CONGRES [üeQaak] LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V OPLEIDEN VAN ARCHIVARISSEN een gezamenlijke verantwoordelijkheid Deelname is gratis Hoogwaardige en degelijke documentoplossingen... WOENSDAG 8 JUNI 2005 LOCATIE: OTTONE UTRECHT Archief school koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Over bijblijven Ter inzagelegging selectielijsten 39 B Vi N V( b> a; w ki bi bi ei hi a; d De Adviescommissie Opleidingen, samengesteld uit archivarissen uit het veld, nodigt u uit om deel te nemen aan dit congres. Het opleiden van toekomstige collega's is voor onze beroepsgroep van cruciaal belang. De afgelopen tijd hebben Adviescommissie Opleidingen en Archiefschool veel met collega's gesproken. Beide zijn met uw op- en aanmerkingen aan de slag gegaan. Met dit congres willen we de relatie van veld en opleidingen een nieuwe impuls geven. De centrale vragen zullen zijn Welke wensen heeft het archiefwezen t.a.v. de opleidingen? Welke mogelijkheden hebben de opleidingen om die wensen te realiseren? Wat doen de opleidingen al om aan de wensen tegemoet te komen? Programma 11.15 Opening door Daan Hertogs, voorzitter Adviescommissie Opleidingen 11.45 Wat verwacht u? Willem Goelema rapporteert over zijn onderzoek in het veld en geeft een probleemstelling over het archiefonderwijs. 12.15 Discussie 12.30 Lunch 13.30 Parallelsessies over het nieuwe archiefonderwijs a De master Archiefwetenschap/Archivistiek A De opleiding Informatiemanager/Archivistiek B De opleiding Archiefassistent Na- en bijscholing van archivarissen Wat vindt u er nu van? Rapportage uit parallelsessies discussie 16 30 Afsluiting met borrel Locatie Ottone, Kromme Nieuwegracht 62, Utrecht (goed bereikbaar vanaf CS Utrecht) B c D 15.15 Aanmelden voor 1 juni 2005 Actuele congresgegevens: www.archiefschool.nl Archiefschool Keizersgracht 630 1017 ER Amsterdam T 020 - 524 11 66 F 020 - 524 11 60 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 I e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl BECIS is uw ideale partner in hoogwaardige en degelijke documentoplossingen. Het wegwerken van achterstanden in uw informatiebeheer of begeleiding bij complexe verandertrajecten binnen de Documentaire Informatievoorziening (DIV), BECIS biedt uitkomst. De jarenlange ervaring van haar medewerkers en het volgen en initiëren van innovaties op het vakgebied maken BECIS tot een team van informatieprofessionals van deze tijd. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend inventariserend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.8EC1S.nl irrfo@becis.nl iOBfl archivarissen Afgelopen maand zat er een herinne ring in mijn mailbox. Ik moest vooral niet vergeten me op te geven voor het certifica- tie-examen van de Academy of Certified Archivists (www.aca.org). Dit examen (100 multiple-choicevragen) is een test van ken nis en ervaring van de archivaris. Degenen die het examen halen worden lid van de Academy en zetten CA achter hun naam. De buitenwereld kan dan zien dat het gaat om deskundige archivarissen. Het is de bedoeling dat de certificatie elke vijf jaar wordt vernieuwd. Dat kan door opnieuw het examen af te leggen, of door het indie nen van een dossier waaruit blijkt wat er de afgelopen vijf jaar is gebeurd op het gebied van professionele ontwikkeling en oplei ding. Naar verluidt is het minder moeite om het examen opnieuw af te leggen, dan om het gevraagde dossier samen te stellen. Nu voel ik me als gediplomeerde Neder lands archivaris natuurlijk niet geroepen om nog een Amerikaans archiefexamen af te gaan leggen. Het bracht me wel aan het denken over een Nederlands equivalent: het na- en bijscholingsprogramma Kennis Nabij, waarmee de Archiefschool in 1999 begon. In vier modules van elk zo'n vijf dagen zouden archivarissen die lang gele den het archiefdiploma hebben gehaald, kennis kunnen maken met de nieuwe ont wikkelingen in het vak. Hoeveel