Het Archievenbladen charter tot chip 20 |M Li. De archiefschat Li Nieuws uit het veld L£Z Column 13£ Literatuur [34 KVAN Nieuws |38 Agenda Archief schooi m.WÊ colofon 112 Een archiefcalamiteitenplan: géén ver-van- ons-bed-show! 124 Prekadastrale kaartboeken in Nederlandse archieven |29 Het project E-depot bij het Gemeentearchief Rotterdam Vaste rubrieken Citaat van de maand 'History resembles a mosaic made by a monkey, but even this simian Clio can sometimes be caught, working on the composition one patch at a time.' noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Eric Hennekam, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief 's-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin april 2005. NHOUDSCPGAVE De praktijk: Harry Strijkers Hoeksteen voor leren, werken en groei. Nut en noodzaak van het nieuwe beroeps profiel van de archivaris De praktijk:Thijs Laeven 120 Nieuwe lichting archivarissen Archiefopleiding: Marieke de Haan De praktijk: Martijn Storms Digitaal depot: Peter Horsman en Klaartje Pompe Filippe Femandez-Armesto, Millennium, a history of our last thousand years, New York 1995, p. 8. Een archiefcalamiteitenplan: géén ver-van-ons- bed-show! Door Harry Strijkers In de afgelopen jaren hebben zich in de Nederlandse archiefwereld allerlei calamiteiten voorgedaan. Een calamiteitenplan kan schade tijdens een noodsituatie voorkomen en beperken. Nieuwe lichting archivarissen ISLANDS INSTITUUT ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK Door Marieke de Haan In 2004 zijn twaalf archivarissen afgestudeerd aan de Hogeschool van Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam. Marieke de Haan geeft een overzicht van de afgestudeerden en hun afstudeerprojecten. Hoeksteen voor leren, werken en groei. Nut en noodzaak van het nieuwe beroepsprofiel van de archivaris Figuur 1: Taakdomeinen en bijbehorende kerncompetenties uit het beroepsprofiel TAAKDOMEIN KERNCOMPETENTIE 1. Archiveringssysteem ontwerpen De archivaris kan een archiveringssysteem ontwerpen, borgen, implementeren en disciplineren. 2. Archiveringssysteem beoordelen De archivaris kan de kwaliteit van een archiveringssysteem in zijn institutionele context beoordelen. 3. Ordenen De archivaris kan de 'archiefwaardigheid' (recordness) van docu menten vaststellen en kan de binding van documenten aan werkprocessen (de relatie tussen document en werkproces) garanderen door het toekennen van metadata. 4. Toegankelijk maken De archivaris kan archieven toegankeli|k maken vanuit de samenhangende werkprocessen die deze hebben gegenereerd. 5 Waarderen selectie acquisitie De archivaris kan de waarde van archieven bepalen. 6. Beheren bewaren De archivaris kan de handhaving van de band tussen archieven en hun ontslaanscontext door de tijd heen garanderen, in intel lectuele zin én in materiele zin (conservering). 7. Beschikbaar stellen 0e archivaris kan tijdig en in de gewenste vorm informatie uit of over archieven beschikbaar stellen. 8. Onderzoek De archivaris kan onderzoek in en over archieven verrichten. 9 Educatie De archivaris kan doelgroepgerichte producten en diensten ver zorgen ten behoeve van Instructie en ondersteuning in het effec lief omgaan met archieven en met toegangen op archieven. 10. laakoverstijgend DoorThijs Laeven In december 2004 is het beroepsprofiel van de archi varis gepresenteerd. Het profiel brengt het kenmer kende van het beroep in beeld en levert een referen tiepunt voor de discussie over de aansluiting van de beroepsopleiding op de beroepspraktijk. Prekadastrale kaartboeken in Nederlandse archieven V V' A Door Martijn Storms Kaartboeken zijn waardevol voor uiteenlopende vor- men van (historisch) onderzoek. In totaal zijn onge veer 350 kaartboeken bekend. Voor een groot deel zijn deze in het bezit van Nederlandse archieven. Boekenweek Van 9-19 maart is weer de jaarlijk se boekenweek. Het is een week waarin het bruist van de histori sche activiteiten, zowel landelijk als regionaal/plaatselijk (zie: www.boekenweek.nl). Dat heeft natuurlijk te maken met het geko zen thema: 'Spiegel van de lage landen - boeken over onze geschiedenis'. Op de eerste dag (Dag van de historische romans) komt ons Nationaal Archief in beeld als 'een goudmijn voor schrijvers' en op 19 maart sluit Geert Mak de week af op de Dag van stad, streek en dorp. Een uit gelezen kans dus voor de archie ven om in beeld te komen, zowel landelijk als regionaal en/of plaat selijk, want de titel 'goudmijn voor schrijvers' is natuurlijk niet alleen voorbehouden aan het Nationaal Archief. Alle archieven herbergen verborgen schatten aan informatie en verhalen waar span nende romans of essays over te schrijven zijn. Dus maak u bekend bij de schrijvers in uw buurt, zet ze op het spoor van een anekdo te, een verhaal, of de ingrediën ten voor roddel en achterklap uit het verleden. We hebben nu een uitgelezen kans, want historische romans (en films) zijn blijkbaar in. je merkt dat bijvoorbeeld aan een film als 'National Treasure' of een boek als de 'Da Vinci-code' die razend populair zijn. Kunnen we niet regelen dat we van de best sellers onder de boeken die op archiefvondsten gebaseerd zijn een paar centen kunnen meepik ken? Of moeten we als archivaris sen zelf maar in opdracht van de baas als een 'Geert Mak' zo'n his torisch verhaal aanpakken en een spannend boek gaan schrijven, waardoor we wat geld verdienen om eindelijk eens die nieuwe archiefstellingen te kunnen kopen of het archief op orde te laten brengen en te digitaliseren...? Er zijn mogelijkheden genoeg als ik let op onze rubriek archief schat/archiefervaring. Roelof Braad archievenblad maart 2005 maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2