"4 w KVAN-studiedag KVAN-studiedag De opfriscursus van Joy Uppel- schoten-Vis maakte duidelijk dat netwer ken een 'warm kunstje' is. De benodigde voorwaarde: je moet het willen, je doel kennen, weten dat je anderen nodig hebt om je doel te bereiken, die anderen vin den en aan je binden en 'zeggen wat je doet, doen wat je zegt'. De praktijkoefe ning die zij met de aanwezigen deed, leerde meteen je doelen kernachtig te formuleren, je netwerk in kaart te bren- gen en te benoemen wat de 'ruilhandel' voor de ander oplevert. Want netwerken levert iets op als je belangen legitimeert en als je sensitiviteit voor de belangen van de ander ontwikkelt. Met de 'Roos van Leary' hebben we een bruikbaar mid del om te sturen op ons eigen sociale gedrag om het gewenste gedrag van de ander te beïnvloeden. Of het werkt? Niet als je alleen op recepties je netwerkge drag vertoont, was de boodschap en niet als we 'met dat beetje dinosaurusgedrag in ons', zoals Leary dat formuleert 'bovengedrag' blijven vertonen. Natuur lijke netwerken, las ik vorig jaar in De Natuurgids, zijn nodig om te overleven en je doel te bereiken. Het thema werd geïl lustreerd met een prachtige foto van een netwerk van een 'slijmzwam'. Maar of je je daar nu aan moet spiegelen valt te betwijfelen... In cases en sessies was er voor elk wat wils op 19 april. In de samenvattingen van de cases aan het eind van de dag werd duidelijk dat de collegae en inlei ders veel ervaring bijeenbrachten. Er kwamen duidelijke tips: over hoe je rela ties overeind houdt als 'twee honden vechten om één been', over sleutelfigu ren die je nooit via via op moet zoeken, over het laten mee denken van belan genbehartigers, over het voortdu rend in de schoe nen van anderen te gaan staan, over het niet vergeten van je interne net werk en het harde werken om de loya liteit van vrijwilli gers en professio nals hoog te hou den! De aanwezi gen kregen van Joy Uppelschoten van de netwerkorgani satie Congruent Managementsup- port aan het eind van de dag nog een welgemeend compliment: 'archivarissen zijn aardig'. Aardigheidjes waren er inderdaad: na de Algemene Ledenvergadering kreeg de pas van zware ziekte herstelde oud-KVAN- voorzitter Jo Jamar uit handen van Charles Noordam de brochure van de Ketelaarlezing 2004 met de lezing van Peter Burke over Palimpsests en aan het eind van de dag overhandigde Bert de Vries het S@P-jaarboek 2004 Selectie aan Paul Klep. De reacties van deelnemers aan het eind van de dag logen er niet om. 'Heel goed. Heel anders dan vorig jaar.' 'Netwerken kon ik geloof ik al, nu het is een beetje legitiem geworden.' 'De praktijkvoorbeel den zijn een enorm succes.' 'Veel geleerd vandaag.' 'Heel geslaagd.' 'Heel erg leuk.' 'Ik heb beter leren netwerken... jawel!' Ze laten doorschemeren dat je werkelijk wat gemist hebt als je op een dag als deze ver stek laat gaan. (RB) Douwe Huizing Hoe je vrijwilligers tot ambassadeurs van een project maakt leerde een casestu dy over de digitalisering van kadastrale kaarten. Hoe blijf je als archiefdienst in beeld als er door vrijwilligers en -organi saties met kennis van zaken aan je geduwd en getrokken wordt om met het oog op het landelijk project voort te maken? Hoe krijg je evenwicht in het project? Vier groepen gingen aan de slag om met de vijf vragen uit de theorie van Joy Uppelschoten: 'Wat wil je bereiken?', 'Hoe ziet het er concreet uit als je het bereikt hebt?', 'Wat heb je nodig van jezelf?', 'Wat moet je er voor doen?' en 'Wat heb je ervoor over?'. De uitwerkin gen lieten verschillende modellen met verschillende uitkomsten zien. Natuur lijk was iedereen benieuwd naar de oplossing van Douwe Huizing zelf voor zijn Drentse praktijkgeval. De tijd was echter te kort om die en de oplossingen van twee van de vier groepen toe te lich ten. Wellicht iets voor een artikel in een latere uitgave van het Archievenblad. (RB) Deirdre Carasso Er is een toenemende aandacht voor geschiedenis. Uit recent onderzoek blijkt dat maar liefst 42 procent van de Nederlandse bevolking daarin geïnteres seerd is. Toch bezoeken velen van hen nooit een archiefinstelling. Een bezoek aan de studiezaal voorziet namelijk niet in hun behoefte. Om deze latent-geïnte resseerden toch kennis te laten maken met archiefcollecties moeten andere pro ducten worden ontwikkeld. Het inrich ten van een permanente tentoonstel lingsruimte is een voor de hand liggende mogelijkheid. Dat waren de uitgangs punten voor de casus in de workshop van Deirdre Carasso, medewerkster van het Nationaal Archief. En vervolgens konden de diverse in kleine groepjes ver deelde deelnemers zich naar aanleiding van het centraal thema 