zo heeft de Library of Congress plannen om dertig miljoen krantenpagina's te ont sluiten uit de periode 1836-1922 en is de British Library een miljoenenproject gestart met negentiende-eeuws kranten materiaal onder de titel British newspapers 1800-1900, waarbij één miljoen pagina's worden verwerkt. Of een Nederlandse samenwerking uit eindelijk kan leiden tot een Nationale (Historische) Krantenbank ligt voorna melijk aan degene die de kar wil gaan trekken: iedereen lijkt het een prachtig idee te vinden, het wachten is op finan ciële en organisatorische initiatieven. 13 ssss ig^rr iWTirn 11\ Kranten ii Beeld Door Rubrecht Zaat* De website 'Kranten in Beeld' van de Koninklijke Bibliotheek (KB) is op 23 maart op een seminar over het digitaliseren en ontsluiten van historische krantencollecties onder de aandacht gebracht van vertegenwoordigers uit de commerciële wereld, de media, de cultureelerfgoedsector, de overheid en de wetenschap. Ook de archiefwereld was ruim verte genwoordigd op dit, door Metamorfoze georgani seerde, seminar. Verkenning Initiatieven Toekomst Rubrecht Zaat is projectleider bij de Koninklijke Bibliotheek. archievenblad mei 2005 mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 6