provincie\jYtnx\\Q Sn 0 2 Provinciaal archiefinspecteur (m/v) Marian de KorV W de archiefervaring 'R Voor de Productgroep Cultuur en Welzijn zoeken wij een (1,0 fte/36 uur per week) Het werkterrein De Provinciale Archiefinspectie oefent op grond van de Archiefwet 1995 en uitvoeringsregelingen namens gedeputeerde staten toezicht uit op de archiefzorg van gemeenten, waterschappen, gemeenschappelijke regelingen, regiopolitie en op het archiefbe heer van de provincies c.a. De provincies Drenthe, Groningen en Fryslan werken nauw samen bij de taakuitvoering van de inspecties. Uw taakveld omvat de gemeenten in Drenthe en Groningen en de bouw en de inrichting van de archiefbewaarplaatsen in de drie provincies. Op grond van een taakverdeling kunt u een beroep doen op de inzet van de twee adjunct-inspecteurs met standplaats Groningen en Leeuwarden en werkt u nauw samen met de inspecteur met standplaats Leeuwarden. U maakt deel uit van de Productgroep Cultuur en Welzijn van de provincie Drenthe. Deze groep bestaat - naast een secretari aat en een bedrijfsbureau - uit een vijftal Programmateams: Werken en Leren, Opgroeien, Participatie, Wonen en Leefomge ving en Parels van Drenthe. U maakt deel uit van het Programmateam Parels van Drenthe, waarin onder andere de provinciale taken op het gebied van cultuur worden voorbereid en uitgevoerd. Uw functie - U bent verantwoordelijk voor het ontwikkelen van een meerjarenbeleid voor de inspecties binnen uw taakveld, het opstel len van jaarlijkse inspectieplannen en het ontwikkelen van toezichtcriteria. - U voert inspecties uit en bespreekt de rapportages met bestuurders en betrokken ambtenaren, daarnaast beoordeelt u plan nen voor de bouw en de inrichting van archiefbewaarplaatsen en ziet u toe op de staat van de bestaande gebouwen en inrichtingen. - U stimuleert door advisering en voorlichting vergroting van de kwaliteit van de archiefzorg en deskundigheid van de mede werkers. Binnen uw taakveld stimuleert u de opbouw van een publieksgericht archiefbestel. - U draagt bij aan (inter)provinciale en landelijke activiteiten. - U brengt jaarlijks een verslag uit aan gedeputeerde staten over de uitgevoerde inspecties en de staat van de archieven. - U rapporteert zo nodig ook tussentijds. Binnen het programmateam werkt u op onderdelen samen met collega's aan de ontwikkeling en de uitvoering van het Drents cultuurbeleid. Wij vragen De inspecteur die wij zoeken beschikt over: - een voltooide academische opleiding en een diploma Archivistiek - brede theoretische en gespecialiseerde kennis van archieven en archiefvormers - kennis van relevante wet- en regelgeving - uitstekende communicatieve en redactionele vaardigheden - vermogen tot onafhankelijke oordeelsvorming - een flexibele werkhouding en een pragmatische instelling - vaardigheden op het gebied van coördineren, organiseren en plannen Wij bieden Een aantrekkelijke functie in een interessante en inspirerende werkomgeving. Afhankelijk van leeftijd en ervaring wordt voor deze functie een salaris geboden tot maximaal 66.400,— bruto per jaar, inclusief 4,5% eindejaarsuitkering en 8% vakan tietoelage (functieschaal 13, norm 1 januari 2005) bij een 36-urige werkweek. Uw standplaats is Assen. Een deel van de taken wordt vanuit Groningen verricht. Informatie Wilt u meer informatie over de functie, dan kunt u contact opnemen met de huidige provinciaal archiefinspecteur, de heer drs. A.J.M. den Teuling, telefoonnummer (0592) 36 52 37, e-mail a.teuling@drenthe.nl of de heer drs. J. Dijkstra, archiefinspecteur van Fryslan, telefoonnummer (058) 292 57 93, e-mail jetze.dijkstra@fryslan.nl. Wilt u meer informatie over de procedure, dan kunt u contact opnemen met mevrouw R. Hoving, personeelsadviseur van de Stafgroep Personeel en Organisatie, telefoonnummer (0592) 36 58 35, e-mail r.hoving@drenthe.nl. Voor geïnteresseerde kandidaten is een informatiepakket beschikbaar. Algemene informatie over de provincie Drenthe vindt u op onze website www.drenthe.nl. Solliciteren? Uw sollicitatiebrief met cv kunt u richten aan het college van gedeputeerde staten en inzenden via mevrouw F. Fokkens van de Stafgroep Personeel en Organisatie, Postbus 122, 9400 AC Assen (e-mail vacature@drenthe.nl). Jmimmttam £*5SfWïSt«iï*5ï»ï Uw brief dient uiterlijk 18 april 2C05 in ons bezit te zijn. j«rililfflfS lÊjX