'Aan het netwerk' het hoofd breken over het opzetten van de nodige lijnen om tot de tentoonstel ling te komen. Want het werd de works hoppers niet gemakkelijk gemaakt met een gebouw (natuurlijk een RHC) 'uit de loop', een tegendraadse restaurator, erva- ringsloze medewerkers, een weinig en thousiaste directeur, een arme gemeente, maar een rijke provincie, een slecht lopend museum, een inactieve biblio theek en een ambitieuze directeur van de Provinciale Bibliotheek Dienst (ik zou bijna zeggen: het lijkt net echt...). Ga daar maar aan staan! Dat deden de deelnemers ook en dat leverde behalve interessante ontmoetingen, levendige discussies en enige sociogrammen ook enkele creatieve oplossingen op. Al met al misschien een wat ver van de praktijk staande, maar toch verhelderende exercitie. (JB) Els van den Bent Els van den Belt, gemeentearchivaris van Rotterdam, liet de deelnemers zelf nadenken over de methode volgens welke ze de gemeente moesten doordrin gen van het belang van het degelijk archiveren van digitaal archiefmateriaal. Na afzonderlijke presentaties van de brainstormresultaten kwam men tot de gemeenschappelijke conclusie dat men sen op verschillende niveaus moesten worden overtuigd (politici, topambtena ren en medewerkers), waarbij elke cate gorie moest worden aangesproken op het eigen belang. (IZ) Richard Hermans Richard Hermans vertelde hoe hij met zijn medewerkers vanaf 1999 DIVA 'in de markt' heeft gezet. Daarbij behaal de men wel succes bij het 'oud-archief', maar kreeg men weinig voet aan de grond in de DIV-sector. In een plenaire discussie werd antwoord gezocht op de vraag hoe dat kwam en hoe dat beter zou kunnen. (IZ) SNAAI Na een zeer korte algemene leden vergadering, waarin drie nieuwe be stuursleden werden benoemd, werd gediscussieerd aan de hand van een noti tie die het bestuur van SNAAI heeft opge steld over het beroepsprofiel. Op de vori ge studiedag was gebleken dat dit onder werp erg leeft onder SNAAI-leden. Tijdens de discussie werd met name ver teld welke ervaringen SNAAI'ers hebben als ze het werkveld betreden. Algemene opvattingen zijn dat de werkgever vaak een verkeerd beeld heeft van de oplei ding. Werkgevers nemen mensen in dienst en zijn dan teleurgesteld als deze bepaalde vaardigheden niet blijken te bezitten. Of medewerkers worden naar de opleiding gestuurd en vervolgens blijkt dat ze niet leren wat de werkgever ervan verwachtte. Verder werd gesproken over het pro bleem dat de banen waarin men terecht komt zeer divers zijn. De een moet in zijn dagelijkse werk wel inventariseren en de ander helemaal niet. Reacties op de noti tie kunnen via kvansnaai@yahoo.com aan het bestuur van SNAAI worden door gegeven. (DvdH) Elio Pelzers In een interessante uiteenzetting gaf Elio Pelzers weer hoe een aantal projec ten waarbij het Gelders Archief betrok ken was, heeft geleid tot een meer struc turele inbedding van sponsoring en fondswerving in deze organisatie. Oftewel hoe public relations, als onder deel van communicatie, is aangewend om sponsoren en financiers voor projec ten te verkrijgen. Bij dit soort fondswer ving gaat het niet zozeer om donaties (een gift zonder voorwaarden) of subsi dies (een financiële bijdrage onder bepaalde voorwaarden), maar om spon- Lees verder op pagina 23 AAN HET NETWERK... ItttpfCSSieSVUtl de KVANstHelled(10 Door Roelof Braad, met bijdragen van Jac. Biemans, Diana van der Haar en Ivo Zandhuis Al jaren bezoek ik studiedagen met hoogge spannen verwachtingen. Soms komen die uit en soms ook niet. Soms leer ik er wat en soms leveren ze me wat anders op dan ik had verwacht. Ik heb het gevoel dat ik het succes ook wet een beetje afmeet aan de ontmoetingen met collegae en relaties en of die ontmoetingen iets opleveren waar we met elkaar wat aan hebben. Wellicht een gevolg van het feit dat ik een echte netwerker ben? De flitsende folder van de recente KVAN-studiedag en de thema's lok ten zo'n 140 deelnemers naar Delft om het netwerken eens te toetsen aan de theorie en de praktijk. Want je kunt leren van je collega's, het kan altijd nog professioneler, je kunt kennismakingen vernieuwen en op zo'n dag de 'collegialiteit vieren', zoals Betty Lutke Schipholt het uitdrukte. fSSl ......v,. V A.' Netwerk van een slijm zwam. Foto: Ger Eikholt, Milsbeek. Wij zijn klein en zij zijn groot. Samenwerken met vrijwilligersorganisaties. Topstukken uit... Er was veel belangstelling voor de KVAN-studiedag. Foto: Jac. Biemans. Mohammed en de berg Ik ga het helemaal maken! De nieuwe orde Uitpakken of inpakken? Positionering van een archief 20 archievenblad mei 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 10