I oooow®oodooo 1 Evaluatie Regeling duurzaamheid archiefbescheiden Congres archiefonderwijs Filmografie op website Het Utrechts Archief ||||9| i ijjalH Leerlingen op zoek naar oude misdrijven in Barendrecht nieuws uit het veld 2005 Nieuwe opleidingsgids voor informatieprofessionals Workshops 'usability' NIEUWS u t Peter van der Wel is op 1 april in dienst getreden als nieuwe directeur van de Stichting Erfgoed Actueel in Amsterdam. Hij is Michiel van der Kaaij opgevolgd, die directeur werd van de Federatie Kunstuitleen. Van der Wel is 55 jaar en was sinds 1998 directeur van EPN - plat form voor de informatiesamenleving, een organisatie waarin overheid, bedrijfsle ven, politiek, wetenschap en maatschap pelijk middenveld samenwerken om te komen tot inbedding van ICT in de samenleving. Na een studie Staatshuishoudkunde en Bedrijfshuishoudkunde aan de UvA heeft Van der Wel zes jaar gewerkt als docent economie. Daarna was hij van 1978 tot 1984 projectleider bij de Stichting Leerplan Ontwikkeling. Vervolgens was hij achtereenvolgens acht jaar projectlei der Educatie en informatie bij de Consumentenbond te Den Haag en tien jaar senior manager/organisatieadviseur bij de VB Group/Deloitte Touche. Erfgoed Actueel wil het gebruik van cultu reel erfgoed in het onderwijs bevorderen door erfgoedinstellingen toe te rusten voor hun educatieve taak. Sinds 1 januari is Erfgoed Actueel een zelf standige stichting, na acht jaar als projectbureau van het ministerie van OCW te hebben gefunctioneerd. De nieuwe directeur staat voor de opdracht de stichting te positioneren binnen de culturele en erfgoedsector. De Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool organiseert in samenwerking met de Archiefschool op woensdag 8 juni een congres over het archiefonderwijs. Met dit congres wil men een nieuwe impuls geven aan de communicatie tussen veld en opleidin gen. De centrale vragen die op het con gres aan de orde komen zijn: Wat zijn de belangrijkste wensen van het archiefwe zen ten aanzien van de opleidingen? Welke ruimte is er om de wensen in de opleidingen te realiseren? Hoe wordt die ruimte op het ogenblik gebruikt om aan de wensen tegemoet te komen? De heer Goelema heeft op verzoek van de Archiefschool een rondgang gemaakt langs de grotere archiefdiensten en zal de resultaten van zijn veldonderzoek op het congres presenteren. Daarnaast zijn er sessies over het nieuwe archiefonderwijs en is er gelegenheid tot discussie. Dag voorzitter is Daan Hertogs, voorzitter van de Adviescommissie Opleidingen. De Adviescommissie Opleidingen, sa mengesteld uit archivarissen uit het veld, nodigt alle betrokkenen met nadruk uit om aan het congres deel te nemen. Deelname aan het congres is gratis. Informatie en aanmelding: www.archief- school.nl. Aan de website van Het Utrechts Archief is een overzicht toegevoegd van audiovisueel materiaal over de stad en de provincie Utrecht uit de periode 1900-1980. Deze film ografie telt op dit moment ruim 1200 titels. De meeste titels zijn afkomstig uit de collec ties van Het Utrechts Archief, het Nederlands Filmmuseum te Amsterdam en het Neder lands Instituut voor Beeld en Geluid. De filmografie kon worden samengesteld dank zij een subsidie van de Wetenschapswinkel Letteren van de Universiteit Utrecht. Binnenkort zullen bezoekers van de website ook streamers (korte filmfragmenten) kun nen bekijken. De filmografie is gericht op een volledig over zicht van alle bewaard gebleven films uit de periode 1900-1980 over de stad en de provin cie Utrecht, aanwezig bij nationale audiovi suele archieven, provinciale en gemeentelijke overheden, musea, historische verenigingen en particulieren. Het Utrechts Archief zal het bestand dan ook regelmatig aanvullen en actueel houden en hoopt ook op de aanleve ring van nieuwe gegevens door historische verenigingen, bedrijven, particuliere verza melaars en amateurfilmers. Audiovisueel materiaal is een belangrijke bron voor histo risch en sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Ook groeit de behoefte aan goed ontsloten materiaal voor educatieve doeleinden en voor de media. Bovendien is audiovisueel 0 Hat Urachti Archief. loit'n: nimograne j C i.tJ-4 FHni» sUi'J en provincie IJtredit jhUccU*. aoeianJtnaiMontfortuaH.» [IWi! .\h. Cd'. -'-' <«Hnu* ufo materiaal zeer geschikt om een breed publiek te bereiken, onder meer in samenhang met ander cultuurhistorisch erfgoed. Het ontsluiten, conserveren en converteren van films naar een moderne drager als dvd en de opbouw van de daarvoor benodigde ken nis en een ondersteunend netwerk kunnen naar het idee van Het Utrechts Archief het beste zo veel mogelijk op één plaats gebeu ren. In andere provincies zijn al instellingen op dit terrein werkzaam. Soms fungeren archiefdiensten als zodanig, soms afzonderlij ke stichtingen al dan niet verbonden met archiefdiensten. In het kader van de cultuur nota van de provincie Utrecht heeft Het Utrechts Archief een aanzienlijke subsidie ontvangen voor de conversie en conservering van uniek filmmateriaal. Ook zal er een pro jectmedewerker worden aangetrokken voor het acquireren en bewerken