tygauimtrrifWSSlN® Uw sollicitatie wordt strikt vertrouwelijk behandeld. De r archieferv Kent u dat, dat gevoel van onwezenlijk heid wanneer je oog in oog staat met werken van imposante kunstenaars van weleer? Je wordt geboeid door de meester lijke schilderijen van Rembrandt, raakt ontroerd door de indringende beelden van Rodin of krijgt kippenvel van de emo tionele muziek van Bach. Je weet dat zij de makers waren, maar toch. Je ziet ze niet als echte mensen. Anoniem zijn ze, ver weg, abstract. Altijd blijft er een soort kli nische afstand tussen maker en minnaar. In mijn eerste werkweek waagde ik mij samen met een van mijn kersverse colle ga's in de ondergrondse depots van het Zeeuws Archief. Niks vermoedend en, nogal sceptisch, want ook ik had (toen nog) een beeld van stoffige archieven, liep ik achter hem aan. Dikke kluisdeu ren door stapten we uiteindelijk een immens grote kelder binnen, vol met rol- bergingen, rijen oude banden en karton nen dozen. Het rook er naar geschiede nis, naar vroeger, naar heel lang geleden. Muf, stoffig? Nee, als ik heel eerlijk ben niet, eerder prikkelend. Daar stond ik dan, midden in het hart van de Zeeuwse schatkamers, hier lag de neerslag van Zeelands roemruchte geschiedenis... Wat stond er te gebeuren? Warempel, werd mijn scepsis nu ver drongen door nieuwsgierigheid? Ik volgde mijn archiefdeskundige collega naar een van de verrijdbare kasten. De handtekening van Michiel de Ruyter. 'Staten van Zeeland' stond er op. Wat kon hier nu uit komen? Mijn duiveltje stak opnieuw de kop op. Maar ineens was het daar, geheimzinnig heid. Een aantal imposante oude leren banden werd opengeslagen, keurig met hun rug op een kussen, ter bescherming. Fraaie sierlijke letters baanden zich een weg vanaf het perkament recht door mijn netvlies naar mijn vooringenomen hersencellen. Met ontzag staarde ik ernaar. Zag ik dat goed? Heel langzaam drong het tot me door: Michiel de Ruyter. Die vermaarde zeeheld? Die touwslagers jongen uit Vlissingen uit dat spannende verhaal van mijn geschiede nisleraar? Het stond er echt. Niet opgetekend door een of andere klerk, nee door hemzelf geschreven, HEMZELF! Ik stond paf. Dit kon niet waar zijn. In de 21ste eeuw sta ik zomaar met een originele brief van Michiel de Ruyter in mijn handen! Een brief die hij op 27 september 1666 schreef, aan boord van, jawel, het vlag genschip De Zeven Provinciën, voor anker nabij Duinkerken. Ik raakte op slag in vervoering. Mijn ogen schoten over de regels, maar ik ging te snel. Oude handschriften vragen om geduld, dus ik sprak mezelf toe: "Kalm aan, je opwinding in toom houden en rustig lezen, woord voor woord." Het lukte en ik las dat De Ruyter aan de Staten van Zeeland schrijft dat hij brie ven heeft gekregen van de Staten Generaal en van raadspensionaris Johan OkA/\% mei 2005 de Witt over de grote brand in Londen. Verderop deelt De Ruyter mee dat de Engelse en de Franse vloot strijd hebben geleverd en klaagt hij erover dat hij te weinig schepen heeft om iets te kunnen uitrichten. Ik was niet meer te stuiten. Nog een brief, van 9 augustus 1666, eveneens geschre ven aan boord van het admiraalsschip De Zeven Provinciën, dan voor anker bij Dishoek, voor de Zeeuwse kust, meldt dat zijn fregatten niet snel genoeg zijn, en dat ze nodig moeten worden 'opgekalefaterd'! Er was geen ontkomen meer aan, ik was om. Euforisch riep ik dan ook uit: "Originele brieven van Michiel de Ruyter! Heuse sporen van zijn hand! Eeuwenoud en van onschatbare waarde! Geschiede nis leeft!" Weg afstand, weg tijd. Niet langer was de man alleen een mythe, ineens werd hij mens. Mijn collega staarde me aan, beduusd door zoveel enthousiasme, 's Avonds toen ik thuis kwam was ik er nóg vol van. Familie en vrienden kregen in geuren en kleuren mijn verhaal te horen. Bijna jaloers keken ze me aan. Wat een voorrecht! Maar pr-vrouw die ik ben, hielp ik ze snel uit de droom. "Niks voorrecht. Dit is de geschiedenis van iedere Zeeuw. Dus, weg met je stoffige vooroordelen en hup naar de studiezaal. Binnen vijf minuten heb ook jij dan die historische sensatie!" Wat, zelf speuren in de ondergrondse schatkamers? "Eh nee, dat is jammer, maar voor die sensatie moet je toch echt bij een archief gaan werken!" Marjan de Kort is medewerkster communicatie bij het Zeeuws Archief. m archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1