collega's zouden er bij alle drukke bezigheden tijd hebben vrijgemaakt om op deze manier om hun vak bij te houden? Uit nieuwsgierigheid heb ik eens met de Archiefschool gebeld. Wat ik hoorde stemde niet tot vrolijkheid. Het begin was veelbelo vend: er waren 276 aanmeldingen voor de eerste module. Die was ook min of meer verplicht voor alle medewerkers van de Rijksarchiefdienst. Daarna nam het aantal deelnemers significant af. Kennelijk werkt vrijblijvendheid niet zo goed. De laatste module van Kennis Nabij (modu le 4: Waardering: selectie en acquisitie) is vorig jaar voor het laatst gegeven. Het pro gramma is beëindigd. Uiteindelijk hebben toch nog 32 archivarissen na vier modules het eindcertificaat behaald. Waarom staat dit alles in deze ZaakDie gaat toch over de beroepscode? Inderdaad, en die code is op dit punt heel duidelijk. Artikel 9: Archivarissen dienen professionele deskundigheid na te streven door systematisch en voortdurend hun archivistische kennis bij te werken... 'Systematisch en voortdurend', dat is niet niks. Maar eigenlijk zou het vanzelf sprekend moeten zijn. Er dienen zich in snel tempo nieuwe ontwikkelingen aan. Wie had zich dertig jaar geleden kunnen voorstellen dat het bewaren van de post een probleem zou worden? En nu blijken trai ningen 'archiveren van e-mail' een gat in de markt. En welke inventarisator kon toen bedenken dat men archiefstukken digitaal beschikbaar zou willen stellen? Daarvoor zouden die eigenlijk stuksgewijs beschreven en op onderwerp te vinden moeten zijn. Waarmee ik maar wil zeggen dat na- en bij scholing bijdraagt aan kwaliteitsverbetering van het eigen werk. Na- en bijscholing is echter niet alleen een individuele aangelegenheid. Artikel 9 van de code gaat verder met: ...en anderen deelgenoot te maken van de resultaten van hun onderzoek en ervaring. Juist in deze tijd is dit hoogst actueel. Het is algemeen bekend dat er tus sen nu en over tien jaar een grote groep erva ren archivarissen het vak zal verlaten. En door het gat in de leeftijdsopbouw van het personeel van vele diensten ontstaat er, als niemand iets doet, ook een gat in de kennis en ervaring waarover een organisatie kan beschikken. Juist die 'ouderen' kunnen de brug slaan tussen de bestaande kennis en nieuwe ontwikkelingen. Kennis Nabij is vol tooid verleden tijd. De tijd lijkt rijp voor cer tificatie, ook in Nederland. Voor het behoud van het collectieve geheugen van de beroepsgroep. Een goede Zaak! Yvonne Bos-Rops In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) lig gen de navolgende (concept-)selectielijsten, tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg, vanaf 4 april 2005 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorg dragers, het Ministerie van OC&W en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de ministers van Justitie, van Algemene Zaken, van Buitenlandse Zaken, van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, van Defen sie, van Economische Zaken, van Finan ciën, van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit, van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Verkeer en Waterstaat, voor de neerslag van handelingen op het beleid sterrein 'Wapens en munitie' over de periode vanaf 1945; selectielijst, ingediend door de ministers van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties, van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Defensie, van Financiën, van Justitie, van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, van Verkeer en Waterstaat, van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Auteursrecht' over de periode (1912) 1945- selectielijst, ingediend door het Konin klijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Beroepsonderwijs en volwasseneneducatie' over de periode vanaf 1996. Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 of www.nationaalarchief.nl. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 19