EBUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda mi agenda Tentoonstellingen Cursussen Bijeenkomsten Buitenland 44 t/m22mei Ongenode Gasten. Het dagelijks leven van de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog Tentoonstelling van het Stadsarchief Dordrecht in de Kunstkerk waarin de persoonlijke bele ving van de gewone Duitse dienstplichti ge militairen in de regio Dordrecht cen traal staat. De Tweede Wereldoorlog als groter geheel dient hierbij als context. Met behulp van foto's, filmbeelden, geluidsfragmenten en egodocumenten krijgt de Duitse bezetter als individu een gezicht. Vanuit dit perspectief krijgt de bezoeker een genuanceerder beeld van de rol die de Duitsers tijdens de oorlogsjaren in de Dordtse gemeenschap speelden. Kunstkerk, museumstraat 65, Dordrecht Openingstijden Kunstkerk: woensdag t/m zondag 13.00-17.00 uur. Toegang gratis. Info: tel. (078) 649 23 11 of www.dordrecht.nl/stadsarchief.nl I t/m 1 juli ttttDT O AAN B/J VE Papieren propaganda. Oorlogsaffiches en -do cumentatie 1940-1945 Tentoonstelling van affiches en pro pagandamateriaal, uitgegeven door de toenmalige Neder landse, Duitse en geallieerde overheid tij dens de Tweede Wereldoorlog. De affi ches gaan over de arbeidsinzet in Duits land, distributie, evacuatie, mobilisatie en bevrijding. Een inhoudelijk triest, maar tevens vrolijk bont gekleurd geheel. Regionaal Archief Rivierenland, St. Agnietenstraat 28, Tiel Info: tel. (0544) 612 230 of www.regionaalarchiefriyierenland.nl I t/m 31 juli Opgepakt en weggevoerd. De Haagse Razzia van 21 november 1944 Op 21 november 2004 was het pre cies zestig jaar geleden dat in Den Haag Onderduikers op de balken van een kerkgewelf (Parkstraatkerk) tijdens de razzia. Fotograaf: Ed Koster. Collectie: Haags Gemeentearchief en omgeving een grote razzia plaatsvond in het kader van de arbeidsinzet. Alle weer bare mannen tussen zeventien en veertig jaar werden uit hun hui zen gehaald en op trans port gesteld naar noord oost-Neder land en naar Duitsland om daar onder barre, vaak mensonteren de, omstandigheden voor de vijand te wer ken. Velen bezweken door uitputting en ondervoeding of werden geëxecuteerd. De gevolgen van de razzia bleven ook niet uit voor het dagelijks leven van de achterblij vers. De voedselvoorziening stagneerde door gebrek aan personeel en mid denstand. De branden in het Bezuiden- hout als gevolg van het bombardement van 3 maart 1945 konden nauwelijks wor den geblust door gebrek aan brandweer mannen. De tentoonstelling geeft een beeld van deze Haagse razzia en is samen gesteld uit materiaal afkomstig uit archie ven en particulier bezit. Persoonlijke ver halen illustreren de beelden. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20 353 70 42 of www.gemeentearchief.denhaag.nl t/m 2 oktober S(S »s >5447 Van mij tot mei. Het eerste naoorlogse jaar in Groningen Ter gelegenheid van het zestigste herden kingsjaar van de bevrijding heeft de Stichting Ooriogs- en Verzetsmateriaal Groningen het initiatief genomen om met het Universiteitsmuseum en het Groninger Audiovisueel Archief een breed opgezette tentoonstelling te wij den aan het eerste jaar na de bevrijding in Groningen. Leidraad hierbij is het ver haal van de fictieve Groninger Roelof. De expositie belicht telkens de mooie en minder mooie kanten van zeven thema's: feest en verdriet, verdwenen en terugge keerd, chaos en wederopbouw, bevrijders en Groningers, volksgericht en recht spraak, klei en kampong, militair gezag en democratie. De fictieve Groninger Roelof - geen held maar ook niet 'fout' - voorziet deze thema's van commentaar. Het eindoordeel is aan de bezoeker. Universiteitsmuseum, Oude Kijk in 't Jatstraat, Groningen Info: www.rug.nl/museum 2 juni Expertcollege NEN-ISO 15489: De waarde van normen in de praktijk Experts uit het vakgebied gaan uitge breid in op de mogelijkheden en waarde van NEN-ISO 15489 voor de digitale informatievoorziening van een organisa tie. Er is aandacht voor de gevolgen van digitalisering voor een organisatie en de belangrijke rol die ICT speelt in dit pro ces. Het expertcollege is bedoeld voor ieder een die verantwoordelijk is voor het opzetten, beheren of controleren van digitaal archiefbeheer. Kosten: 395,00 Locatie: NEN, Vlinderweg 6, Delft Informatie en aanmelding: www.sod-opleidingen.nl 19 mei Studiedag Sectie Kwaliteitszorg: 'Kwaliteit op het web' De Sectie Kwaliteit van DIVA organi seert een studiedag over de 'Kwaliteit op het web' in het Nationaal Archief in Den Haag. Tijdens het ochtendprogramma wordt een aantal presentaties gegeven, 's middags gaan de deelnemers zelf aan de slag in één van de workshops over het onderwerp. Tijdens de lunchpauze is er gelegenheid tot het bezoeken van de tentoonstelling 'De Verdieping van Nederland'. Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 20 mei Reconstructies van het verleden met behulp van 3D-visualisaties De VGI (Vereniging voor Geschiede nis en Informatica) en de SNA (Stichting voor de Nederlandse Archeologie) orga niseren een studiemiddag waarbij wordt ingegaan op de wijze waarop binnen de archeologie en het historisch onderzoek gebruik gemaakt kan worden van visuali satietechnieken. Grote hoeveelheden gegevens kunnen dankzij allerlei 3D- technieken inzichtelijk worden gemaakt voor zowel de onderzoeker als voor de geïnteresseerde leek. De studiemiddag geeft een introductie in de verschillende aspecten van de toepas sing van 3D-technieken binnen de archeologie en het historisch onderzoek. Vier sprekers zullen ingaan op zowel visualisaties ten behoeve van publieks- presentaties als voor wetenschappelijke onderzoeksdoeleinden. Deelname is gratis. Aanvang: 13.00 uur. Locatie: Zaal 028, Lipsiusgebouw van de Faculteit Letteren, Universiteit Leiden, Cleveringaplaats 1, Leiden Aanmelding: t/m 13 mei a.s. bij Paula Witkamp, P.Witkamp@bureau.knaw.nl I 25 mei Geavanceerde websites bouwen Eendaags seminar georganiseerd door de Nederlandse Museumvereniging en Reekx, gericht op iedereen die de web site-activiteiten van de organisatie op een hoger plan willen brengen. Veel organisaties komen op een punt dat ze de website willen uitbouwen. De benodigde technische kennis hiervoor gaat verder dan alleen ervaring met en kennis van HTML en webeditors. Geavanceerde technieken zoals Flash, PHP en Scripts worden dan belangrijk. Zeker als de orga nisatie aan de slag wil met e-commerce zoals een onlinemuseumwinkel. De nadruk ligt op de museumwereld, maar de inhoud van de dag is natuurlijk toepasbaar voor iedereen die meer wil met de website van zijn organisatie. Kosten: 175,-/€ 225,- Locatie: Dudok Business Institute, Hilversum Informatie en aanmelding: tel. (020) 551 29 00 of via www.museumvereniging.nl/nmv/scholing I 26 mei Geschiedenis en Ruimte; Bronnen, Verhalen en Cultuurhistorie Deze studiedag is georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Volkscul tuur en het Landelijk Overleg Regionale Geschiedbeoefening, in samenspraak met DIVA en het Projectbureau Belvedere. De stelling van deze dag is dat historici zo vroeg mogelijk bij planvorming moeten worden betrokken, zodat ze kunnen mee denken en meebeslissen over wat histo risch van belang is en vervolgens over hoe de geschiedenis een plek kan krijgen in de ruimtelijke planologie. De studiedag is bedoeld voor mensen en instellingen die beroepsmatig betrokken zijn bij onderzoek naar de historisch gegroeide omgeving, bij het digitaal ontsluiten van lokaal histo risch bronnenmateriaal en bij planologi sche ontwikkelingsprojecten, zowel in beleidsmatige, ondersteunende als uitvoe rende sfeer. Kosten: 20,00 Locatie: Auditorium Catharijneconvent, Utrecht Informatie en aanmelding: Nederlands Centrum voor Volkscultuur tel. (030) 276 02 44 of ncv@volkscultuur.nl 7/8 ju"' Xplor2005 Hét evenement over de rol van docu menten in fysieke en digitale vorm als strategisch onderdeel in de communica tie- en informatieketen. Locatie: NH Koningshof, Veldhoven Informatie en aanmelding: www.xplor.nl 8 juni Opleiden van archivarissen: een gezamenlijke verantwoordelijkheid Op dit congres, georganiseerd door de Adviescommissie Opleidingen en de Archiefschool, zullen vragen centraal staan als: Wat zijn de belangrijkste wen sen van het archiefwezen ten aanzien van de opleidingen? Welke ruimte is er om de wensen in de opleidingen te realiseren? De Adviescommissie Opleidingen, samen gesteld uit vakgenoten, nodigt het archiefveld met nadruk uit om aan het congres deel te nemen. Het opleiden van toekomstige collega's is voor de beroeps groep van cruciaal belang waarvoor geza menlijk de verantwoordelijkheid moet worden genomen. Deelname is gratis. Informatie: www.archiefschool.nl Aanmelding: vóór 1 juni per e-mail: info@archiefschool.nl of fax: (020) 524 11 60 10 juni Zomeravond van de vergankelijkheid Deze avond, die bij mooi weer zal plaatsvinden in de binnentuin van het Nationaal Archief, staat in het teken van het vergaan van de dingen en het verstrij ken van de tijd. Poëzie, muziek en kunst worden gepresenteerd als middelen in de strijd tegen de tijd en de vergankelijkheid. Kosten: 15,00 Nationaal Archief, Prins Willem Alexanderhof 20, Den Haag Aanmelding: tot 2 weken van tevoren via tel. (070) 331 54 00, agenda@nationaalaiThief.nl of www.nationaalarchief.nl/inschrijven 27 mei, Leuven Bedreigd en gered. Architectuur- en atelierarchieven Archieven van architecten(bureaus) en kunstenaars(ateliers) documenteren de gebouwde omgeving en alles wat zich achter de muren schuilhoudt. Zij bevat ten soms enkel plannen en tekeningen, maar vaak ook briefwisseling en bedrijfs archivalia, schets- en modelboeken, tot foto's en maquettes aan toe. Die diversi teit maakt een eigen aanpak bij hun inventarisatie en ontsluiting noodzake lijk. Deze studiedag, georganiseerd door KADOC en Centrum Vlaamse Architec tuurarchieven, staat stil bij enkele aspec ten van dat specifieke karakter. Kosten: 10,00/20,00/30,00 Locatie: KU Leuven, College De Valk, Tiensestraat 41, Leuven Informatie en aanmelding: www.kadoc.kuleuven.be archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 22