Het Archievenblaoran charter tot chip 20 Li IH Tsj'echië en de nieuwe archiefwet van januari 2005 112 LI De archiefschat Li Nieuws uit het veld 133 Column Hit Literatuur 138 KVAN Nieuws Agenda colofon noot van de redactie I3p Digitaal mensenwerk Citaat van de maand Ons themanummer (september) gaat dit jaar over Archieven en Europa. U kunt hieraan een bijdrage leveren door een artikel aan te leveren dat de archief- zorg/wetgeving of juist het benutten van archieven in één van de landen van de EU beschrijft. Ook foto's van buitenlandse archiefdiensten voor de rubriek 'Over de grens' zijn welkom! Voor meer informatie: r.braad@heerlen.nl. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beckjac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem.Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Eric Hennekam, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief 's-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin mei 2005. NHOUDSfPGAVE Burengerucht: Aat in 't Hout |i6 Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven De praktijk: Ma Oeh Pe De collectie-Adolfs: heel Nederland op de film! Audiovisueel: Eddy Appels 120 De dichter Fix te Hasselt (1825) De praktijk: Atte Jongstra 126 Digitaal en papier: Tweestromenland leidt tot geheugenverlies De praktijk: Hélen Heskes en Manja Koomen De praktijk: Eric Ketelaar Vaste rubrieken 'Een overheid die als amateur bestuurt, zal ook als amateur registreren en archiveren. En vooral vergeten, veel vergeten.' Roger Vleugels, 'Transparant bestuur; de Bijlmerwaarheid1, in: Binnenlands Bestuur van 26 maart 1999. Oproep Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven Door Ma Oeh Pe De Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven moet een toekomstvisie formuleren op de rol van ICT in het vergroten van het publieksbereik binnen de archiefsector. Projectleider Ma Oeh Pe licht een en ander toe. De dichter Fix te Hasselt (1825) Door Atte Jongstra Een gast brengt altijd iets mee bij zijn bezoek, aldus Atte Jongstra, gastconservator bij het Historisch Centrum Overijssel te Zwolle. Hij trakteert de lezers van het Archievenblad op een leerdicht over een watervloed in het rampjaar 1825. De collectie-Adolfs: heel Nederland op de film! Door Eddy Appels De zakenman J.W.L. Adolfs filmde tussen 1948 en 1970 het leven in circa 1500 dorpen en kleine steden in Nederland. Deze films hebben nu niet alleen een nostalgische waarde, maar vormen ook een belang rijke bron voor wetenschappelijk onderzoek. Digitaal mensenwerk Door Eric Ketelaar We moeten bij het ontwerpen en implementeren van archiveringssystemen niet proberen gedrag aan mensen op te leggen. De systemen moeten als het ware ongemerkt integreren met wat mensen doen. Eric Ketelaar over digitaal mensenwerk. Geschiedenis Het was een enorm succes: de boekenweek. Misschien is de promotie voor de regionale en landelijke geschiedenis door het thema van de boekenweek suc cesvoller dan ooit tijdens een week van de geschiedenis. Of plukte de boekenweek de vruchten daarvan? De vele historische romans met meer fictie dan feiten gingen als warme broodjes over de toon bank. In de slipstream daarvan werden ook echte geschiedenis boeken goed verkocht. Nieuwe kansen voor ons vak dus, want geschiedenis leeft onder het grote publiek. Nu nog dat grote publiek over de drempels van onze studiezalen krijgen. Moeten we niet wat verhalen- seances gaan organiseren of laten zien hoe goed of slecht de besturen in het verleden func tioneerden? Kunnen we niet een of andere journalist de uitda ging geven om het verloren gewaande belastende document van tweeëntwintig jaar geleden over een zittende coalitie ten tonele te voeren? Het zal wel indruisen tegen de ethische code, maar de archieven zijn openbaar toch? Vergeten verle den is zo weer spannend in de spotlights te zetten. Als archiva rissen mogen we daarbij de ver makelijke rol van lachende derde spelen. Behalve als de stukken inderdaad zijn verdwe nen door 'vergeten' archivering. Dan is er geen verhaal. Toch kun je dan nog wel wat met schaars overgebleven infor matie, ook al is die uit een grijs verleden. Het beeld oproepen van het verleden, al is het fictie, de sfeer van vervlogen tijden laten proeven, zoals ook 'gas- tarchivaris' Atte Jongstra in dit nummer doet, is dan misschien het nieuwe promotiemiddel voor de archiefdiensten. Je mag er proeven, ruiken, voelen en genieten van het verleden. Wie waagt de nieuwe weekblad- uitgave van een 'historische' Story of Privët Het is misschien een gat in de markt! Roelof Braad archievenblad april 2005 april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2