BAS Only One Gespecialiseerd in üw archief! goed yeordend moet Groeit het archief u óók boven het hoofd? voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Hazendiekske 4 Wilt u daar meer over weten? 06-10290894 voor meer informatie over onze dienstverlening en onze projecten. nieuws uit het veld Johanna W.A. Naberprijs 2005 voor scriptie over vrouwengeschiedenis Het landschap van GIS DEN-congres over cultureel erfgoed, ICT en innovatie Stamboom.nl nu ook op Thematis Erfgoedportaal Onderzoek digitale dienstverlening DIVA op Restauratiebeurs 7245 TA Laren (Gld.) Internet: w/ww.archiefburo.nl Tel. 0573 - 22 15 26 E-mail: info@archiefburo.nl Mobiel 06 -10 93 40 76 Zwartevenstraat 17 1911 TN Uitgeest tel: 06-51996435 e-mail: info@archiefbc.nl internet: www.archiefbc.nl Archiveren is noodzakelijk in organisaties en bedrijven. Maar de efficiency en de effectiviteit van de documentaire informatievoorziening zijn vaak ver te zoeken. Daarom is het goed om een specialist in te schakelen. Een specialist zoals Burgers Archief Service, BAS. We hebben ervaring opgedaan bij uiteenlopende organisaties. En kun nen u optimaal ondersteunen bij het structureren van uw documentaire informatievoorziening. Van het opnieuw inrichten van werkprocessen tot en met f het wegwerken van achterstanden. Ook op projectmatige basis. I J Kijk dan op www.baservice.nl of bel Kievitsbloem 27 2631 TV Nootdorp E-mail: info@baservice.nl Documentaire Informatie Technologie Postbus 2325 1620 EH Hoorn Tel. 06 25 370 363 E-mail: info@onlyone.nl Internet: www.onlyone.nl In december 2005 wordt voor de zeven de maal de Johanna W.A. Naberprijs uitge reikt voor de beste afstudeerscriptie op het gebied van vrouwengeschiedenis. Deze prijs (een geldbedrag van duizend euro) wordt uit geloofd door het Internationaal Informatie centrum en Archief voor de Vrouwen beweging (IIAV) en de Vereniging voor Vrouwengeschiedenis (WG) met als doel het onderzoek op het gebied van vrouwenge schiedenis te bevorderen. De prijs is genoemd naar Johanna Wilhel- mina Antoinette Naber (1859-1941), schrijf ster van talrijke historische studies en een van de oprichtsters van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging (IAV) in 1935. iedereen die aan een Nederlandse uni versiteit of hogeschool een afstudeerscriptie op het gebied van vrouwengeschiedenis heeft Een grote groep belangstellenden uit de erfgoedsector, ruimtelijke ordening en wetenschap kwam op 13 april bij elkaar om kennis uit te wisselen over digitale geografi sche informatie. Het congres 'Het Landschap van GIS' kwam voort uit een samenwerking tussen DIVA, DEN, NIWI/KNAW en KICH. De zaal in Felix Meritis was afgeladen. Keynote-spreker David Bodenhamer uit de Verenigde Staten adviseerde bij het toegan kelijk maken van de informatie de aanslui ting te zoeken bij de actualiteit. Dit is van PT groot belang voor het werven van fondsen én het bedienen van het publiek, in alle sec toren. Staatssecretaris Van der Laan lanceer de 's middags Kennis Infrastructuur Cultuur Historie (KICH). Het verslag van de dag is te lezen op de site van DIVA, www.divakoe- pel.nl/gis.html. geschreven, komt in aanmerking voor deze prijs. Inzenders hoeven geen historicus te zijn, als het onderwerp van de scriptie maar betrekking heeft op vrouwengeschiedenis. De scriptie moet afgerond zijn tussen 1 mei 2002 en 1 september 2005. De sluitingsdatum voor inzending is 10 september 2005. Dit jaar bestaat de jury uit Nelleke Noorder- vliet (schrijfster), dr. Esther Captain (adjunct directeur van Het Indisch Huis in Den Haag) en Janneke Janssen (de winnares van de