Decos RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV digitale duurzaamheid Document - web edition Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Documenten W acht Charters Zegels Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek STERKEN J® ATELIER tn Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl KVAN-studiedag Vervolg van pagina 21 soring: een dienst, product of geld wordt gegeven in ruil voor een zakelijke of communicatieve tegenprestatie. Diverse producten in archievenland kunnen in aanmerking komen voor sponsoring. In dit geval was dat bijvoorbeeld de bele vingstentoonstelling 'Metamorfose van een stad, Arnhem 1934-1964', die als hoofddoel had de naamsbekendheid van het nieuwe Gelders Archief te vergroten. De tentoonstelling lijkt hieraan voldaan te hebben: deze trok veel bezoekers, de website kende vele hits, er was (ook lan delijk) veel publicitaire aandacht. Ook niet onbelangrijk: een kloppende begro ting en effecten op langere termijn, zoals een blijvende goede relatie met de pers. Door middel van direct mail, het benade ren van vaste leveranciers, het onderhan delen met leveranciers voor de tentoon stelling, oproepen in de pers en via de website en het bezoeken van onderne mersbeurzen werd aan sponsorwerving gedaan. Maar de meest belangrijke spon sors werden verkregen door te 'netwer ken'. Dat leverde uiteindelijk een scala van sponsoring op: bijdragen in geld, in natura, diensten, kortingen, publicaties, nieuwe contacten, detachering. De tegenprestatie van het archief (van ver meldingen in de diverse communicatie middelen tot uitnodigingen voor ope ning en sponsortafel) was afhankelijk van de geldelijke waarde van de spon soring. Resultaat van dit alles was dat sponsoring/fondswerving een blijvende activiteit is geworden binnen het Gelders Archief. Pelzers merkte ten slotte op dat sponsoring niet alleen als fondswerving moet worden gezien, maar ook als een communicatiemiddel en een reflectie op het eigen functioneren van de dienst. Van belang is dat de doelgroepen van sponsor en ontvanger overeenkomen, dat er kritisch naar de communicatiemix en de -reikwijdte wordt gekeken en dat er sprake is van wederkerigheid en duur zaamheid. Overigens: het is belangrijk je daarbij te realiseren dat sponsors niet alleen in termen van winst denken; ook emotie, associatief denken en relatiemar- keting spelen een rol. QB) Pieter de Dreu In een praktijkoefening die helaas niet geheel uit de verf kwam zoals de inleider bedoelde, kregen de deelnemers aan deze workshop ieder een rol van een instelling toebedeeld. Sommigen met veel geld, sommigen met weinig geld maar met een waardevolle collectie, anderen met lokale belangen en weer anderen als 'ANNO' met een vliegwielfunctie. Op dracht: historisch besef creëren met een Week van de geschiedenis. Uit de sessie bleek dat overtuigde samenwerking met grote instellingen voor de kleinere vaak heel moeilijk is, dat het vinden en benoemen van de meerwaarde voor de erbij te betrekken instellin gen vaak moeilijk te defi niëren is en dat een derge lijk project staat of valt met de sensitiviteit van bekwa me en flexibele coördinato ren, die overigens wel moe ten weten waarvoor ze gaan. (RB) Suzanne Barbier Met het Nationaal Archief en Maarten van Boven regelmatig in het nieuws was de spanning groot om de suc cesstory achter dit verhaal te horen. Suzanne Barbier van het Nationaal Archief wist op overzichtelijke wijze het geheim van de smid te onthullen. En je moet natuurlijk je beperkingen kennen: sommige dingen rond de publiciteit van je organisatie heb je niet in de hand. En het is ook fout te denken dat juist jouw instelling het middelpunt van de wereld is. Toch is er een toenemende aandacht voor de erfgoedsector, waarvan archieven een sprekend onderdeel zijn. De verkla ring kan eenvoudig zijn: we hebben het tij mee. Dat is natuurlijk zo, maar je kunt het ook nog een beetje helpen door een goed persnetwerk op te bouwen. Dat kan net als een gewoon relatienetwerk, maar kent een aantal voorwaarden. Barbier lichtte deze aan de hand van voorbeel den toe en gaf daarbij ook nog enige waardevolle tips. Een snelcursus succes volle archiefcommunicatie. Op de eerste plaats: een goede relatie begint met een open houding. In tip- vorm: neem de journalist serieus en zorg dat er sprake is van daadwerkelijk twee richtingsverkeer. Een tweede belangrijk uitgangspunt is: zelfkennis; wat maakt mijn archief aantrekkelijk voor journalis ten? Daarbij is het je richten op journa listieke aspecten als nieuws, reconstru eren, verifiëren of ontmythologiseren van een gebeurtenis van belang. Een ken nismakingsbijeenkomst organiseren voor journalisten, gaf de spreekster als waarde volle tip mee. Derde voorwaarde: inle vingsvermogen. Weet dat in de journalis tiek hard voor zacht nieuws gaat en dat wij bij de laatste categorie behoren. Bedenk dus wanneer je als archief wel 'nieuwswaardig' bent. Tip: ontwikkel je nieuwsantenne, investeer zelf in je nieuwsvinding vanuit je archiefmateri aal. Vierde hulpmiddel: strategie en ver- Lees verder op pagina 25 23 Calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. Decos Document web edition is dé totaaloplossing voor organi satiebreed document- en archiefbeheer. Het registreren, zoeken, raadplegen en bewerken van documenten is hiermee vanaf iedere werkplek mogelijk. Tevens biedt de applicatie uitgebreide mogelijk heden voor onder andere bulkscanning, e-mailregistratie, barcode- scanning en workflow. Decos Document - web edition is ReMANO gecertificeerd als DMS/RMA. De flexibele opbouw van de applicatie maakt het mogelijk om uw Documentair Structuurplan één op één over te nemen. Uw DSP vormt hiermee de basis voor procesgericht werken binnen Decos Document. Het Documentair Structuur Plan bestaat ook uit een beschrijving waarmee de digitale duurzaamheid bewaakt kan worden. Decos heeft met de DSP Inventaris een overzichtelijke oplossing voor het maken van een inventarisatie van applicaties, databestanden, systemen en processen dat voldoet aan de eisen gesteld in de Archiefwet. Zodoende kan de informatiewaarde van bestanden worden vastgelegd, de duurzaamheid worden gegarandeerd én wordt inzicht verkregen in de kosten voor aanschaf, beheer en onderhoud van applicaties. De DSP Inventaris is de gebruikers vriendelijke, overzichtelijke en flexibele opvolger van Decos EDDA. Document Management Decos Software Engineering BV Postbus 292 2200 AG Noordwijk 071 - 364 07 00 DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Tijdens de cases moest er ook echt gewerkt worden. Foto: Roelof Braad. Samenwerken is... Heeft het archief nog nieuws? Overeenkomstig het thema was er ook volop gelegen heid om te netwerken. Frank Keverling Buisman van het Gelders Archief (links) en Harrie-Jan Metselaars van de Rijksarchiefdienst. Foto: Roelof Braad. mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 11