van het filmma teriaal. U vindt de filmografie op www.het- utrechtsarchief.nl, onder de knop 'zoeken'. archievenblad mei 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De commissie die op verzoek van de staatssecretaris van OCW de 'Regeling duurzaamheid archiefbescheiden' evalu eert, roept gebruikers van deze regeling op hun ervaringen en opmerkingen met haar te delen. Hiertoe is een digitaal for mulier beschikbaar op www.nationaal- archief.nl. De regeling is op 20 september 2001 in werking getreden. De commissie, onder voorzitterschap van dr. L. Hovy, inspec teur bij de Rijksarchiefinspectie, onder zoekt de regeling op uitvoerbaarheid, effectiviteit en handhaafbaarheid. Daar voor gebruikt zij verschillende metho den, waarvan de enquête onder de gebruikers er een is. De commissie brengt volgend jaar advies uit aan de staatssecretaris van OCW. Op grond van de aanbevelingen van de com missie kan de staatssecretaris besluiten de regeling aan te passen. De 'Regeling duurzaamheid archiefbe scheiden' is een uitwerking van artikel 11 van het Archiefbesluit 1995, die geldt voor de hele overheid. In de regeling is omschreven aan welke eisen de archief materialen voor de blijvend te bewaren archiefdocumenten moeten voldoen. Het gaat hierbij vooral om de verschillen de soorten informatiedragers, zoals papier, film, cd's en cd-rom's. Daarnaast stelt de regeling eisen aan schrijfmateria len, verpakkingsmaterialen en hechtme- chanieken. De 'Regeling duurzaamheid archiefbe scheiden' en het enquêteformulier zijn te vinden op www.nationaalarchief.nl (klik op 'Archiefbeheer', dan op 'Archiefzorg' en vervolgens op 'Archiefwet'). Slaan, schoppen, diefstal van peren, mishandeling, moord en doodslag, brand stichting en straatschenderijen: het gebeurde allemaal in de negentiende eeuw in Barendrecht en omgeving. Begin april zijn ongeveer honderd leerlingen uit het voortgezet onderwijs begonnen aan een onderzoek naar criminaliteit in Barendrecht en omgeving in de negen tiende eeuw. Zij raadplegen criminele pro cesdossiers om zich een oordeel te kunnen vormen over allerlei soorten criminele fei ten in het Barendrecht van toen. De leerlingen, afkomstig van de Chris telijke Scholengemeenschap Calvijn (vestiging Groene Hart) te Barendrecht, krijgen in groepjes van vijf de beschik king over kopieën van vier 'criminele dossiers' uit de collecties van het Nationaal Archief in Den Haag. Aan de hand van door hun docenten opgestelde vragen duiken zij in de misdaad. Leden van de Historische Vereniging en Oud heidkamer Barendrecht hebben een omvangrijk pakket van publicaties en boeken verzameld, die de leerlingen als naslagwerk een beeld moeten geven van het eiland IJsselmonde in de negentiende eeuw. De werkzaamheden van de leerlingen moeten resulteren in een werkstuk dat een duidelijk en kritisch beeld schept van misdaad en straf op een eiland waar wei eens wat loos was. Het project is vakover stijgend: de leerlingen benaderen de dos siers zowel vanuit het vak geschiedenis (wat gebeurde er en hoe werd ermee omgegaan?) als vanuit het vak aardrijks kunde (waar gebeurde het en vallen daar in patronen te ontdekken?). Op dinsdag 31 mei zullen de resultaten van deze werkstukken feestelijk onthuld worden tijdens een speciale bijeenkomst in de aula van de CSG Calvijn. De groep leer lingen met het beste werkstuk krijgt dan een prijs overhandigd. voorjaar 200» Werkzaam in de informatiedienstverle ning en op zoek naar een passende training? In de 55ste editie van de GO-opleidingsgids staan ruim zestig workshops, cursussen en opleidingen voor informatieprofessionals. Het aanbod loopt uiteen van complete vakopleidingen tot korte bijscholingstrajecten en specifieke, domeingerichte trainingen. Directe toe pasbaarheid in de praktijk staat bij alle activiteiten centraal. De gids is praktisch verdeeld in de hoofdgebieden: Archief en Documentmanagement, Bibliotheek en Documentatie en Cultureel Erfgoed, zodat u snel naar het gewenste interessegebied bladert. Nieuw in de gids zijn de training 'Omgaan met moeilijke klanten' en de workshop 'Databases in informatiedienst verlening'. Interesse? Vraag dan een gratis exemplaar aan via de GO-website: www.stgo.nl of bij de cursusadministratie van GO opleidingen, tel. (070) 351 23 80. De sectie Kwaliteitszorg van DIVA organiseert dit jaar weer uiteenlopende activiteiten ten behoeve van kwaliteit en dienstverlening in archiefinstellingen. Dit jaar staat de kwaliteit van de website cen traal. Naast een aantal studiedagen over dit onderwerp vindt op 2 juni de eerste in een serie workshops plaats. De workshop 'Usability Issues' geeft uitleg over aan aan tal principes rond het gebruik van een website. Zo leren deelnemers gefundeerde beslissingen te nemen zodat ze hun site beter kunnen afstemmen op de verwach tingen van het publiek. Zie voor meer informatie over de activiteiten van de sec tie Kwaliteitszorg: www.divakoepel.nl. De eerstvolgende activiteit van de sectie is de studiedag 'Kwaliteit op het web', op don derdag 19 mei in het Nationaal Archief in Den Haag. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3