yan 36 I KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Selectie. Waardering, selectie en acquisitie van archieven Het S@P-jaarboek 2004 is uit! Een nieuw jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties. Ik bestel koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Voor het voetlicht: Jelle Krol en Tresoar Nieuwe KVAN-leden 37 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl I nternet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Selectie van archieven is al jaren een hot item. Selectie maakt de tongen los. Niet alleen bij archi varissen en DIV-medewerkers, ook bij archiefge bruikers en andere in archiefzaken geïnteresseer den. Selectie kan leiden tot vernietiging van archie ven of tot overbrenging daarvan naar archiefbe waarplaatsen. Ook het verwerven van particuliere archieven kan tot de vaste selectie-activiteiten wor den gerekend. En dat is nog niet alles. Selectie heeft niet alleen betrekking op papieren informatiedra gers, maar ook op digitale archieven. De drie in het jaarboek onderkende processen waardering, selec tie en acquisitie zijn dynamisch van aard. Gebrui kerseisen en -wensen, veranderende wet- en regel geving, regionalisering, internationalisering, cen tralisatie en decentralisatie, automatisering en digi talisering: al deze omgevingsfactoren zijn van invloed op het selectieproces. Archieven waarvan in het verleden werd gezegd dat ze blijvend be waard moesten worden, kunnen naar huidige inzichten wellicht worden vernietigd. In de toe komst is het misschien weer omgekeerd. Hetzelfde geldt voor acquisitie; particuliere archieven die we nu in archiefbewaarplaatsen willen hebben, wer den vroeger zonder blikken of blozen toever trouwd aan de papiercontainer. In het nieuwe jaarboek van de Stichting Archief publicaties (S@P) wordt diep ingegaan op de ver schillende aspecten die met waardering, selectie en acquisitie te maken hebben. In het onderdeel waarderingstheorie en de ontwikkeling van waar deringsmethoden en -strategieën is niet alleen een moderne klassieker van Terry Cook opgenomen, ook bijdragen van Agnes Jonker, Hans Waalwijk, Alice van Diepen en Paul Klep kunnen bijdragen tot inzicht in het theoretisch kader. Het tweede onderdeel van het jaarboek staat in het teken van de toepassingspraktijk. Met artikelen van Noor Schreuder, Nico van Egmond, Jelle Bosma, Caro- lien Schönfeld en Agnes Jonker worden meerdere tipjes van sluiers opgelicht over de mooie en de boze werkelijkheid. Het derde en laatste onderdeel behandelt enkele nieuwe instrumenten en inzich ten. Peter Horsman, Hans Waalwijk en Ton Kappelhof gaan in op onderwerpen die variëren van kennistechnologie via geheugensystemen tot de omgang met persoonsgegevens en persoons dossiers. Het jaarboek 2004 staat onder redactie van Paul Brood, Agnes Jonker, Paul Klep en Betty Lutke- Schipholt. exemplaren van Selectie. Waardering, selectie en acquisitie. S@P-jaarboek 2004. Tot 1 juli 2005 24,-, daarna 26,- Naam: Adres: Postcode plaats: Telefoon overdag: E-mail: Werkzaam bij: Datum:Handtekening: U kunt het Jaarboek 2004 Selectie op verschillende manieren bestellen: Voor Nederland 1. Maak het verschuldigde bedrag over naar giro 7362078 t.n.v. Stichting Archiefpublicaties te Rotterdam o.v.v. 'jaarboek 2004 Selectie', én 2. Stuur de ingevulde bestelbon naar: Nationaal Archief t.a.v. secretariaat bedrijfsvoering Postbus 90520 2509 LM Den Haag Of stuur een e-mail met uw bestel ling naar sap@nationaalarchief.nl. 3. Na ontvangst van de betaling wordt de publicatie toegezonden. Voor Belgie Stuur de ingevulde bestelbon naar: Vlaamse Vereniging voor Biblitoheek- Archief- en Documentatiewezen t.a.v. Marc Storms Statiestraat 179 2600 Berchem (Antwerpen) Of plaats uw bestelling telefonisch onder nummer telefoon 03-281.44.57. Of plaats uw bestelling via de webshop van de WBAD: www.wbad.be/shop/. 