Alles loopt op rolletjes... ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. Art Conservation FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? bruynzeel i and storage informatiemanagement Oud en Nieuw en goede voornemens horen bij elkaar. 1 januari blijkt een geschikt moment te zijn om (eindelijk) een start te maken met wat men zich voorneemt om te doen, maar waar het steeds niet van komt. Dat geldt ook voor mij. Om persoonlijke redenen was ik in de loop van 2003 niet in staat om op tijd de kopij voor deze column in te leveren. Ondanks goede voornemens, lukte het ook de daaropvolgende keer niet. Als dat eenmaal gebeurd is, blijkt het steeds een voudiger om het hervatten van de column nog een keer uit te stellen. En voor je het weet ben je een jaar verder... heb je alleen maar een aantal aanzetten voor een bijdrage en ben je ook al niet meer op tijd voor het januarinummer... Omdat het nooit te laat is om een goed voornemen toch tot uitvoering te bren gen, probeer ik met deze aflevering de draad weer op te nemen en maandelijks te schrijven over theorie, praktijk en ervaringen op het raakvlak van archief, bibliotheek en museum, met andere woorden over 'Memory Institutions'. Waarover had ik willen schrijven in de afgelopen periode? In elk geval over het feit dat op vrijdag 14 november 2003 het Homodok, nu onderdeel van Interna tionaal Homo/Lesbisch Informatiecen trum en Archief IHLIA, zijn 25-jarig bestaan vierde met een symposium en een receptie bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) in Amsterdam. Jaap Kloosterman, directeur van het IISG, ging daar in op veranderingen die er plaatsvinden in het archiefbeheer en met name in het ont sluiten van archieven. Hij stelde in zijn lezing dat 'mijn gebruiker' een antwoord op een vraag wil (geen informatie in ab stracte, maar antwoord op een concrete vraag). Kloosterman stelde dat de gebrui ker bij zijn zoektocht wil dat: hij het antwoord vindt (trefkans); hij het zo snel mogelijk vindt (gebruiks gemak); het het goede antwoord is (betrouw baarheid). Daaraan voeg ik toe dat op die zoektocht het Pareto-principe van toepassing is, dat ook bekendstaat als de 'wet van de min ste inspanning'. Bij het zoeken naar informatie maken mensen bij voorkeur gebruik van bronnen die gemakkelijk toegankelijk zijn, ook al zijn dit niet de meest geschikte. Vaak is dat de laatst gebruikte bron. Steeds vaker schijnt dat het intikken van één zoekwoord in Google te zijn. In elk geval lijkt het onwaarschijnlijk dat mensen in het ene 'Memory Institution' - een archief - anders zouden willen zoeken dan in een ander - een bibliotheek -, maar helaas moet dit nog steeds. En natuurlijk had ik willen schrijven over een belangrijke stap die werd genomen in Apeldoorn waar op 12 maart 2004 konin gin Beatrix het Cultuur Onder Dak Apeldoorn opende. CODA is een combi natie van het Apeldoorns Museum (voor heen het Historisch Museum Apeldoorn en het Van Reekum Museum voor moder ne en hedendaagse kunst), de Bibliotheek Apeldoorn en het Apeldoorns Archief (voorheen gemeentearchief). En vast over mijn verblijf in mei 2004 in Beijing, waar ik mijn jaarlijkse colleges verzorgde bij de Guanghua School of Management van Peking University. Dit jaar bracht ik ook weer een bezoek aan de Renmin University of China. Ditmaal aan de afdeling die de archiefopleiding verzorgt, die zijn naam evenwel heeft gewijzigd in 'School of Information Resources Management1... Nieuwtjes of recente informatie over ont wikkelingen en gebeurtenissen op dit ter rein moet u niet in deze column ver wachten. Daarvoor zijn andere informa tiemedia en -kanalen veel geschikter. Denk daarbij aan de nieuwsbrieven en discussielijsten als DIVA, NEDBIB-L, IP flash nieuwsbrief en sites als Informatie beheer (http://labyrinth.opweb.nl/) en het Archiefforum van Eric Hennekam, om slechts enkele Nederlandse informa tiebronnen te noemen. De tekst die u nu leest is begin maart in Pretoria geschreven. Ik ben te laat om u te attenderen op de jaarlijkse essaywed strijd die het Victorine van Schaickfonds1 organiseert, omdat de sluitingsdatum 29 april 2005 was. Dat is jammer want het thema voor dit jaar was heel toepasselijk: 'Grenzeloze samenwerking tussen archie ven, bibliotheken en musea'. (Voor een meer uitgebreide beschrijving zie www.kb.nl/bst/wsf/essaywedstrijd2005. html.) Maar het is een jaarlijkse prijs, dus er komt vast wel weer een geschikt thema. Is er veel veranderd in de periode dat ik niet voor het Archievenblad schreef? Dat hangt een beetje af van het perspectief dat je hanteert. Zelf houd ik ervan om vooral de ontwikkelingen op de heel lange termijn in de gaten te houden. Binnen die langetermijnontwikkeling vinden allerlei gebeurtenissen plaats die soms ais 'revolutie' worden aangeduid. Ik focus me op de 'informatisering van de samenleving': het proces waarin informa tie de dominante productiefactor wordt in een maatschappij. Een van de uitkom sten van dat proces is dat we steeds meer informatie steeds compacter op steeds meer soorten informatiedragers vastleg gen en via steeds meer informatiekana len steeds sneller over steeds grotere afstanden (draadloos) kunnen versturen. Daarbij horen natuurlijk (mogelijk voor u nieuwe) begrippen als Rss, Blog, Wiki, Smartphone, Podcast en Webcast, om er maar enkele te noemen. In elk geval heeft u uw belastingaangifte elektronisch moeten doen. Als alles gaat zoals gepland, heeft mijn website (www.hum.uva.nl/akb) inmid dels een gedaanteverandering onder gaan. Op de Rss-pagina zal ik ook een rij tje met links maken die ik in mijn columns noem. Dan hoeft u die niet in te tikken: 'wet van de minste inspanning'. Zo, ik ben begonnen mijn goede voorne men tot uitvoering te brengen. Ik zou trou wens graag horen wanneer u het niet met mij eens bent over de inhoud van deze rubriek, of suggesties heeft voor onderwer pen. Het makkelijkst kunt u met mij com municeren via a.k.boekhorst@uva.nl. 27 Massa-consei RESTAURATIE CONSERVERING OIO 460 34 37 info@artconservation.nl www.artconservation.nl Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.brfs.nl of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Multispectral Imaging met de ARTIST camera Art Conservation BV Kon. Wilhelminahaven ZZ19 3134 KG Viaardingen Art Conservation is ook uw partner voor gammabestraling uw- - -. 'J. „:-v .-aW v - •- ->--7 - ,..v - - - Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.brfs.nl (van feiten tot kennis) Goede voornemens Door Albert Boekhorst* Albert Boekhorst is als informatiewetenschapper ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit van Pretoria en de Archiefschool. Noot Het Victorine van Schaickfonds werd in 1977 opge richt ter herinnering aan Victorine van Schaick (1917-1977). Zij was werkzaam in verschillende bibliotheken en gaf les aan de bibliotheekoplei ding te Den Haag waar ze als docent vele studen ten enthousiast maakte voor een loopbaan in het bibliotheek- en informatievak. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 13