van a Niet van echt te onderscheiden. MicroFormat René van Dijk' Pas op. Dit is niet het origineel. Dit puntgave exemplaar komt uit het beeldarchief van de gemeente Nieuwegein. Daaraan toegevoegd door Microformat. Veilig. Betrouwbaar. Zorgvuldig. En perfect toegankelijk. Volgens de nauwgezette methode waarop we alle archieven en collecties veiligstellen voor de toekomst. Dat doen we al jarenlang. Zowel analoog als digitaal. Ook voor u. 0252 - 43 21 00 de archiefschat Echte archivarissen horen in deze rubriek natuurlijk te komen aanzetten met bij zondere charters, brieven, kaarten of in ieder geval documenten met een grote D. Het publiek is gewend aan de rol van archivaris als informatiemakelaar. Een vraag als 'Speelde Constantijn Huygens in 1637 dubbelspel met de Spaanse gou verneur van Breda en had dat iets te maken met de moord op de graaf van Warfusée te Luik?' wordt beantwoord met stukken en nog eens stukken. Maar wat zit er tussen die stukken? Er is meer tussen de stukken dan wij kunnen bevroeden. Juist daar zitten schatten ver borgen. Bij een schat denken we vooral aan geld, veel geld. Het leek wel een droom toen ik bij de inventarisatie van de archieven van de Gereformeerde Kerk te Gorin- chem een bankbiljet van duizend gulden aantrof. Het zat in een onopvallend envelopje, samen met enige correspon dentie over dat biljet. Ik maakte eruit op, dat het biljet al in 1943 zijn waarde ver loren had. Tot 1 januari 1951 had het nog ingewisseld kunnen worden, maar pas een week later onder nam de toenmali ge penning mees ter van de kerk een poging daartoe. Hij had het biljet die week aangetroffen in een collectezak. Terstond schreef hij een brief aan De Nederlandsche Bank, maar die achtte zich niet meer bevoegd het biljet in ontvangst te nemen. Zelfs de minister van Financiën kon de arme penning meester niet meer van dienst zijn. De goede man heeft het biljet vervolgens in die envelop gedaan, waar ik het bijna veertig jaar later tegenkwam. Op mijn beurt ging ik ermee naar de plaatselijke postzegel- en muntenhandelaar en die wou er nog wel 150 gulden voor geven. Die boodschap heb ik doorgegeven aan het kerkbestuur en zo bracht het bijzon dere stuk toch nog rente op. Een geheel andere vondst deed ik op folio 82 van inventarisnummer 32 van de rechterlijke archieven van Gorinchem en het Land van Arkel. Het was een grijze haar met een lengte van 4,8 cm. Deze haar zat vast in de inkt van een akte van 8 juni 1501. Met enige moeite losgetrok ken liet de haar een wit streepje in de inkt achter (zie de foto). De persoon van wie deze haar afkomstig moest zijn, was dus dezelfde als degene die de akte op papier zette. Met enig speurwerk bleef stadssecretaris Jan Snoeck over als enige 'verdachte'. Daarover publiceerde ik een stuk je in Gens Nostra (jrg. 44, 1989, p. 301) en dat werd gelezen door een zekere Jan Snoeck. Deze mijnheer Snoeck was kunstenaar en hij nodigde mij uit voor de opening van zijn expositie in een Scheveningse galerie. Dat vond ik leuk en als geste heb ik hem 'zijn' haar in een luciferdoosje aangebo den, wat hij zeer waardeerde. Een minder leuke vondst deed ik bij het doornemen van een polderarchief. Ik vond het papier al zo vreemd aanvoelen, er zat ook, nauwelijks zichtbaar, een beetje wit poeder op. In een mapje 'onge regeld' trof ik de verklaring aan. Een kat tebelletje van de poldersecretaris uit de jaren vijftig, in het dagelijks leven boer, onthulde dat er destijds ongedierte in het archiefje zat en deze secretaris had gedacht er goed aan te doen wat DDT tussen de stukken te strooien. Maar de ware schat is natuurlijk 'iemand die een ander bijzonder na aan het hart ligt', aldus Van Dale. Ook die heb ik leren kennen: een collega die mij zelfs drie kin deren schonk. Voor meer informatie of het maken van een afspraak voor een demonstratie www.microformat.nl De Oude Sluis in Nieuwegein Een sterk staaltje van watermanagement uit een ver verleden is te vinden in het jonge Nieuwegein. Het historisch sluizencomplex vormt het hart van de voormalige dorpskern Vreeswijk dat samen met het naburige Jutphaas in 1971 is opgegaan in de gemeente Nieuwegein. In zijn oervorm dateert de Oude Sluis uit 1373 en vormde eeuwenlang voor de stad Utrecht via de Vaartse Rijn (Nieue Vaert) dé toegang tot de rivier De Lek. Tevens vormde deze waterverbinding de schakel tussen de stad Amsterdam en de rivier De Rijn. In zijn huidige vorm dateert het sluizencomplex uit de periode 1821-1824. Momenteel wordt de gehele gemeentelijke beeldcollectie van circa 10.000 items gedigitaliseerd. Met Photobase wordt deze collectie toegankelijk gemaakt. Gemeentearchief Nieuwegein De archiefsihat René van Dijk is medewerker van het Stadsarchief Gorinchem. maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1