1 archievenblad mei 2005 archivarissen Jelle Krol is verantwoordelijk voor de werving van de Friese collectie binnen Tresoar, gehuisvest in de Friese hoofdstad Leeuwarden. Dat zijn niet alleen boeken, maar ook archieven van Friese schrijvers en documentatie. Toch is hij geen archi varis in de klassieke zin van het woord. Als gevolg van de fusie van het Frysk Letterkundich Museum en Dokumin- taasjesintrum (FLMD), de Provinciale en Buma-bibliotheek (PBF) en het Rijks archief in Friesland (RAF) heeft hij sinds 1 september 2002 een andere wereld leren kennen. Fries Jelle Krol is getooid met een echte Friese voornaam. Die werd wereldbe roemd in Nederland door het liedje van Wim Kan tijdens diens Oudejaarscon- ferentie 1966 over zijn illustere provin- ciegenoot Jelle Zijlstra, de 'Redder des Vaderlands' na de beroemde 'Nacht van Schmelzer' en de hierop volgende kabi netscrisis. Terug echter naar Jelle Krol, die op 19 juli 1957 in het Friese Drachten werd gebo ren als zoon van een bakker. Reeds op jonge leeftijd nam hij zich voor niet in de voetsporen van zijn vader te treden. Die zag hij immers dag en nacht werken. Ook het vroeg naar bed gaan en het in het holst van de nacht weer aan de slag moeten gaan, was voor Jelle geen aan trekkelijk vooruitzicht. Zijn buurman, een leraar, had daarentegen veel vakantie en vrije tijd. Dit trok hem meer aan. Dienstplicht Om dit doel te bereiken moest er wel worden gestudeerd. Na het atheneum in Drachten met succes te hebben gevolgd, toog Jelle in 1975 naar de grote stad: Groningen. Hier behaalde hij aan de uni versiteit zijn eerstegraads bevoegdheid als leraar Engels. In deze studieperiode moest hij een keer een vertaling maken van een oude Engelse tekst naar zijn eigen taal. Jelle koos voor zijn moeder taal: het Fries. Dit bleek moeilijker dan gedacht. Fries spreken en Fries schrijven waren toch twee verschillende zaken. Er was dus maar één oplossing en wel Fries studeren! Jelle begon hieraan en kreeg steeds meer plezier in deze materie. Hij koos voor de studierichting Friese taal- en letterkunde en studeerde af met een doctoraalscriptie over de verschillen in gebruik van het voornaamwoord 'men' in het Nederlands en in het Fries. Zoals gebruikelijk in het Nederland van destijds was er militaire dienstplicht. Jelle koos voor vervangende dienstplicht en vervulde deze taak in het Fries Letter kundig Museum en Documentatiecen trum. Na deze klus was er echter voor Jelle geen vaste werkplek bij dit instituut. Leraar Na de vervangende dienstplicht moest er toch brood op de plank komen. Van 1984 tot 1987 gaf Jelle Engelse les in Emmen. Op een gegeven moment kwam er op zijn voormalige 'stage-adres' toch een vacature. Jelle solliciteerde en kon in 1987 aan de slag als documentalist, later conservator genoemd. Hiervan heeft hij nooit spijt gehad. Vanaf die tijd was hij bezig met acquireren, ontsluiten en het exposeren van verworven collecties op zijn vakgebied. Ook was Jelle er als de kippen bij om stukken met betrekking tot de Friese taalbeweging voor zijn instituut te ver werven. Tot aan de bovengenoemde fusie heeft Jelle dit werk met veel ple zier gedaan. Het is niet verwonderlijk dat hij zich in de jaren negentig van de twintigste eeuw op zijn vakgebied ont wikkelde tot een expert. Zijn werk als Fries literatuurrecensent bij de Leeuwar der Courant volgde daar zeker uit voort. Fusie Nog voor de fusie wisselde Jelle van baan en werd vakreferent Fries. Na de fusie tot Tresoar is hij als vakreferent verantwoordelijk voor de collectievor ming in de breedste zin van het woord. Hij is nu lid van het managementteam van Tresoar. Desgevraagd is hij van mening dat de fusie winst heeft opgele verd voor alle partijen. Van tevoren was bijvoorbeeld deelname aan het lande lijk bibliotheeksysteem PICA financieel niet haalbaar. Nu zijn er daarnaast ook andere voorzieningen, zoals een perso neelsdienst en een PR-afdeling. Jelle is ook betrokken bij de uitgave van een Nederlandstalige 'Geschiedenis van de Friese literatuur'. Een overzichtswerk dat de geschiedenis van de Friese litera tuur beschrijft op een vlotte en toegan kelijke manier. Heeft Jelle ook nog andere bezigheden in zijn vrije tijd? Deze vraag wordt vol mondig beaamd. Hij vindt het bijvoor beeld heerlijk om al fietsend en wande lend met zijn vriend het wijde Friese platteland te verkennen. Hij bekent overigens tevens weg te zijn van het heuvelachtige Limburgse landschap. Een constatering waarmee wij het na tuurlijk geheel eens zijn! Harry Strijkers De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: Mevrouw H.D. Kamstra accountmanager bij Karmac Informatie innovatie BV De heer M.R. de Zoete eigenaar van Archief Collectief/Archidoc4u Mevrouw drs. F. Hazendonk coördinator onderzoekscentrum Regionaal Archief Tilburg mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18