Johanna W.A. Naberprijs 2002). De prijsuit reiking vindt plaats tijdens de viering van het zeventigjarig bestaan van het IIAV, hoogst waarschijnlijk op vrijdag 2 december. Zie voor een deelnameformulier en het regle ment: www.iiav.nl/naberprijs en www.vrou- wengeschiedenis.nl. Op 9 en ïo november 2005 organi seert Digitaal Erfgoed Nederland het jaarlijkse DEN-congres over cultureel erfgoed, ICT en innovatie. Virtueel Platform is mede-organisator van dit congres. De programmacommissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende organisaties in het culturele veld (archieven, musea, archeologie, bibliotheken). Het congres zal plaatsvinden in Arnhem. Meer informatie vindt u op de website: www.den.nl/conferentie. De genealogische website Stamboom.nl, een database met genealogische informatie van particulieren die via de afdeling Computer genealogie van de Nederlandse Genealogische Vereniging beschikbaar wordt gesteld, is nu ook doorzoekbaar via het Thematis Erfgoed Portaal (www.thematis.nl). Het Thematis Erfgoed Portaal geeft toegang tot miljoenen objecten uit beelddatabanken, bibliotheken, kranten en tijdschriften, archieven, akten en registers, genealogische databases, musea en catalogi van Nederlandse erfgoedinstellingen. Het Thematis-platform, dat de motor van het Erfgoed Portaal vormt, zorgt ervoor dat via het zoekmodel de aangesloten en geselecteerde databases integraal en gelijktijdig worden door zocht. Uniek aan deze methode is dat de infor matie uit de verschillende databases niet eerst centraal samengebracht en geïndexeerd hoeft te worden. Dit betreffen Atlantis-databases, Thematis-informatieschillen en landelijke informatieschillen (bijvoorbeeld TOP van DIVA). Op een later tijdstip zullen ook andere databases aangesloten worden. Organisaties kunnen dan hun eigen Thematis-platform ope rationaliseren met eigen databases, zoekmodel en vormgeving. De selectie van de gewenste soorten van informatie, regio's en aanbieders bepaalt welke databases worden doorzocht. Via vrije zoektermen, personen, onderwerpen, plaatsen en/of perioden wordt bepaald welke informatie uit de databases wordt geselecteerd. Zoekvragen worden rechtstreeks uitgevoerd op de databases van de in Thematis participerende instellingen. De informatie is daarom altijd up- to-date. Op het Thematis Erfgoed Portaal, dat eind vorig jaar met circa vijftig aangesloten databases van ongeveer vijftien archiefinstellin gen van start ging, worden wekelijks nieuwe databases aangesloten. Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) heeft opdracht gegeven aan TNO om een onderzoek uit te voeren naar het digitale erfgoed op internet. Er wordt gekeken naar de stand van zaken van de digitale dienst verlening op websites van verschillende erf goedinstellingen. Aan de hand van de web sites in heden en verleden zal ook een toe komstverwachting geschetst worden. In juni zal DEN het TNO-onderzoeksrapport publiceren. Er komt ook een checklist beschikbaar. Op 26, 27 en 28 mei vindt in de Brabant hallen in Den Bosch de Nederlandse Restau ratiebeurs plaats. DIVA is tijdens deze beurs, als een van de ruim 400 deelnemers, te vinden aan het Beursplein. DIVA deelt een stand met de onlangs gefuseerde Restauratoren Neder land. De Restauratiebeurs is een perfecte ont moetingsplaats voor professionals op het gebied van restauratie en conservering van erf goed. U kunt hier kennismaken met onder meer kennisorganisaties, restauratiebedrijven, opleidingen en financieel adviseurs. Kijk op www.restauratiebeurs.nl voor meer informatie. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4