De concurrentie vooruit! MAIS 0 Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT ZÏ Boekverfilming ZA Boekscanning Zi Fotoscanning kleur/zwart-wit Za Negatiefscanning Zé Diascanning ZA Documentverfilming Zé Documentscanning zi Groot formaat verfilming z£ Groot formaat scanning zi Microfilmscanning ZÏ Microfichescanning Za Microfilmafdrukken Zé Plotten CAD-bestanden op microfilm MAIS-Flexis is dé professionele oplossing voor flexibel en toegankelijk archiefbeheer Gebruiksvriendelijk Multi-user Gecontroleerd beschrijven Flexibel inrichten Multimedia Depotbeheer Internet- en intranetfuncties DE REE O archiefsystemen Kijk op www.de-ree.nl voor meer informatie, of bel voor een demonstratie. A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 Nederland Oktober 70. Opstand der Bataven literatuur Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 050-3112600 ederee@de-ree.nl ïslistcndc momenten uil de- vaderlandse eeschieder De 25 dagen van Opstand der Bataven mei 2005 archievenblad Geert Mak Waanders Uitgevers, Zwolle, 2005 ISBN 90-400-1721-2, 36 blz., 3,95 Zoals uitgeverij De Europese Biblio theek bekend werd met de vloedgolf aan oblong formaat foto- en ansichtenboekjes van steden en dorpen, zo verwierf uitgeverij Waanders, naast de vele fraaie kunstboeken en catalogi, vooral bekendheid met de histo rische verzamelwerken op magazineformaat. Na allerlei steden en regio's is nu de vader landse geschiedenis aan de beurt. Waanders geeft in samenwerking met het Nationaal Archief De vijfentwintig dagen van Nederland. Beslissende momenten uit de vaderlandse geschiedenis uit. De vijfentwintig tweeweke lijkse afleveringen vormen samen een door lopend geschiedverhaal en daarmee 'krijgt de lezer inzicht in de wording van Nederland'. Uiteraard zouden die 25 thema's (van de Bataven tot Pim Fortuyn) probleem loos door 25 andere onderwerpen vervangen kunnen worden. De eerste aflevering is getiteld Oktober 70. Opstand der Bataven (met als ondertitel thema: De Nederlandse identiteit). Geert Mak, tegenwoordig welhaast onvermijdelijk als het om geschiedenis gaat, trad op als auteur van dat eerste deel. Hij is tevens redactielid van de gehele serie. Op vlotte, journalistieke wijze geeft Mak een beschrijving van de fei telijke opstand van Julius Civilis in het najaar van het jaar 70. Daarna wordt de gehele Romeinse Tijd (ruwweg van 100 v. Chr. tot 400 n. Chr.) behandeld. Hierbij zijn veel pakkende illustraties opgenomen. Merkwaardig is de kaart van Nederland op p. 14. Nederzettingen, havens en vondsten beperken zich tot het huidige Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland Heerlen en Maastricht). De rest van de Lage Landen is blanco. Dit komt absoluut niet overeen met onze huidige kennis over tijd en regio. Ouderwets Hollandocentrisch den ken? Als laatste volgt een hoofdstuk over de Nederlandse identiteit. Mak beweert hierin, net als Herman Pleij, dat de gezamenlijke strijd tegen het water tot onze overlegcul- tuur zou hebben geleid (p. 28). Daar valt I mijns inziens het I nodige op af te I dingen. Na wat opmerkingen over stedelijke en burgerlijke tuur besluit Mak aJKv tenslotte met de Hilfl constatering dat er twee belangrij ke culturele grenzen in ons land zijn: die tus sen west en oost (Drenthe, Overijssel, Gelderland - daar 'zijn nog steeds de resten voelbaar van de Germaanse feodaliteit: in de dorpstradities, in de overlevering, in de plaatselijke gezagsverhoudingen') en de noord-zuidgrens, die ook te maken heeft met de oude Romeinse grenslinie: 'zelfs na zestien eeuwen betekent dat nog een wereld van verschil.' (p. 34). Het is inmiddels bekend dat na gedegen onderzoek telkens weer blijkt dat zogenaamde 'oeroude' streek- en dorpstradities niet verder terug blijken te gaan dan hooguit een paar honderd jaar. En het verschil tussen Nederland beneden en boven de grote rivieren terugvoeren op een al dan niet Romeinse occupatie? Ik geloof er niks van. (PS)

Archievenblad | 2005 | | pagina 17