Digitale Oplossingen Als kwaliteit telt! DOX HaegheVelde BV 'ZUl'd 1 mm ^Support Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten □□□□□□□□□□□□□□□O 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl U kunt ons inschakelen voor: Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl literatuur De Nederlandse Arbeidsdienst 1940-1945. Ontstaan, opkomst en ondergang ISBN 90-5730-324-8, 471 blz., 39,50 Als je iets hebt met de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, dan is 'Koenraad van den Arbeidsdienst' geen onbekende. Hij prijkte op allerlei affiches van het Duitse propaganda-apparaat, die de Nederlandse Arbeidsdienst (NAD) als een edel fenomeen voor de vrijwillige arbeidsdienst moest neerzetten. Vanaf 1 april 1942 waren alle achttien jarigen ver plicht een half jaar dienst te doen. Van Breen, die zelf ook voor de NAD heeft gewerkt, vroeg zich zestig jaar na dato af welke bedoelingen de Duitsers ermee hadden. Na enkele jaren spitwerk in de archieven van voornamelijk het NIOD, Nationaal Archief en het Instituut voor Militaire Geschiedenis doet hij in dit boek uitvoerig verslag van zijn bevindin gen. Het is voor het eerst dat over de NAD zo'n uitvoerig boekwerk verschijnt met informatie over de organisatie, de achter gronden en het dagelijks reilen en zeilen. De wetgeving, de nationaai-socialistische vorming en propaganda, het leven in de kampen en waar deze lagen, onderdui ken, de censuur, de kopstukken, geen onderdeel blijft onbesproken. De auteur behandelt de NAD tot en met de zuive ring van de top na de oorlog. Voor een deel gaat de auteur af op zijn geheugen en op getuigenverslagen van lotgenoten. Dat kleurt volgens eigen zeggen zijn ver haal, maar geeft wel meer de sfeer en ervaringen weer van het gebeurde. Uit de feiten in de archieven, uitvoerig weerge geven in dit boek, zijn deze niet altijd te beschrijven. Toch valt die persoonlijke inkleuring naar mijn idee reuze mee. Van Breen zet met deze degelijke studie over een dienst, die tot doel had het nationaai-socia listische ideeën goed aan de Ne derlandse jonge ren over te dra gen, het systeem van indoctrinatie duide lijk uiteen. Gelukkig dat de indoctrinatie van die jongeren door hun opvoeding en voornamelijk christelijke achtergrond nauwelijks is gelukt. Dat de NAD is mis lukt, gaf ook Seyss-lnquart tegen het eind van de oorlog al toe. (RB) Het kwade exempel van Gelre. De stad Nijmegen, de Beeldenstorm en de Raad van Beroerten, 1566-1568 Over het verloop van de Beelden storm in Gelre en Nijmegen was niet veel bekend. De afgelopen decennia versche nen vele detailstudies over de Beelden storm, zowel in Nederland als in België. Met dit boek worden diverse, nog ontbre kende puzzelstukken aangereikt en op de goede plaats gelegd. Uit Hagemans onderzoek blijkt dat enkele vooraan staande leden van het Compromis der Edelen, onder wie Floris van Palland, de graaf van Culemborg (in wiens Brusselse woning het Compromis tot stand kwam) en graaf Willem van den Bergh, de zwa ger van prins Willem van Oranje, hebben geprobeerd om samen met de stad Nijmegen een Gelderse variant op het Compromis te realiseren: een Geheime Gelderse Unie tegen inquisitie en plakka ten. Hierna kondigde Nijmegen als 'Vrije Duitse Rijksstad' godsdienstvrijheid af, onder verwijzing naar de Duitse Gods dienstvrede van Augsburg, nog voordat Willem van Oranje zijn befaamde gods dienstvrede in Antwerpen realiseerde. Het Nijmeegse voorbeeld was voor 'Brussel' een slecht voorbeeld. Het werd vervolgens door diverse steden op de Veluwe en in het huidige Noord-Limburg (het Overkwartier van Gelre) overgeno men, gepaard met de nodige onlusten. Gelre dreigde (weer) los te raken van de Habsburgse Nederlanden. Onacceptabel voor Brussel. Dit vanwege de strategische en economische betekenis van Gelre. Het Habsburgse gezag pakte Nijmegen aan om geheel Gelre tot gehoorzaamheid te dwingen. In het boek worden de gebeurtenissen in Gelre in het bekende 'Wonderjaar' op de voet gevolgd. De stadhouder van Gelre, Karei van Brimeu, graaf van Megen, die tot dusverre met Willem van Oranje, Egmond en Hoorn leiding had gegeven aan de oppositie tegen koning Filips, schrok van de onlusten en steunde de koning en de landvoogdes in het bestrij den van de calvinistische predikaties. In overleg met Brussel besloot hij met name tegen Nijmegen op te treden. Tot twee keer toe wist hij de Nijmeegse gilden en broederschappen op te zetten tegen het Nijmeegse stadsbestuur. Er braken relle tjes uit, de calvinistische predikant werd Het kwade exempel van Gelre de stad uitgejaagd en diverse stads bestuurders kre gen ontslag. De stad opende haar poorten voor de stadhouder en zijn legermacht. Nijmegen was vanaf nu politiek monddood. Het boek heeft be tekenis in de analyse van de werkzaam heden van de Raad van Beroerten. Hageman ging de werkwijze van deze beruchte 'Bloedraad' na. De auteur laat zien dat de Raad van Beroerten het bestaande justitieapparaat inschakelde. Gewestelijke en lokale rechtscolleges wer den gedwongen mee te werken en dat gebeurde in de regel snel. Het traditionele zwart-witbeeld van wraakzuchtige 'Spaanse' rechters tegenover Nederlandse slachtoffers is niet juist. De werkelijkheid was heel wat 'grijzer'. (HS) Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit jijtiSÖ® Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van juni 2005. <iale iSMKiiSj cvj-icai t adveitutiKf and puCUeittf organisaties. Willem F. van Breen Walburg Pers, Zutphen, 2004 Willem F. »n Breen De Nederlandsche Arbeidsdienst Oütjtuo. opUait en eadetjunj ARBEIDSDIENST Maarten Hageman Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2005 ISBN 90-77503-23-4, 456 blz., 27,50

Archievenblad | 2005 | | pagina 16